WYBRALIŚMY SOŁTYSA NA KADENCJĘ LAT 2015 - 2019

23 lutego 2015 mieszkańcy Szemrowic spotkali aby wybrać sołtysa na kadencję lat 2015 - 2019. W wyniku wyborów sołtysem Szemrowic ponownie został wybrany Norbert Max.

Zebranych powitała burmistrz Dobrodzienia, pani Róża Koźlik. Jednak zebranie rozpoczęło się od pogadanki dzielnicowego Szemrowic, aspiranta Wojciecha Wicharego z Komisariatu Policji w Dobrodzieniu, który przedstawił zebranym zagrożenia związane z nieprawidłową ochroną naszego mienia, a w szczególności domów. Zwrócił też uwagę na obowiązek odpowiedniego oznakowania w światła odblaskowe pieszych poruszających się po zmroku po drogach publicznych.

Po tej bardzo pouczającej prezentacji przystąpiono do głównego punktu zebrania, czyli wyborów sołtysa. Najpierw zostało przedstawione sprawozdanie z pracy sołtysa za lata 2011 - 2014, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji funduszu sołeckiego w tych latach. Burmistrz Róża Koźlik serdecznie podziękowała mu za ostatnie lata starań i działalności społecznej. Następnie nadszedł czas podawania kandydatur do funkcji sołtysa. Na ponowne kandydowanie wyraził ostatecznie zgodę dotychczasowy sołtys Norbert Max i jego kandydatura uzyskała akceptację mieszkańców wioski będących na zebraniu. Podczas zebrania wybrano również Radę Sołecką w składzie: Jolanta Max, Beata Pluta, Lucjan Tkaczyk i Joachim Wloczyk. Na koniec Pani Burmistrz przedstawiła planowane na 2015 rok inwestycje, natomiast mieszkańcy podjęli kwestię skwerku przy ulicach Wiejskiej i Na Makowczyce, a także potrzebę usunięcia koszy na śmieci rozstawionych przy ulicach wioski, gdyż nie ma ich kto opróżniać.

DZIEŃ KOBIET

7 marca nasze Panie spotkały się w sali OSP z okazji Dnia Kobiet.

Frekwencja dopisała, było 46 Pań, w tym połowa z okolicznych miejscowości. Na początek serwowaliśmy kawę i ciasto, a podczas poczęstunku Pani Aneta Lempa - kosmetolog, opowiadała nam co nieco o rodzajach skóry, o ich problemach i poradziła jakich używać kosmetyków. Rozdała również próbki kremów i podjęła się próby zmiany wizerunku jednej z Pań przy pomocy kosmetyków. Podczas gdy goście częstowali się zakąskami, to zorganizowałyśmy loterię fantową, w której każdy los był pełny, a zawierały zadania do wykonania: Panie śpiewały piosenki, opowiadały kawały i odgadywały zagadki. Z tego powodu było bardzo wesoło. o godzinie 19 zajechała ciepła kolacja, po której odbył się konkurs wiedzy o śląskich, trudnych słówkach. W tej konkurencji brały udział trzy Panie, a wygrała Pani Halina Wańczyk, otrzymując w nagrodę szynkę zasponsorowaną przez Pana Krystiana Jarzombek, natomiast pozostałe Panie otrzymały czekolady, jako nagrody pocieszenia. Później były wspólne śpiewy, wesołe kawały i dobra zabawa do późnej nocy. Każda z Pań wyszła z imrezy z kwiatkiem w ręku.

Dziękujemy wszystkim Paniom za przybycie i miłą atmosferę, a szczególnie tym, które pomagały w organizacji imprezy oraz sponsorom i zapraszamy wszystkich za rok.

           

 

