WYDARZENIA 2017


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

    Coroczne zebranie sprawozdawcze OSP Szemrowice odbyło się w dniu 21 stycznia 2017. Strażacy podsumowali 2016 rok i zakreślili plany na obecny.

Na zebranie przybyli nasi druhowie z OSP i MDP oraz zaproszeni goście: Róża Koźlik - burmistrz Dobrodzienia, Jarosław Zalewski dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej - z Komendy Powiatowej OSP z Olesna,  Erwin Dziuba - Prezes Zarządu MG OSP RP, Ewald Zajonc - sekretarz Zarządu MG OSP RP oraz inspektor ds. OSP Piotr Więdłocha.

Po powitaniu gości, sprawozdanie z działalności OSP przedstawił Prezes OSP Andrzej Pluta:

Jednostka OSP Szemrowice w 2016 roku liczyła łącznie 49 druhów i 12 członków MDP. Brała udział łącznie w 39 akcjach ratowniczo - gaśniczych (dla porównania w 2015 roku aż 53 razy), z tego 8 razy brała udział w gaszeniu pożarów, 24 razy w likwidacji miejscowych zagrożeń i 5 razy była wzywana do wypadków komunikacyjnych. Zarząd odbył 9 spotkań, 12 innych zebrań, a drużyny i zespoły odbyły 9 spotkań. W ramach działalności prewencyjnej zorganizowane zostały trzy pogadanki dla dzieci i młodzieży oraz dwa pokazy strażackie. Strażacy przez cały rok wykonywali prace porządkowe wokół remizy i drobne remonty, przyczynili się także do ustawienia wiaty na opał przy kotłowni. OSP Szemrowice wykorzystała też środki finansowe na swoją działalność: z funduszy gminnych - 8321,44 zł, z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego - 12255 zł, natomiast ze środków własnych OSP wydała 1655 zł. OSP podczas zebrania określiła także plany na bieżący rok. Remonty: remont dachu wieży, wymiana posadzki w boksach garażowych, zakup sprzętu gaśniczego, SKŁADKI CZŁONKOWSKIE – 10 zł na rok, zorganizowanie 3 pogadanek w szkołach i 3 na zebraniach wiejskich, SZKOLENIA: podstawowe – 2 osoby, specjalistyczne – 11 osób, dowódcze – 4 osoby, organizację XIV Zawodów Sikawek Konnych Górnym Śląsku – 10/11 czerwca 2017.

           

ŚWIĘTO NASZYCH PAŃ

Już po raz kolejny nasze Panie bawiły się w sali OSP Szemrowice. Dla ponad 40 kobiet było to niezapomniany Dzień Kobiet.

Na początek nie zabrakło serdecznego powitania organizatorów, poczęstunku i tradycyjnego toastu. A potem była już tylko zabawa. Oprócz muzyki, zabawy było wiele konkursów z nagrodami: konkurs picia piwa na czas, szukania grochu w konopi, sztafeta z jajkami, skakania na gumowej piłce. Była też loteria fantowa z nagrodami i każdym wygranym losem. Bawiące się panie odwiedził nasz dzielnicowy, który opowiedział o zasadach bezpieczeństwa naszych posesji i bezpieczeństwa na drogach.

Całość imprezy prowadził jak zawsze niezawodny pan Norbert Thomann, a catering zapewniła firma Krystiana Jarzombka.

Dziękujemy wszystkim Paniom za wspólnie spędzony wieczór i zapraszamy za rok. A wszystkim Paniom jeszcze raz życzymy, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia.

       
       
       

 

"W ŻYCIU JAK W PIOSENCE" DLA CIEBIE MAMO - KONCERT BERNADETY KOWALSKIEJ

W niedzielę, 7 maja 2017 roku, w sali OSP Szemrowice odbył się koncert zespołu Bernadeta Kowalska i Przyjaciele dedykowany naszym drogim Mamom.

"W życiu jak w piosence" - to piękne porównanie towarzyszyło całemu koncertowi Bernadety Kowalskiej, która przekazała zebranej publiczności przepiękne przesłanie miłości, nadziei i radości z tego, co nam życie niesie. Podzieliła się z publicznością swymi radościami i życiowymi smutkami. Najpiękniejsze słowa zostały skierowane do mam, obecnych na koncercie, były i śmiech i radość, ale i łzy. Koncert przepiękny poprzez piosenkę, poezję i słowo, a także osobiste wspomnienia piosenkarki.

