NOWY WÓZ STRAŻACKI JUŻ W SZEMROWICACH

Samochód pożarniczy marki Scania już na stałe w OSP Szemrowice. 29 października 2011 roku strażacy i władze gminy oficjalnie przyjęły nowy samochód. Zakup samochodu został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, a całkowita kwota projektu opiewała na sumę 1 130 000 złotych.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11 uroczystą mszą świętą, na którą strażacy udali się w pochodzie ze sztandarem. Nabożeństwo  odprawił ks. proboszcz Henryk Malorny. Ksiądz Proboszcz podkreślił w kazaniu, że szemrowiccy strażacy znani są z wielu cennych inicjatyw i angażują się bardzo mocno także w życie religijne parafii. Po mszy św. wszyscy udali się przed budynek remizy OSP, gdzie odbyła się uroczystość przekazania i poświęcenia nowego samochodu. Głos zabrała burmistrz Dobrodzienia, pani Róża Koźlik, która przedstawiła historię starań o samochód, a sięga ona okresu prawie dwóch lat. Zauważyła, że wiele zrobił dla pozyskania samochodu druh Erwin Dziuba, a ze strony gminy Dobrodzień pan Damian Karpinski - przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Witek - wiceburmistrz oraz radca prawny pan Marek Kochel. Podkreśliła, że wszystko zaczęło się od planów włączenia drugiej jednostki OSP z gminy Dobrodzień do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, wybór padł na OSP Szemrowice, a jednym z warunków jest posiadanie dwóch wozów strażackich. Wręczyła na ręce Prezesa OSP Szemrowice, Rudolfa Hyli, list gratulacyjny. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej pan Damian Karpinski, który podkreślił, że to ważne wydarzenie dla gminy, zakup takiego samochodu. Na koniec głos zabrał komendant OSP Szemrowice, Klaudiusz Maziol. Podkreślił, że to wielki i historyczny dzień dla naszej OSP. Podziękował władzom gminy za pomoc w napisaniu projektu i pomoc w jego realizacji. Podziękował także strażakom, a w szczególności druhowi Erwinowi Dziubie, za wyjazdy do Bielska Białej. Podziękował także wszystkim strażakom i osobom, które pomagały w remoncie garażu remizy. Po przemówieniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi umieszczonej na samochodzie przez burmistrza Dobrodzienia Różę Koźlik, komendanta gminnego OSP pana Stanisława Kuleja, prezesa gminnego OSP pana Erwina Dziubę oraz komendanta OSP Szemrowice pana Klaudiusza Maziol. Następnie nowy samochód został jeszcze poświęcony przez proboszcza Henryka Malornego.

         
         
         

Po uroczystości odbyła się krótka prezentacja możliwości wozu strażackiego. Zaprezentowano działanie węża szybkiego natarcia, armatki wodnej, nożyc do cięcia metalu. Jednak wyposażenie samochodu i jego możliwości są dużo większe. To jeden z najnowocześniejszych samochodów pożarniczych w województwie opolskim, samochód odpowiadający najsurowszym wymogom nowoczesnego pożarnictwa. Miło mi poinformować, że jest to ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy marki SCANIA w wersji uterenowionej 4x4 z modułem ratownictwa drogowego wraz z niezbędnym sprzętem do prowadzenia działań w zakresie usuwania drobnych skażeń chemicznych, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, gaszenia pożarów pojazdów mechanicznych, zabezpieczenia miejsca zdarzeń drogowych, ratownictwa technicznego przy użyciu ciężkiego sprzętu hydraulicznego, udrażniania szlaków komunikacyjnych. Samochód ma kabinę na 6 miejsc, nadwozie z układem siedmiu schowków, układ wodno­pianowy, zbiornik wody na 4000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego na 400 litrów, autopompę dwuzakresową niskiego i wysokiego ciśnienia, zwijadło szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe. Oprócz tego na wyposażeniu jest torba z wyposażeniem medycznym, zestaw szyn, deska ortopedyczna, kamizelka unieruchamiająca, defibrylator - typu aed, umożliwiający prowadzenie reanimacji z podglądem wykresu EKG, przecinarka, pilarka ratownicza, agregat prądotwórczy, zestaw do zabezpieczania poduszek - kierowcy i pasażera, piła akumulatorowa,  aparaty powietrzne nadciśnieniowe, maska panoramiczna, butla tlenowa, zestaw poduszek podciśnieniowych – wysokociśnieniowych, mogących podnieść ciężary o wielkości 2 razy 50 ton,  podpory, pompa, zestaw ekologiczny, zestaw hydrauliczny, składający się z pompy do jednoczesnego zasilania i trzech urządzeń ratowniczych, z zamontowanymi zwijadłami i uchwytami do mocowania urządzeń na agregacie. Wyposażenie samochodu odpowiada najwyższym europejskim standardom XXI wieku z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa drogowego. 