50 LAT OD TRAGICZNEGO POŻARU ZABYTKOWEGO DREWNIANEGO KOŚCIOŁA

UROCZYSTOŚĆ I POŚWIĘCENIE MAKIETY KOŚCIOŁA

21 maja 1965 roku  tragicznie tragicznie spłonął drewniany zabytkowy kościół w Szemrowicach. Po 50 latach mszą św. i modlitwą upamiętniliśmy to tragiczne wydarzenie, a przed kościołem stanęła makieta drewnianego kościoła, wykonana przez Norberta Maxa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji parafian, którą odprawili ks. proboszcz Henryk Malorny i ks. prałat Zbigniew Donarski, który był proboszczem parafii Szemrowice w latach 1961 - 1983 i był świadkiem pożaru. Na początku mszy św. ks. Malorny przestawił wszystkich proboszczów parafii od początku jej powstania do czasów współczesnych, a podczas kazania opisał krótko dawny, zabytkowy drewniany kościół od strony architektonicznej. Pod koniec mszy św. podziękował serdecznie pomysłodawcy wykonania makiety Norbertowi Max oraz jego żonie, natomiast Joachimowi Wloczyk za przygotowanie zdjęć na wystawę, wręczając pamiątkowe książki. Potem odbyło się nabożeństwo majowe, po którym wszyscy udali się przed kościół, gdzie poświęcili księża makietę. Następnie głos zabrał ks. Zbigniew Donarski, który opowiedział krótko o tamtym tragicznym wydarzeniu, mówiąc, że przyczyną pożaru, jak wtedy ustalono był czynnik nieludzki, prawdopodobnie zwarcie elektryczne. Głos zabrali także państwo Jolanta i Norbert Max i opowiedzieli w jaki sposób makieta była wykonywana. Była budowana przez 2,5 roku, a jest wykonana w skali 1:10, a za wzór do jego odtworzenia posłużyły zdjęcia kościoła wykonane przez ks. Donarskiego. Głos zabrał również pan Leon Dymarek, który powiedział, że 21 maja 1965 roku był ministrantem podczas ostatniego nabożeństwa w tym kościele, natomiast pani Dworaczyk powiedziała, że brała w tym kościele ślub.

Makietę kościoła można oglądać przed kościołem, natomiast do Bożego Ciała będzie można oglądać wystawę zdjęć zabytkowego kościoła.

       
       
       

OŁTARZE NA BOŻE CIAŁO

Oto ołtarze przygotowane przez parafian z okazji święta Bożego Ciała

XII ZAWODY SIKAWEK KONNYCH NA GÓRNYM ŚLĄSKU - DNI SZEMROWIC 2015

13 - 14 CZERWCA 2015

   

13 czerwca (sobota)     

Konferencja popularno – naukowa „Dzieje pożarnictwa na Górnym Śląsku do 1945 roku

Tegoroczna konferencja miała szczególnie uroczysty przebieg, ponieważ była połączona z wizytą państwa Betiny i Petera Hellmanów. Peter Hellman jest potomkiem Johanessa Conrada Hellmana - ojca śląskiego pożarnictwa. Byli obecni także druhowie Jonas Noak oraz Marko Nasse z Weimaru. Konferencję zaszczycił swoją obecnością m. in. starosta oleski Stanisław Belka, burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik oraz sympatycy historii śląskiego pożarnictwa. Wykład poświęcony 150 rocznicy śląskiego związku pożarniczego wygłosił Pan Helmut Polewka, który przedstawił dzieje tego związku do roku 1945, zwracając szczególną uwagę na rolę J. C. Hellmannna, jaką ten odegrał w tworzeniu struktur związkowych. Podczas konferencji zostały wręczone pamiątkowe medale wybite z okazji 150 rocznicy Śląskiego Związku Pożarniczego pani Betinie Hellmann, panu Gerdowi Schramenn, panu Helmutowi Polewka, ks. Henrykowi Schrőder, panu Stanisławowi Reng, Panu Pawłowi Mrozkowi oraz pani Lidii Kontny.

         

 

XI Górnośląskie Zawody Młodzieżowych Drużyn  Pożarniczych przy użyciu ręcznej przenośnej zabytkowej sikawki

A już po południu odbyły się zawody dla drużyn MDP, wzięło w nich udział 11 drużyn: 2 żeńskie i 9 męskich. Tym razem rywalizacja przebiegała bardzo sprawnie, bo sędziwa sikawka przenośna spisywała się bez najmniejszego zarzutu. Oto wyniki zawodów:

MDP- Dziewczyny
Kolejność startowa Miejsce Drużyna Czas Punkty karne Czas + punkty
1 1 Szemrowice   54,4 0 54,4
2 2 Kośmidry   50,4 10 60,4
MDP- Chłopcy
Kolejność startowa Miejsce Drużyna Czas Punkty karne Czas + punkty
3 1 Jeżowa   40,6 0 40,6
7 2 Rzędowice   42   42
8 3 Jełowa   42,4 5 47,4
2 4 Ciasna   48,5 0 48,5
1 5 Kośmidry   43,7 5 48,7
6 6 Szemrowice   48,9 0 48,9
9 7 Dobrodzień   51,3 0 51,3
5 8 Główczyce   46,6 5 51,6
4 9 Zębowice   53,5 0 53,5

Zwycięzcy otrzymali puchary Starosty Oleskiego i pamiątkowe dyplomy. WSZYSTKIM GRATULUJEMY!

