KOLORY FILIPIN I MIKRONEZJI

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice i DFK Szemrowice zorganizowały spotkanie z dobrodzieńskim podróżnikiem panem Jackiem Plutą, który opowiedział o swojej podróży na Filipiny i Mikronezję.

W sali OSP Szemrowice zebrało się, w niedzielę 5 lutego, ponad dwadzieścia osób, by wysłuchać pasjonującej opowieści o miastach, ludziach i pięknych krajobrazach. Jacek Pluta opowiedział o wrażeniach z pobytu w stolicy Filipin Manili, zwracając uwagę na liczne kościoły i podkreślając ogromną religijność Filipińczyków, a potem o pobycie na archipelagu Wysp Palau, obejmującego około 250 wysp. Odwiedził też miejscowość Casagwa na wyspie Luzon, gdzie znajdują się ruiny barokowego franciszkańskiego kościoła, zniszczonego w wyniku erupcji wulkanu Mayon w 1814. Zresztą wulkan Mayon był również celem wyprawy dobrodzieńskiego podróżnika.

Pan Jacek Pluta pokazał kilkaset zdjęć ze swojej wyprawy, kilka map i albumy ze zdjęciami  po odwiedzanych miejscach. Było też wiele pytań dotyczących wypraw innych, spotkań z ludźmi, znajomości Polski w innych, egzotycznych krajach, zabezpieczenia zdrowotnego i kosztów wypraw.


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

W sobotę, 7 stycznia strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej spotkali się, aby podsumować ubiegły rok i zakreślić plany działania na następny. Równocześnie doszło do zmian w składzie Zarządu OSP oraz Komisji Rewizyjnej.

Zebranie otworzył prezes OSP Rudolf Hyla, witając zebranych i gości: burmistrz Dobrodzienia Różę Koźlik, delegata PSP Olesno młodszego brygadiera Jarosława Zalewskiego, Erwina Dziubę prezesa Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego, wiceprezesa Zarządu Gminnego OSP Ewalda Zająca oraz pana Piotra Wiendłochę. Prezes R. Hyla przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności OSP za 2010 rok, podkreślając udział jednostki w imprezach i uroczystościach organizowanych na szczeblu lokalnym i regionalnym, przedstawił udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych i podziękował wszystkim za zaangażowanie w działalność OSP. Jednocześnie zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Komendant OSP Szemrowice dh Klaudiusz MAziol wręczył podziękowania za bezinteresowną pomoc osobom spoza OSP pomagającym w pracach remontowych panom Piotrowi Pluta i Norbertowi Max oraz firmie Klaer. Następnie Gerard Stych w imieniu Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie finansowe. Burmistrz pani Róża Koźlik podziękowała dh Hyli za wieloletnie pełnienie stanowiska prezesa OSP Szemrowice, podkreślając jego zasługi dla rozwoju jednostki oraz przypomniała, że dzięki jego staraniom został reaktywowany na Śląsku medal Hellmanna i dh Hyla otrzymał go jako pierwszy.

Burmistrz przypomniała także, że budżecie gminy na 2012 rok zaplanowano kwotę 200 000 zł na zakup sprzętu czy paliwa, przypomniała też, że w 2011 roku OSP Szemrowice otrzymała dotację na zakup samochodu pożarniczego (348 000 zł), na wykonanie nowej bramy wjazdowej do garażu (7300 zł) oraz na zakup i montaż alarmu (2500 zł). Następnie głos zabrał dh Erwin Dziuba, który przypomniał o innych planowanych zakupach, m in. samochodu dla OSP Dobrodzień oraz zakupów z dotacji Zarządu Wojewódzkiego OSP. Odniósł się również do sprawy zakupu pompy szlamowej w ramach obecności jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Natomiast dh Jarosław Zalewski gratulował naszej jednostce bardzo udanego poprzedniego roku, podkreślając, że nowy samochód jest najlepiej wyposażonym autem w powiecie oleskim i jednym z lepszych w województwie. Przeanalizował również wyjazdy do akcji ratowniczo - gaśniczych w 2011 roku w powiecie oleskim. Rok ten był dużo spokojniejszy, gdyż liczba zdarzeń spadła o połowę (z 1200 w 2010 roku do 653 w roku ubiegłym). Podkreślił też świetne przygotowanie jednostki OSP Szemrowice do i wyraził nadzieję, że jednostka szybko zostanie wpisana do KSRG.