Po koncercie można było zakupić płyty z muzyką zespołu.

       

BOŻE CIAŁO 2017

Tegoroczne ołtarze przygotowane przez mieszkańców parafii na Boże Ciało prezentowały się niezwykle ciekawie. Piękny i słoneczny dzień umożliwił przejście przez wieś wspaniałej procesji z towarzystwem orkiestry, marianek, delegacji strażaków, dzieci sypiących kwiaty i tłumu wiernych.

OŁTARZ PARAFIAN Z KOCUR

OŁTARZ PARAFIAN Z MALICHOWA

OŁTARZ PARAFIAN Z WARŁOWA

OŁTARZ PARAFIAN Z SZEMROWIC

XIV ZAWODY SIKAWEK KONNYCH NA GÓRNYM ŚLĄSKU - DNI SZEMROWIC 2017

10 - 11 CZERWCA 2017

10 czerwca (sobota)     

Konferencja popularno – naukowa „Dzieje pożarnictwa na Górnym Śląsku do 1945 roku”                                                     

Tematem konferencji było umundurowanie strażackie śląskich ochotniczych straży pożarnych. Konferencję rozpoczął dh Rudolf Hyla, który przedstawił dzieje munduru strażackiego i omówił jego poszczególne elementy w zmieniających się okresach historycznych. Swoje kolekcje zaprezentowali także inni kolekcjonerzy mundurów, pochodziły z różnych epok i krajów. A szczególnie ciekawe były te mundury, pochodzące z czasów przełomów historycznych

Następnie odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych. Zaprezentowały się cztery grupy rekonstrukcyjne.

II Zlot Zabytkowych Motopomp Strażackich i Grup Rekonstrukcyjnych Historycznych Straży Pożarnych

XIII Górnośląskie Zawody Młodzieżowych Drużyn  Pożarniczych przy użyciu ręcznej przenośnej zabytkowej sikawki

W zawodach wzięło udział 12 drużyn - 10 męskich i 2 żeńskie

Wyniki:

Dziewczęta: 1.MDP Jełowa - 58,29; 2.MDP Pludry - 1:19,00

Chłopcy: 1. MDP Jełowa - 42,50; 2. Szemrowice - 43,74; 3.MDP Jeżowa - 44,46; 4. Zębowice2 - 45,55; 5.MDP Luboszyce - 47,00; 6.MDP Dobrodzień1 - 47,07; 7.MDP Dobrodzień2 - 47,30; 8.MDP Zębowice1 - 57,10; 9.MDP Pludry2 - 1:15,00; 10.MDP Pludry1 - 1:17,00

         
         
         

Wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom i uczestnikom zawodów

             
   

Występ artystyczny uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Szemrowic

             

Pokaz karate

Dyskoteka DJ RICO

 

 11 czerwca (niedziela)

Zbiórka uczestników zawodów przy remizie OSP w Szemrowicach

Losowanie numerów startowych

 13.30 – 14.00

Korowód ulicami Szemrowic na trasie budynek OSP – boisko sportowe, prezentacja załóg sikawek konnych na boisku sportowym, uroczyste otwarcie imprezy

           
           

Występ majoretek z Dobrodzienia

Koncert orkiestry dętej z Szemrowic

Występ strażackiego kabaretu z Grodziska „Zgrani fojermani”

XIV ZAWODY SIKAWEK KONNYCH NA GÓRNYM ŚLĄSKU

Wystartowało łącznie 21 drużyn

starty w kategorii sikawek przenośnych - drużyny męskie

starty w kategorii sikawek konnych - drużyny męskie

starty w kategorii sikawek konnych - drużyny kobiece

           
           
           
           
           
 

Wyniki:

Sikawki przenośne mężczyźni: 
1. OSP Klekotna
2. OSP Główczyce
3. OSP Tworóg
4. OSP Piasek
5. OSP Granowice

Sikawki konne - kobiety:
1. OSP Szemrowice
2. OSP Jełowa
3. OSP Kośmidry

Sikawki konne - mężczyźni:
1. OSP Topola Mała 
2. OSP Dobrodzień II 
3. OSP Dobrodzień I 
4. OSP Świeligów 
5. OSP Ujazd 
6. OSP Kośmidry 
7. OSP Jełowa 
8. OSP Broniec 
9 OSP Rozmierka 
10. OSP Jeżowa 
11. OSP Główczyce 
12. OSP Szemrowice 
13. OSP Baranów

W naszej imprezie wzięły także udział trzy drużyny dziecięce: dwie z OSP Wieruszów i jedna z OSP Świeligów

Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom i uczestnikom zawodów

             
             
             

 Koncert zespołu Wesoła Biesiada z Aktorem Krzysztofem Wierzchowskim

Zabawa taneczna z zespołem CONTEX

AUTORKĄ ZDJĘĆ JEST MONIKA WITEK

PROJEKT JEST DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY URZĘDU MIASTA I GMINY DOBRODZIEŃ W RAMACH REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO Z ZAKRESU ROZWOJU KULTURY I OCHRONY DZIEDZICTWA NARODOWEGO, KULTURY POŻARNICTWA NA GÓRNYM ŚLĄSKU

ZADANIE JEST DOTOWANE PRZEZ STAROSTWO POWIATOWE W OLEŚNIE

 

ZADANIE JEST DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW:

KONSOLIDIERUNG DER BEGEGNUNGSSTäTTEN - 2017

FUNDUSZ SOŁECKI NA 2018 ROK ZAPLANOWANY

         12 września 2017 roku odbyło się w sali OSP zebranie poświęcone między innymi zaplanowaniu przez mieszkańców Szemrowic wydatków z funduszu sołeckiego na 2018 rok.

           Zebranie odbyło si z udziałem gminnych władz oraz dzielnicowego dobrodzieńskiej policji, który na wstępie przestrzegł przed różnymi działaniami oszustów, wyłudzających pieniądze metodami "na wnuczka" czy "na policjanta". Następnie pani burmistrz Róża Koźlik zapoznała zebranych z rezultatami wydatków na fundusz sołecki w 2016 roku oraz głównymi inwestycjami realizowanymi przez gminę w 2017 roku. W dalszej części zebrania sołtys Norbert Max zaproponował wykorzystanie środków w kwocie 2685,54 zł, które pozostały zaoszczędzone w tegorocznym funduszu sołeckim, proponując utwardzenie kamieniem ul. Torki w Szemrowicach jeszcze w tym roku. Propozycja została pozytywnie przegłosowana przez zebranych. Następnie przedstawił propozycje na zaplanowanie funduszu sołeckiego na 2018 rok. Do podziału była kwota 25576,20 zł i zaproponował podzielenie jej w następujący sposób:

- zakup kosiarki za kwotę 12.000 zł,

- projekt i montaż lampy na ul Szkolnej za kwotę 8.000 zł,

 - zakup opału dla OSP Szemrowice za kwotę 3.000 zł,

- usługa koszenia gminnych terenów zielonych za kwotę 2.000 zł,

- zakup paliwa i oprzyrządowania do kosiarek za kwotę 576,20 zł

Następnie Sołtys zapytał mieszkańców czy mają inne propozycje podziału środków z Funduszu Sołeckiego.

Podczas dyskusji zebrani mieszkańcy zastanawiali się,  by od razu postawić dwie lampy na ul. Szkolnej lecz wtedy zabrakło by środków na inne zadania. Dlatego pozostawiono propozycję sołtysa.

 Sołtys podsumował dyskusję i przypomniał propozycje zadań, na które w ramach funduszu sołeckiego na 2018 rok sołectwo przeznaczy środki w wysokości 25.576,20zł:

 Zadanie 1. Zakup kosiarki za kwotę 12.000 zł -  posiadany obecnie traktorek jest mocno wysłużony (został zakupiony w 2010r.) oraz uszkodzony. Koszt naprawy przewyższa wartość traktorka a i tak nie ma pewności, że nie nastąpią kolejne awarie.

 Zadanie 2. Projekt i montaż lampy na ul. Szkolnej za kwotę 8.000 zł - ulica Szkolna jest słabo oświetlona a jest ulicą często uczęszczaną. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców ulicy Szkolnej w  Szemrowicach należy tę ulicę doświetlić.

 Zadanie 3. Zakup opału dla OSP Szemrowice za kwotę 3.000 zł -  od trzech lat posiadamy centralne ogrzewanie w wiejskiej świetlicy i jest ona coraz częściej wykorzystywana  podczas chłodnych zimowych dni na spotkania mieszkańców. Korzystają z niej między innymi orkiestra dęta, Mniejszość Niemiecka, Stowarzyszenie Odnowy Wsi, strażacy oraz dzieci.