Także burmistrz Róża Koźlik sprawdziła jak się prowadzi nowy samochód. Potem strażacy i zaproszeni goście udali się na skromny poczęstunek do sali OSP. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta.

Projekt jest współfinansowany przez przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Działanie 3.1 Infrastruktura drogowa.  Podziałanie 3.1.1 Drogi regionalne, przez Urząd Miejski w Dobrodzieniu oraz przez OSP Szemrowice. Umowa o dofinansowanie w formie refundacji projektu została zawarta w Opolu dnia 26 listopada 2010 pomiędzy Województwem Opolskim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa Opolskiego  a  OSP Szemrowice reprezentowanym przez Zarząd OSP na kwotę 749 147, 50 zł.

 


POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE W ZĘBOWICACH

24 września br. na boisku w Zębowicach odbyły się powiatowe zawody sportowo – pożarnicze. W zawodach wzięły udział 28 drużyn, w tym 12 kobiecych. Z naszej OSP w zawodach wziłęła drużyna mieszana MDP, zaklasyfikowana jako męska.

Zawody rozegrane zostały w konkurencjach: bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami MDP, sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami, ćwiczenia bojowe. Kolejność miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:

MDP żeńska
1. OSP Radłów 1021
2. OSP Łowoszów 1007
3. OSP Knieja 982
4. OSP Bzinica Stara 961
5. OSP Cieciułów 925
6. OSP Praszka 893

MDP chłopcy
1. OSP Bobrowa 1033
2. OSP Radawie 1028
3. OSP Jamy 1022
4. OSP Karmonki Nowe 1010
5. OSP Szemrowice 1003
6. OSP Biskupice 991
7. OSP Boroszów
8. OSP Strojec 947

grupa C kobieca
1. OSP Kowale 111
2. OSP Łomnica 122
3. OSP Wichrów 130 (bojówka 54)
4. OSP Rudniki 130 (bojówka 56)
5. OSP Przedmość 130 (bojówka 57)
6. OSP Bzinica Stara 131

grupa A męska
1. OSP Kowale 102
2. OSP Łomnica 104
3. OSP Brzeziny 106
4. OSP Radawie 107
5. OSP Dalachów 110
6. OSP Bzinica Stara 111
7. OSP Radłów 114
8 OSP Kozłowice 117

Nasza młodzież świetnie spisała się w ćwiczeniu bojowym, uzyskując drugi czas z 64 sekundami bez punktów karnych, a w sztafecie miała 99 sekund i 10 punktów karnych.

 

       
       
       

 


GMINNE ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE W BZINICY STAREJ

4 września br. na boisku w Bzinicy Starej odbyły się gminne zawody sportowo – pożarnicze. W zawodach wzięły udział dwie drużyny z naszej OSP: drużyna mieszana MDP, zaklasyfikowana jako męska oraz drużyna seniorów.

Zawody były podsumowaniem poziomu przygotowania sprzętowego i wyszkolenia naszych ochotników. Piękna i słoneczna pogoda dostarczyła licznie zebranej publiczności wiele emocji i wrażeń w rywalizacji 14 drużyn o zwycięstwo w 4 grupach. Bieg sztafetowy 7x50 m z przeszkodami i ćwiczenia bojowe składały się na przebieg zawodów na trudnym torze przeszkód, a poza konkurencjami odbyła się także musztra, która nie była brana do ogólnej punktacji.


Gospodarze zwyciężyli w 3 grupach w których startowali (gr. A męska, gr. C żeńska i MDP dziewcząt). Natomiast nasza MDP zwyciężyła w swojej kategorii przed OSP Rzędowice. W gr. A II m. zajęła OSP Główczyce przed OSP Klekotna, a nasi strażacy zajęli miejsce szóste; a w gr. C żeńskiej II m. dla OSP Dobrodzień przed OSP Malichów – Kocury. Wszystkim puchary, dyplomy i nagrody wręczała Pani Burmistrz Róża Koźlik w asyście dha Erwina Dziuba – Prezesa Zarządu MG ZOSP RP w Dobrodzieniu, a zawody bardzo sprawnie przeprowadziła komisja sędziowska pod wodzą mł. bryg. Jarosława Zalewskiego z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie.