Po dyskusji jednomyślnie obecni na zebraniu strażacy udzielili Zarządowi OSP Szemrowice absolutorium, a następnie przystąpiono do wyborów nowego prezesa. Zgodę na kandydaturę wyraził dh Andrzej Pluta i też jednogłośnie został wybrany. Dokonano również zmiany wiceprezesa. W miejsce ustępującego dh Rudolfa Wiendlochy wybrano dh Sebastiana Wańczyka, a skład uzupełnił dh Norbert Miosga wybrany jako gospodarz OSP. Nowym Członkiem Komisji Rewizyjnej został dh Andrzej Kontny.

Nowy prezes, dh Andrzej Pluta, podziękował za wybór i wyraził nadzieję, że podoła obowiązkom, bo prezes Rudolf Hyla postawił wysoko poprzeczkę. Na tym zebranie zakończono, a zebrani mieli jeszcze poczęstunek.

       

 

IX ZAWODY SIKAWEK KONNYCH NA GÓRNYM ŚLĄSKU - DNI SZEMROWIC 2012

2 - 3 CZERWCA 2012

W dniach 2 - 3 czerwca odbyły się IX Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemcó na Śląsku Opolskim - koło Szemrowice.

SOBOTA 2 CZERWCA

Pierwszego dnia, od godziny 11, trwała konferencja popularno - naukowa "Dzieje pożarnictwa na Górnym Śląsku do 1945 roku". Swoje referaty wygłosili Paweł Mroze pt. "Wielkie pożary Dobrodzienia. Przyczyny i skutki" oraz Tadeusz Kukowka pt. "Dzieje OSP Lisowice". Gośćmi konferencji byli m. in. starosta oleski Jan Kus, burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik, wiceprzewodniczaca Rady Powiatu oleskiego Barbara Kaczmarczyk.


Po godzinie 16 rozpoczęły się VIII Górnośląskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy użyciu ręcznej przenośnej zabytkowej sikawki. W zawodach wzięło udział 15 drużyn: 6 żeńskich i 9 męskich. Zawody odbywały się przy użyciu sikawki ręcznej z OSP Tworóg. W trakcie zawodów zostały zdyskwalifikowane dwie drużyny męskie z OSP Szemrowice i OSP Kadłub Wolny, gdyż nie ukończyły wykonywania zadania.Wyniki:

żeńskie

Kolejność startowa

Miejsce

Drużyna

Czas + punkty

Czas

Punkty karne

3

1

Zębowice

56,37

56,37

0

4

2

Kośmidry

57,27

57,27

0

1

3

Szemrowice

61,97

56,97

5

2

4

Bzinica Stara

67,20

57,20

10

 

Sikawki przenośne - męskie

Kolejność startowa

Miejsce

Drużyna

Czas + punkty

Czas

Punkty karne

9

1

Jeżowa

48,33

48,33

0

1

2

Rzędowice

50,88

50,88

0

8

3

Zębowice

51,98

46,98

5

7

4

Dobrodzień

52,78

52,78

0

3

5

Tworóg

62,73

57,73

5

2

6

Chobie

66,66

66,66

0

4

7

Kośmidry

73,37

63,37

10

5

8

Szemrowice

Nie ukończono

 

 

6

8

Kadłub Wolny

Nie ukończono

 

 


Bezpośrednio po zakończeniu zawodów swój koncert rozpoczęła Parafialna Orkiestra Dęta z Łomnicy która zagrała 10 niemieckich utworów rozrywkowych.