 Zadanie 4. Usługa koszenia gminnych terenów zielonych za kwotę 2.000 zł - w różnych zakątkach Szemrowic są niewielkie tereny zielone, skwerki gminne, które zarastają i niszczą ogólny wizerunek wsi. Dlatego zdecydowaliśmy, aby koszenia pilnowała jedna osoba, która będzie systematycznie to wykaszać. Z ta osobą zostanie spisana umowa o dzieło na wykonanie prac.

 Zadanie 5. Zakup paliwa i oprzyrządowania do kosiarek za kwotę 576,20 zł - paliwo oraz oprzyrządowanie do kosiarek potrzebne jest do utrzymania w należytym stanie terenów gminnych.

 Następnie przystąpiono do głosowania:

 W wyniku głosowania:

za przyjęciem uchwały w sprawie w uchwalenia wniosku o zaplanowanie zadań z funduszu sołeckiego na rok budżetowy 2018 było 13 uczestników zebrania,

przeciw 0  uczestników zebrania ,   

wstrzymało się od głosu 0 uczestników zebrania

20 LAT ODNOWY WSI W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

            23 września 2017 roku w Juraparku w Krasiejowie odbyło się podsumowanie dwudziestu lat funkcjonowania programu odnowy wsi w województwie opolskim. Organizatorem była Lokalna Grupa Działania "Kraina Dinozaurów".

            W uroczystościach brały udział wszystkie wioski, działające na terenie LGD "Kraina Dinozaurów" i które są uczestnikami Programu Odnowy Wsi. Wśród nich jest też nasza wioska, bo od 2003 roku. Każda wioska przygotowała planszę ze zdjęciami i opisem dokonań w ramach odnowy wsi oraz prezentację multimedialną, która została zaprezentowana przedstawicielom innych wiosek podczas podsumowania. Wioski zaprezentowały swoje dokonania i sukcesy, a także realizowane projekty, szczególnie te dofinansowane ze środków wnioskowanych poprzez LGD "Kraina Dinozaurów".

 

BEZPIECZNIEJ MIĘDZY SZEMROWICAMI A WARŁOWEM

Od kilku dni mieszkańcy Szemrowic i Warłowa mogą korzystać z nowo wybudowanej ścieżki rowerowej. Inwestycję przeprowadziło Starostwo Powiatowe w Oleśnie, które jest administratorem biegnącej przez wsie drogi powiatowej.

Historia planów budowy ścieżki rowerowej sięga dobrych kilkunastu lat, jednak w ostatnich kilku latach zostały one ukonkretnione. Aby ścieżkę zaprojektować, mieszkańcy Szemrowic i Warłowa poświęcili jednoroczny fundusz sołecki, a Starostwo przygotowało stosowny projekt, wystarało się o fundusze i przeprowadziło przetarg na wykonanie prac. Realizowane zadanie nosiło nazwę  Przebudowa drogi powiatowej nr 1705 O polegająca na budowie ciągu pieszo-rowerowego na odcinku Warłów - Szemrowice ” Długość budowanej ścieżki to ok. 1,397 km i jak czytamy w ogłoszeniu przetargowych na stronach Powiatu, prace obejmowały: budowę przepustów na rowach przekraczanych przez budowaną ścieżkę, skanalizowanie odcinka rowu od ulicy Strażackiej do końca opracowania, budowę zatoki autobusowej wzdłuż posesji szkoły, oczyszczenie istniejącego kanału deszczowego o średnicy 400 mm na długości 63,80 mb oraz budowę ścieżki rowerowej. Trzeba zaznaczyć, że zadanie było realizowane w ramach programu: "Realizacja strategii niskoemisyjnych na obszarze Subregionu Północnego Województwa Opolskiego Realizacja strategii niskoemisyjnej na obszarze Powiatu Oleskiego".

Prace przy realizacji inwestycji wykonała firma REMOST Z.Mrozek, H.Mrozek, K.Mrozek Sp.j. z Olesna i trzeba zaznaczyć, że przebiegały one bardzo sprawnie, stąd od kilku dni możemy już jeździć i spacerować nową ścieżką. Jest ona położona za pasem drogi, a więc jest bardzo bezpieczna, a to było jednym z celów jej budowy. Codziennie tym odcinkiem drogi chodzą dzieci do szkoły i jeżdżą wierni do kościoła w Szemrowicach. Ci drudzy szczególnie wieczorem, już po zmroku, więc zawsze istniało niebezpieczeństwo potrącenia przez samochód. Co prawda nigdy taki wypadek się nie zdarzył, ale teraz i piesi i rowerzyści będą bezpieczniejsi.

Koszt całej inwestycji to prawie 494 tysiące złotych.