         
         
         
         
         
         

 

 Występ tanecznego zespołu dziecięcego MDK Dobrodzień

 Występ artystyczny uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Szemrowic

       
       
       

Występ zespołu „Simona und Denis”

Dyskoteka z DJ RICARDO

       

 

  14 czerwca (niedziela)    

W niedzielne południe jako pierwsza załoga OSP zgłosiła się Topola Mała, a później do Szemrowic przyjechało łącznie 28 drużyn strażackich. W remizie odbyło się losowanie numerów startowych, a potem wyruszył korowód ulicami Szkolną, Wiejską. Korowód prowadzony przez mażoretki i orkiestrę dotarł na boisko sportowe. Tam wszystkich strażaków i gości przywitały: burmistrz Dobrodzienia, Róża Koźlik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Oleskiego, Barbara Kaczmarczyk, które otwarły XII Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. Później na naszą imprezę zawitali także poseł Ryszard Galla oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Damian Karpinski.

W czasie, jak strażacy zmagali się w zawodach, to w namiocie festynowych odbył się barwny występ dobrodzieńskich mażoretek, występ szemrowickiej orkiestry dętej oraz można było posłuchać i pośmiać się przy skeczach kabaretu "Żubr" oraz odbył się pokaz tańca towarzyskiego.

           
           
           
           
           
           
           
           
           

 

Po zakończeniu zawodów, które przebiegały w tym roku wyjątkowo sprawnie, odbyła się ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom i uczestnikom zawodów. Pamiątkowe medale i dyplomy otrzymały także przedszkolaki z OSP Świeligów, którzy wystąpili pokazowo.

Oto wyniki zawodów:

Sikawki przenośne – kobiety:
1. OSP Chróścin

Sikawki przenośne - mężczyźni:
1. OSP Chróścin
2. OSP Klekotna
3. OSP Główczyce
4. OSP Tworóg
5. OSP Piasek
6. OSP Tuszyn

Sikawki konne - kobiety:
1. OSP Szemrowice
2. OSP Dobrodzień
3. OSP Świeligów
4. OSP Polska Cerkiew
5. OSP Ciasna
6. OSP Luboszyce
7. OSP Kośmidry

Sikawki konne - mężczyźni:
1. OSP Topola Mała
2. OSP Przewóz
3. OSP Łany
4. OSP Jeżowa
5. OSP Świeligów
6. ex aequo OSP Kośmidry i OSP Broniec
8. OSP Dobrodzień
9. OSP Luboszyce I
10 OSP Szemrowice
11. OSP Dobrzeń Wielki
12. OSP Luboszyce II
13. OSP Jełowa

           
           

 

 

Tuż po wręczeniu nagród wystąpił ze śląskim skeczem i piosenką zespoł „Śląskie Trio” a po nim rozpoczęła się zabawa taneczna a przygrywał zespół PARADOX BAND

PROJEKT JEST DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY URZĘDU MIASTA I GMINY DOBRODZIEŃ W RAMACH REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO Z ZAKRESU ROZWOJU KULTURY I OCHRONY DZIEDZICTWA NARODOWEGO, KULTURY POŻARNICTWA NA GÓRNYM ŚLĄSKU

STAROSTWO POWIATOWE W OLEŚNIE

FIRMA SKORUPA MEBLE

WYROBY WĘDLINIARSKIE SPRZEDAWAŁA FIRMA KRZYSTIANA JARZOMBEK

JAK WYKORZYSTAMY FUNDUSZ SOŁECKI W 2016 ROKU?

Podczas zebrania sołeckiego, jakie odbyło się w naszej wiosce w dniu 2 września 2015 roku, ustalono głosami mieszkańców wioski przeznaczenie Funduszu Sołeckiego na 2016 rok. Kwota jak przypadnie w przyszłym roku to 20545 zł 46 gr.

Na zebranie przybyło ponad 20 mieszkańców Szemrowic oraz władze gminy z panią burmistrz Różą Koźlik na czele, która powitała zebranych, a następnie przedstawiła w formie multimedialnej prezentacji w jaki sposób fundusz w 2014 roku wykorzystały wioski naszej gminy, a także poinformowała jakie inwestycje i jakie projekty realizuje i realizowała gmina w bieżącym roku. Następnie poinformowała i uzasadniła, dlaczego od października wzrosną o 2 zł (z 7 zł do 9 zł) opłaty za śmieci. Podkreśliła, że w wielu gminach opłąty te są znacznie wyższe.