Tuż po koncercie wystąpili przedszkolaki i uczniowie naszego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Przeważał oczywiście wątek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej


A wieczorem do białego rana zagrał nam dyskotekę DJ Dragon

NIEDZIELA 3 CZERWCA


Następnego dnia wczesnym przedpołudniem zawitała do nas telewizja TVN ze znaną dziennikarką Mają Popieralską, a przez cały dzień naszą imprezę relacjowała TNV Meteo i TVN24. Przed kamerami zaprezetowaliśmy naszego sędziwego żuka i sikawkę konną z jednostki OSP TuszynWczesnym przedpołudniem wyruszył ulicami Szemrowic korowód konnych wozów strażackich, który rozpoczynały majoretki z Dobrodzienia wspólnie z orkiestrą dętą z Szemrowic. Majoretki wystąpiły po raz pierwszy.

 
Kiedy wszyscy uczestnicy zawodów wjechali na plac zawodów, odbył się jeszcze krótki koncert orkiestry dętej wraz z majoretkami, a potem uroczystego otwarcia IX Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku dokonała burmistrz Dobrodzienia, Róża Koźlik, gośćmi byli także Przewodniczący Rady Powiatu Oleskiego, Jerzy Liberka, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Oleskiego, Barbara Kaczmarczyk oraz przestawiciel Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu Pan Zalewski. Listy gratulacyjne dla uczestników IX Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku przesłali wicepremier Waldemar Pawlak, jednocześnie Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz Wojewoda Opolski, Ryszard Wilczyński.

A potem rozpoczęły się zawody.

Starty w kategorii sikawek przenośnych kobiety i mężczyźni, w kategorii sikawek konnych – mężczyźni, w kategorii sikawek konnych - kobiety

18.00 – 18.30

ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom i uczestnikom zawodów – boisko sportowe

18.00 – 19.30

 koncert Zespołu KAMRATY – namiot festynowy na boisku sportowym

20.30 – 2.00

BAL STRAŻAKA - zabawa taneczna z zespołem "CONTEX" - namiot festynowy na boisku sportowym

 

JEDNOSTKI OSP CHCĄCE WZIĄĆ UDZIAŁ W NASZEJ IMPREZIE ZAPRASZAMY DO POBRANIA STOSOWNYCH FORMULARZY:

KARTA ZGŁOSZENIA JEDNOSTKI

ZGŁOSZENIE SKŁADU ŻEŃSKIEJ DRUŻYNY JUNIORÓW

ZGŁOSZENIE SKŁADU MĘSKIEJ DRUŻYNY JUNIORÓW

ZGŁOSZENIE SKŁADU ŻEŃSKIEJ DRUŻYNY SENIORÓW

ZGŁOSZENIE SKŁADU MĘSKIEJ DRUŻYNY SENIORÓW

OŚWIADCZENIE RODZICÓW (dla drużyn MDP)

REGULAMIN VIII GÓRNOŚLĄSKICH ZAWODÓW MDP PRZY UŻYCIU RĘCZNEJ PRZENOŚNEJ ZABYTKOWEJ SIKAWKI tutaj do pobrania

REGULAMIN IX ZAWODÓW SIKAWEK KONNYCH NA GÓRNYM ŚLĄSKU tutaj do pobrania

 

PROJEKT JEST DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY URZĘDU MIASTA I GMINY DOBRODZIEŃ W RAMACH REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO Z ZAKRESU ROZWOJU KULTURY I OCHRONY DZIEDZICTWA NARODOWEGO, KULTURY POŻARNICTWA NA GÓRNYM ŚLĄSKU

PROJEKT JEST DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY KONSULATU REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC ORAZ TOWARZYSTWA SPOŁECZNO - KULTURALNEGO NIEMCÓW NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.

Dieses Projekt wird gefördert aus Mitteln der deutschen Minderheit, welche in Verfügung der Stiftung für die Entwicklung Schlesiens und Förderung lokaler Initiativen stehen und aus den früheren Zuwendungen der deutschen Regierung stammen.

