Jasełka, Jasełka zielona jodełka

Kolorami błyska. A pod nią kołyska...

Tak brzmiały pierwsze słowa tegorocznych jasełek wystawianych przez dzieci.

Zanim jednak one się odbyły dzieci przygotowywały się w przedszkolu do nadejścia Bożego Narodzenia . Każda z grup miała swój kalendarz adwentowy z którego każde dziecko losowało kolejny dzień szukając odpowiedniej daty- czy to na aniołkach jak maluszki, czy też na planszach i okienkach  jak starszaki.

W czasie zajęć poznawały tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia, aż wreszcie podczas wielu prób przygotowały się do wystawienia nietypowych w tym roku Jasełek. Były one nietypowe , ponieważ nie wystąpili w nich ani królowie, ani pasterze. Były to jasełka bajkowe. Do dzieciąteczka przychodziły różne postacie z bajek, byli to mianowicie -Dziewczynka z zapałkami, Czerwony kapturek wraz z wilkiem, smerfy, pszczoły, Pinokio, Calineczka, Kopciuszek, ptaszki, pani Zima, dzieci, aniołowie i oczywiście Maryja i Józef.

W przygotowaniu strojów do jasełek pomagały nam nasze mamusie, to właśnie one miały wspaniałe pomysły na przebrania. W tym uroczystym dniu wigilii w naszym przedszkolu były również zaproszeni nasi rodzice, którzy jeszcze bardziej niż my przeżywali nasze występy. Wszystko się jednak udało, piękne wiersze i pastorałki podbiły niejedno serce.

Po występie wszyscy jak zwykle zostali zaproszeni na wspólne biesiadowanie przy stole.


Kiermasz ozdób świątecznych 2009

Jak co roku nasze przedszkole tuż przed świętami Bożego Narodzenia organizuje  kiermasz ozdób świątecznych.

W tym roku można było u nas zakupić szopki gipsowe ręcznie malowane, choinki z piórek przyozdobione koralikami w różnych kolorach, aniołki drewniane, ozdoby z makaronu, papierowe zawieszki do okien jak również stroiki na drzwi i stroiki ze świecami na stół wigilijny. Chociaż  sklepy zalewają nas towarem świątecznych ozdób to my cieszymy się z tego ,iż nasze własnoręcznie wykonane rzeczy cieszą się nadal dużą popularnością wśród środowiska lokalnego i wśród rodziców.

Cały dochód ze sprzedaży ozdób zostanie przekazany na potrzeby naszych milusińskich przedszkolaków. Pragniemy za zebrane pieniążki zorganizować im niezapomnianą wycieczkę w okresie wiosenno- letnim. Dlatego też wszystkim którzy dokonali zakupu  na naszym kiermaszu -

                                              serdecznie dziękujemy.

jeśli chcemy, by zarówno pod najmniejszą strzechą,                                 

Jak i na całym szerokim  świecie działo się lepiej                          

To sami musimy robić to wszystko

Czym możemy się temu  przysłużyć"

                           (JOHANN HEINRICH PESTALOZZI)


PRZYJECHAŁ ŚW. MIKOŁAJ

"Wiozą, wiozą Mikołaja dookoła świata...

Dzisiaj wszystkie dzieci w świecie będą uśmiechnięte

Sam Mikołaj dziś przybędzie do ciebie z prezentem

-samochody, misie, klocki, piłki lale

Dzisiaj każde dziecko podarek dostanie."

Tymi słowami piosenki rozpoczęły się tegoroczne mikołajki w naszym przedszkolu. Był to dzień od dawna oczekiwany przez dzieci. Najbardziej cieszyły się te dzieci, które po raz pierwszy ujrzały  Mikołaja. Było wiele strachu , ale i sporo radości. Starszaki , jak i maluszki pięknie powitały swego gościa. Przedstawiły wiele piosenek i wierszyków  dla Mikołaja w języku polskim , jak również i w języku niemieckim . Dzieci obiecały , że będą grzeczne i posłuszne dlatego dostały podarki, ale także prezenty zabawki dla każdej grupy. Chłopcy cieszyli się z nowych dużych traktorów, a dziewczynki z niecierpliwością chciały otworzyć nowe gry. Chociaż za oknem wcale nie było śniegu , to Mikołaj obiecał , że i tak w przyszłym roku nas odwiedzi.

Nasze przedszkolaki włączyły się w szczytną akcję "Batonik za złotówkę" pod hasłem -Móc dać to więcej jak dostać- Wszystkie zebrane w przedszkolu batoniki , które przyniosły dzieci zostały przekazane do miejskiego domu kultury w Dobrodzieniu na imprezę mikołajkową dla wszystkich dzieci w gminie Dobrodzień.

Oprócz tego braliśmy udział w konkursie na najlepiej przebraną postać bajkową.

Wspólnie ze szkołą przedstawiliśmy na tej mikołajkowej uroczystości ulubioną parę chociaż dawno w dobranocce nie pokazywaną: rozbójnika Rumcajsa  i jego żonę bajkową Haneczkę. Za włożoną pracę i pięknie przygotowane stroje przedszkole nasze otrzymało wiele gier i zabaw dydaktycznych za które dziękujemy.

     
     

ANDRZEJKI 2009

Listopad nie tylko dni zadumy i przemyśleń, to również czas wesela i zabawy .Tak też było podczas przedszkolnych ANDRZEJEK. Były to zabawy pełne wzruszeń i niepewności co nas czeka w przyszłości. Były zabawy, słodkie poczęstunki, ale najważniejsze były wróżby. Każdy czekał na nie z niecierpliwością. Z naszych wróżb można było  dowiedzieć się w jakim zawodzie będziemy w przyszłości pracować , co nas czeka i jak ułożą się nasze losy. Dowiedzieliśmy się kto wyjdzie pierwszy za mąż i kto się pierwszy ożeni. Wróżyliśmy z patyczków, pieniążkiem w wodzie, z kart, koła fortuny i wielu innych przepowiedni. Nie brakowało dobrej muzyki i wspaniałej zabawy.


Wycieczka do "Zaczarowanego lasu" w Janowie koło Częstochowy