Następnie sołtys Norbert Max przystąpił do przedstawienia propozycji wykorzystania funduszu sołeckiego, a jego kwota to 20545 zł 46 gr. Zostały zaproponowane następujące inwestycje: - budowa pomieszczenia gospodarczego na sprzęt o powierzchni do 20 m2, (kwota 3500 zł) - utwardzenie powierzchni pod pomieszczeniem gospodarczym (kwota 2000 zł), - mapka geodezyjna pod pomieszczenie (kwota 50 zł), - zakup drzwi metalowych do kotłowni (kwota 1000 zł), - zakup drzwi wejściowych zewnętrznych na salę OSP (kwota 3500 zł), - doposażenie orkiestry dętej (kwota 7000 zł), - utwardzenie drogi - łącznika pomiędzy ulicami Leśną i Grzybowską (kwota 1600 zł), - zakup paliwa do kosiarek (kwota 395,46 zł). Padła również propozycja, aby odtworzyć rów przy ul. Grzybowskiej i na to przeznaczono kwotę 1500 zł. I takie propozycje mieszkańcy prawie jednogłośnie przegłosowali, przy jednym głosie wstrzymującym się i jednym przeciwnym.

Z propozycji niezaakceptowanych było dofinansowanie Spółki Wodnej w udrożnieniu cieków wodnych.

Strażacy z Bad Kötzting w Szemrowicach

W pierwszy weekend października z wizytą w Szemrowicach byli strażacy z zaprzyjaźnionej Freiwillige Feurwehr z niemieckiego Bad Kötzting z prezesem Richardem Richterem. Oprócz przyjacielskiego spotkania z naszymi strażakami, poznawali też nasz region, ponieważ większość gości była po raz pierwszy w Polsce.

Spóźnieni trzy godziny dojechali dopiero do Szemrowic około godziny 14. Niektórzy przyjechali ze swoimi rodzinami. Zanim zostali zaproszeni przez władze gminy na obiad, chcieli zobaczyć naszego Mercedesa, który w latach 1974 - 1999 był własnością straży pożarnej ze wschodniobawarskiego miasta. W 1999 roku został właśnie sprzedany do Szemrowic. Nasi goście czują ogromny sentyment do naszego Mercedesa, mimo, że minęło już 16 lat, kiedy go sprzedali. Obiad, nieco spóźniony, zjedli w restauracji "Murzynek", a potem pojechali do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, gdzie zwiedzali remizę i oglądali wozy bojowe tamtejszej jednostki. Natomiast wieczorem odbyło się uroczyste spotkanie naszych strażaków z gośćmi z Niemiec. W części oficjalnej gospodarze i goście wyrazili niezwykłe zadowolenie, z faktu, że do spotkania mogło dojść. Przekazaliśmy gościom albumy ze zdjęciami Powiatu Oleskiego i wyborem zdjęć Dobrodzienia na dawnej fotografii, natomiast otrzymaliśmy koszyk regionalnych specjałów kuchni i zagrody bawarskiej - przepyszny chleb i szynkę, a także miód i lokalny alkohol. Potem, do samej północy, był czas na wspólne rozmowy przy śląskim kołaczu i oczywiście naszych lokalnych wędlinach i bigosie. Nie zabrakło oglądania Mercedesa. W opinii niemieckich strażaków samochód jest dalej jak nowy, doskonale utrzymany. Nie obyło się bez wielu sentymentalnych rozmów i wspomnień, jak ten samochód spisywał się doskonale, kiedy służył strażakom w Bad Kötzting. Pokazaliśmy oczywiście nasz nowy samochód, a gości zachwyciło jego wyposażenie.

Następnego dnia nasi goście przyjechali jeszcze raz do Szemrowic na wspólną poranną kawę, a panowie strażacy nie mogli sobie odmówić przewiezienia się i sprawdzenia wartości samochodu. Przed godziną 11 delegacja wyjechała do Nysy, a potem wróciła do domu.

Za dwa lata nasi strażacy pojadą Mercedesem do Bad Kötzting na paradę zabytkowych wozów strażackich.

           
           

WYRÓŻNIENIE "RÓŻA POWIATU" DLA MIESZKAŃCA SZEMROWIC

Mieszkaniec naszej wioski - Pan Alfons Witek, został uhonorowany Wyróżnieniem "Róża Powiatu" Starosty Oleskiego za rok 2015.

Przepiękna uroczystość odbyła się 12 stycznia 2016 roku w auli Zespołu Szkół w Oleśnie, z udziałem między innymi Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła, Starostowie Olescy, Burmistrzowie i Wójtowie Gmin. Nagrody i wyróżnienia wręczył Starosta Oleski Stanisław Belka. Pan Alfons Witek otrzymał wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Jest pasjonatem i muzykiem, dla którego życie związane jest od zawsze z orkiestrą dętą. Zaktywizował młodzież i zaszczepił w niej miłość do muzyki klasycznej i dętej.  Założyciel i dyrygent orkiestry dętej w Szemrowicach, będącej kontynuacją parafialnej orkiestry. Orkiestra ta  uświetnia muzycznym akcentem festyny, koncerty i uroczystości kościelne.

SERDECZNIE GRATULUJEMY WSPANIAŁEJ NAGRODY I ŻYCZYMY WIELU MUZYCZNYCH SUKCESÓW