ZADANIE JEST DOTOWANE PRZEZ STAROSTWO POWIATOWE W OLEŚNIE

         

 


POTĘŻNA BURZA Z GRADOBICIEM

Najpierw w niedzielę, 1 lipca, przeszła nad Szemrowicami burza z gradobiciem, a następnie we wtorkowy wieczór zaskoczyła mieszkańców jeszcze silniejsza. Zerwał się silny wiatr, który przyniósł ogromną chmurę. Padał gęsty grad, a średnica niektórych kulek sięgała dwóch centymetrów. Podwórka były usłane białymi kulkami. Grad zniszczył warzywa na działkach, połamał gałęzie. Od gradu ucierpiały bardzo zboża, szczególnie owsa i mieszanek, a także uprawy ziemniaków. Na szczęście nie ucierpiały dachy zabudowań.


AUTOSACRUM - SZEMROWICE 2012

7 – 8 lipca 2012

Autosacrum w Szemrowicach odbyło się już po raz 39.

W sobotnią noc wiele osób bawiło się na zabawie tanecznej, a do tańca przygrywał zespół SEMPRE.

W niedzielę impreza rozpoczęła się tradycyjnie od uroczystej mszy św., którą odprawił ks. dziekan Henryk Malorny, proboszcz parafii Szemrowice. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie pojazdów samochodowych, motorowerów i motocykli, a na drogach dojazdowych do kościoła ustawił się długo sznur pojazdów. Po zakończeniu części sakralnej, wielu kierowców ze swoimi rodzinami udało się na boisko piłkarskie, gdzie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice oraz Ochotnicza Straż Pożarna przygotowały dla nich tradycyjny festyn. Rozpoczął się od zawodów dla kierowców samochodów osobowych, na specjalnie przygotowanym torze oraz zawody rowerowe dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 7 - 11 lat i 12 - 16 lat. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z zawodów motorowerowych ze względu na niewielkie zainteresowanie w latach ubiegłych. W tym roku bardzo słabo wypadła rywalizacja pań, tylko dwie z nich zdecydowały się wystartować. Wyniki przedstawiają się następująco:

Samochody:
Kobiety:
1. Brygida Kontny - 1.30,39
2. Daria Maleska - 2.20,28

Mężczyźni:
1. Artur Dziuba - 1.04,91
2. Rafał Sczygiol - 1.10,46
3. Andrzej Kontny - 1.12,64

Rowery:


Dziewczęta 7-11 lat:
1. Daniela Prochota - 0.35,91
2. Anna Pytel - 0.42,00
3. Zofia Maciuch - 0.43,00

Chłopcy 7-11 lat:
1. Szymon Tkaczyk - 0.30,75
2. Kamil Pytel - 0.33,32
3. Kamil Miosga - 0.35,47

Dziewczęta 12 - 16 lat:
1. Ewelina Pytel - 0.30,85
2. Betina Szczygioł - 0.36,26
3. Dżesika Korn - 0.34,32

Chłopcy 12 - 16 lat:
1. Bartłomiej Wloczyk - 0.30,05
2. Sebastian Wloczyk - 0.30,31
3. Rafał Wloczyk - 0.32,28

Równocześnie w namiocie odbyły się występy artystyczne. Piękne nastrojowe utwory zagrała Daria Noryńska "SYRINKS" na fletni pana, a zaraz po jej występie na scenie zaprezentował się kabaret "PLUSZOWY MIŚ", który śpiewał utwory znanych polskich piosenkarzy.

W trakcie trwania zawodów można było również obejrzeć pokaz sprawności zabytkowego ciągnika LANZ BULDOG. Ciągnik pochodzi z 1948 roku, ale pięknie odnowiony prezentował się niezwykle atrakcyjnie. Wzbudził ogromne zainteresowanie wielu osób, a jeden z uczestników festynu z rozrzewnieniem stwierdził, że poczuł się kilkadziesiąt lat młodszy, bo na takim ciągniku pracował w polu.

Po zakończeniu zawodów odbył się efektowny pokaz umiejętności samochodu SUZUKI GRAND VITARA, który przygotował dla widzów Artur Dziuba, znawca i sympatyk tej marki samochodu. Pokaz udowodnił, że samochody tej marki wraz z wprawnym kierowcą potrafi bardzo wiele.

Przedostatnim punktem imprezy było uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom zawodów, otrzymali oni pamiątkowe puchary (za pierwsze miejsca były to tradycyjne puchary proboszcza), dyplomy i nagrody rzeczowe. Ufundowali je: Firma Transportowa Andrzej Kontny z Warłowa, Kominki De LuX - Ilona Brysch z Dobrodzienia, Opony Serwis Osobowe - Ciężarowe - Rolnicze, Pomoc Drogowa Więcław - Wiśniewski z Dobrodzienia oraz sklep Strzodex z Dobrodzienia

Po rozdaniu nagród rzeczowych wszyscy bawili się na dyskotece z DJ MOUSE.

 


SZEMROWICE NOCĄ

Lato to czas kiedy lubimy pospacerować po zmroku, korzystając z bardzo ciepłych nocy, porozmawiać do późnych nocnych godzin w gronie rodziny i przyjaciół. Warto więc zobaczyć przy okazji jak wygląda nasza wioska po zmroku.

Nad całą miejscowością góruje oświetlony z czterech stron kościół parafialny. Jest on widoczny z każdego miejsca wioski, a można go bez problemu dostrzec z odległości kilku kilometrów, z dobrodzieńskiej obwodnicy. Ulice oświetlone ulicznymi lampami wyglądają troszeczkę inaczej niż za dnia.


POŻEGNANIE  WAKACJI
W BIBLIOTECE
SZEMROWICE  

28.08.2012 – KONKURS  PLASTYCZNY  -POLEGAJĄCY  NA WYKONANIU  KARTKI  WAKACYJNEJ  Z  SZEMROWIC .  PRACE MOŻNA  WYKONAĆ  W BIBLIOTECE  LUB  PRZYNIEŚĆ GOTOWE .  NA PRACE CZEKAMY DO 07.09.2012

( TECHNIKA  WYKONANIA DOWOLNA )

 

30.08.2012 -  WARSZTATY  PLASTYCZNE „BIŻUTERIA – ZRÓB JĄ SAM „ ZAPRASZAMY DO  ZROBIENIA  WŁASNORĘCZNIE KLOCZYKÓW  , BRELOKÓW  ITP..

 

31.08.2012 -  ODBĘDZIE  SIĘ  AKCJA  PROMUJĄCA  NASZĄ BIBLIOTEKĘ  POLEGAJĄCA  NA  ROZDANIU   MŁODYM   MAMOM  I  ICH DZIECIOM   ZAPROSZEŃ DO KORZYSTANIA Z NASZEJ BIBLIOTEKI  ORAZ  DROBNYCH  UPOMINKÓW I KSIĄŻECZEK DLA DZIECI .

                       


ŚMIECI, WIATRAKI, KANALIZACJA DESZCZOWA FUNDUSZ SOŁECKI - WIEJSKIE ZEBRANIE

W dniu 3  września 2012r. o godz. 1800 (poniedziałek) w budynku OSP w  Szemrowicach  przy ul. Strażackiej 1, odbyło się zebranie mieszkańców sołectwa Szemrowice w sprawie nowej ustawy "śmieciowej", elektrowni wiatrowych, kanalizacji deszczowej oraz funduszu sołeckiego. Przy zapełnionej sali dyskusja trwała niecałe cztery godziny.

Gośćmi zebrania była burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik, wiceburmistrz Marek Witek oraz pracownicy Urzędu Gminy, natomiast zebraniu, przy kompletnie wypełnionej sali przewodniczył sołtys Norbert Max.

Zebranie rozpoczęło się od przedstawienia założeń nowej ustawy, tzw. śmieciowej, która ma wejść 1 lipca 2013 roku. Co to oznacza dla mieszkańców wioski? Właściciele posesji, którzy mają podpisane umowy na odbiór śmieci mieszanych z firmami innymi niż Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Dobrodzieniu nie będą musieli wypowiadać umów na ich wywóz. Natomiast wszyscy, którzy mają umowy z innymi firmami będą musieli je wypowiedzieć, jednak zgodnie z okresem wypowiedzenia zapisanym w umowie z tą firmą. Następnie wszyscy mieszkańcy będą musieli złożyć w Urzędzie Miasta deklarację o ilości osób mieszkających w danej posesji. Z posesji będą odbierane śmieci mieszane (w kubłach) i śmieci sortowane. Ustalona wstępna opłata będzie wynosiła 11 zł/miesiąc za każdą osobę, ale jeśli właściciel posesji będzie wystawiał także śmieci sortowane, to opłata będzie wynosiła 9 zł/miesiąc na osobę. Jednak jest to opłata wstępna, która może ulec zmianie. Opłaty będą uiszczane w Kasie Urzędu lub na konto. Mieszkańcy muszą mieć kubły na śmieci zakupione na własność. Powstające odpady będą przekazywane na regionalne wysypiska, których w województwie opolskim będą cztery. Odpady z gminy Dobrodzień będą wywożone do Gotartowa koło Kluczborka.

 

Kolejnym tematem zebrania była sprawa funduszu sołeckiego na 2013 rok. Zaproponowano następujące zakupy i inwestycje: wykonanie mebli do kuchni w świetlicy, wykonanie hydrantu na boisku, zakup sprzętu ppoż dla OSP, zakup paliwa do kosiarki do trawy, zakup dwóch garaży blaszanych dla zmagazynowania sprzętu będącego na stanie wioski i sikawek konnych, zakup kamienia do wysypania pod garaże oraz wykonanie mapki geodezyjnej potrzebnej do lokalizacji garaży. Propozycje zostały przegłosowane większością głosów przy dwóch wstrzymujących się. Zaproponowano również udrożnienie rowów melioracyjnych oraz rowów biegnących przy ulicach we wsi, jednak zostały odrzucone, jako zadania nie będące zadaniami gminy.

Następnie głos zabrali przedstawiciele firmy WINDPROJEKT, którzy chcieli spotkać się w związku z powtórnymi planami budowy na polach w południowej części Szemrowic dwóch elektrowni wiatrowych (docelowo w gminie miałoby ich powstać sześć). Przedstawiciele firmy przedstawili wszystkie uwarunkowania środowiskowe związane z budową. Jednak uczestnicy zebrania mieli wiele zastrzeżeń do planów ich budowy. Pytania dotyczyły wysokości podatków przekazywanych gminie za elektrownie. Zwracali uwagę, że będą one ustawione zbyt blisko zabudowań (wg mieszkańców do najbliższych domów jest ok. 400 metrów, a według firmy odległości są prawidłowe). Niejasne też było czy elektrownie będą miały moc dwóch czy trzech megawatów. Zebrani pytali też o ptactwo przelatujące nad planowanym usytuowaniem elektrowni.

Ostatnią sprawą była budowa kanalizacji sanitarnej, a w związku z tym jest remontowana kanalizacja deszczowa na ul. Wiejskiej. Wiceburmistrz Marek Witek zwrócił uwagę, że kanalizacja deszczowa służy do odprowadzenia wody z ulicy, a nie z posesji. Jednak zaznaczył, że mieszkańcy mogą przyłączyć odpływy wody deszczowej z rynien posesji, jeśli sami opłacą (1000 - 1500 zł) prace budowlane i potrzebne materiały. Omawiano również sprawę remontu kanalizacji deszczowej na ul. Grzybowskiej. Mieszkańcy tej ulicy podkreślali, że jest ona zniszczona przez budowę kanalizacji sanitarnej. Oni postulowali także jej naprawę poprzez wykonanie studzienek. Burmistrz zapowiedziała też, że na tej ulicy zostanie tylko uzupełniona ta powierzchnia drogi, gdzie dokonywano wykopów.


WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - ODWIEDZAMY NASZYCH BLISKICH ZMARŁYCH

Wszystkich Świętych, 1 listopada, to dzień szczególny. Odwiedzamy wtedy groby naszych bliskich zmarłych. Często jest to jedyna wizyta w roku. I tam nad grobem, możemy oczami wyobraźni zobaczyć jacy byli, kiedy byli wśród nas i tak samo jak my, cieszyli się życiem.

Na szemrowickim cmentarzu uroczystości rozpoczynają się uroczystym nabożeństwem z procesją, a potem przy grobach spotykają się całe rodziny. Jednak kiedy już minie gwar rozmów przy grobach bliskich, to o zmroku groby znów pozostają "samotne", jedynie rozświetlone setkami płonących zniczy. Warto wtedy tutaj przyjść i być sam na sam z naszymi zmarłymi.


GMINNE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE W GŁÓWCZYCACH

    Podczas tegorocznych gminnych zawodów sportowo - pożarniczych nasze drużyny spisały się całkiem dobrze. Na szczególne oklaski zasługują druhny i druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Doroczne zawody odbyły się w tym roku w Główczycach. W zawodach wzięły udział z naszej OSP cztery drużyny: dwie MDP (żeńska i męska) oraz żeńska i męska seniorów. Zanim rozpoczęły się zawody, to drużyny ćwiczyły już prawie dwa tygodnie wcześniej na placu naszej remizy oraz na szkolnym boisku.

Zawody w niedzielę, 15 września, otwarła burmistrz Dobrodzienia, Pani Róża Koźlik, życząc strażakom fajnej zabawy i sportowej rywalizacji. Drużyny rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach: toru przeszkód, musztry oraz ćwiczenia bojowego. Piękna pogoda oraz sportowa atmosfera spowodowały, że zawody przebiegały sprawnie i szybko.

Nasi reprezentanci mieli się w tym roku czym pochwalić. Drużyny MDP, żeńska i męska, zajęły pierwsze miejsca, drużyna kobieca była druga, a panowie strażacy zajęli szóste miejsce. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody pieniężne na zakup sprzętu strażackiego.

Szkoda, że w tym roku nie odbywają się zawody powiatowe, bo drużyny MDP na pewno reprezentowałyby naszą gminę podczas takich zawodów.


STRAŻACY ZBIERALI ZŁOM - Z SUKCESEM!

Strażacy z OSP Szemrowice po raz pierwszy w swej historii zorganizowali akcję zbierania złomu wśród mieszkańców Szemrowic i Warłowa. Rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania.

Zbiórka złomu miała miejsce w sobotnie przedpołudnie, 17 listopada 2012 roku. Podzielili się na kilka grup i już od godziny 9. rano jeździli od domu do domu prosząc o przekazanie niepotrzebnych metalowych przedmiotów, które niepotrzebnie zalegały na posesjach mieszkańców. Na początek były od razu dwie pełne dwukołówki z jednej z posesji w Warłowie, a potem złomu było już bardzo dużo. Strażacy napełnione przyczepy przewozili do dużej ciężarówki ustawionej na placu straży i na nią przerzucali zebrany złom. Akcja trwała prawie cały dzień, a efektem było zebranie tylko w tym dniu dokładnie 7115 kilogramów. Złom został sprzedany w Dobrodzieniu po bardzo atrakcyjnej cenie, co dało strażakom na zakup pompy szlamowej kwotę 5500 złotych.


POMPA SZLAMOWA ZAKUPIONA

Druhowie z OSP Szemrowice przywieźli zakupioną pompę szlamową i inny sprzęt strażacki.

Pieniądze na zakup pompy szlamowej pochodziły ze zbiórki złomu, za sprzedaż którego strażacy otrzymali 5500 złotych. Pompa jest warta 6400 złotych, jednak 2600 zł stanowiło dofinansowanie z Zarządu Wojewódzkiego OSP RP w Opolu, a resztę brakującej kwoty musieli dopłacić sami strażacy. Kwota 3800 zł pochodziła właśnie ze sprzedaży zebranego złomu. Strażacy za kwotę 500 zł kupili także dwa  węże ssawne.

Ochotnicza Straż Pożarna serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom Szemrowic i Warłowa za przekazanie złomu na zakup pompy szlamowej. Będzie ona służyła wszystkim mieszkańcom w potrzebie.