       
       

 


DRZEWKO BENEDYKTA XVI

W niedzielę, 28 sierpnia, odbyła się przed kościołem w Szemrowicach, niecodzienna uroczystość. Zostało posadzone drzewko, które wyrosło z ziarna poświęconego przez papieża Benedykta XVI.

W czasie pielgrzymki do Polski w dniu 26 maja 2006 roku, podczas Mszy Św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie Ojciec Święty Benedykt XVI pobłogosławił kosz nasion drzew leśnych z jednego z najpiękniejszych drzewostanów: świerków ze zboczy nieopodal Istebnej oraz sosen rosnących w Puszczy Taborskiej i Piskiej. Leśnicy w Nadleśnictwie Jabłonna z nasion tych wyhodowali młode drzewka, aby posłużyły dla upamiętnienia miejsc, uroczystości, a także działalności człowieka. Leśnicy w Nadleśnictwie Opole gotowe do wysadzenia drzewka otrzymali wiosną 2007 roku. Jednak roczne sosny mają zaledwie kilka centymetrów wysokości, są wątłe i wymagają specjalistycznej opieki. Dlatego czasowo zostały wysadzone w szkółce leśnej w Płaszczynie pod Opolem. Drzewka podrastały tam do tego roku, który jest też doskonałą okazją, żeby drzewka posadzić, gdyż Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2011 rok Międzynarodowym Rokiem Lasów. To była niezwykłą okazja, aby wysadzić drzewa Benedykta XVI.

W ten niezwykły sposób jedno z tych drzewek trafiło do naszej parafii. Uroczystość odbyła się po zakończeniu niedzielnej sumy. Na miejsce posadzenia drzewka zostało wyznaczone miejsce niedaleko krzyża, jaki stoi z przodu kościoła. Na uroczystość przybyli przedstawiciele leśników, a mianowicie inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Opole Pan mgr inż. Janusz Słowik, leśniczy Pan mgr Piotr Gomulski z Leśnictwa Dąbrowica, podleśniczy Pan inż. Sylwester Wilk oraz Pan mgr inż. Andrzej Walczak, specjalista Nadleśnictwa Opole. Najpierw ksiądz proboszcz Henryk Malorny poświęcił niedawno odnowiony krzyż. Stare drewno już było spróchniałe i groziło katastrofą. Dlatego zabytkowy korpus Chrystusa umieszczono na nowym drzewie. Potem Pan Janusz Słowik przekazał drzewko parafii, mówiąc o kulisach jego posadzenia oraz przeczytał certyfikat Biura Nasiennictwa, który poświadcza autentyczność drzewka. Drzewko zostało posadzone przez panów leśników.

           

 


DOŻYNKI PARAFIALNE 2011

Tegoroczne dożynki tradycyjnie odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia. W ostatniej chwili naszym rolnikom udało się zebrać resztę zbóż z pól.

Tegoroczne lato było bardzo kapryśne i żniwa ciągnęły się ponad miesiąc. Jednak przed dożynkami, jakie odbyły się w naszej parafii, rolnicy zebrali resztę plonów i w niedzielę, 28 sierpnia mogli dziękować za szczęśliwy przebieg żniw, za to, że parafię ominęły klęski żywiołowe. Do kościoła parafialnego przyniesione zostały trzy piękne korony wraz z darami z Szemrowic, Warłowa oraz Kocur i Malichowa, poświęcone przez księdza proboszcza Henryka Malornego i złożone przed ołtarzem jako dziękczynienie Bogu na tegoroczne żniwa.


WYCIECZKA ROWEROWA DO POLIWODY

Wycieczka na Poliwodę odbyła się w piękny niedzielny dzień, 21 sierpnia. Wzięło w niej udział niespełna dwadzieścia osób.

Wycieczka rozpoczęła się od zbiórki przed remizą OSP w Szemrowicach, a potem wszyscy uczestnicy podzieleni na dwie grupy wyjechali w kierunku Zębowic. Tam to zdarzyła się jedyna podczas całej wycieczki awaria roweru. Pękła dętka, ale na szczęście udało się szybko pożyczyć rower w Zębowicach. Zanim dojechaliśmy do Poliwody, to zatrzymaliśmy się jeszcze w Kniei obok krzyża, w Łące obok dawnego, opuszczonego gospodarstwa, gdzie szczególnie zainteresowała nas drewniana stodoła. Już w Poliwodzie zobaczyliśmy kilkuwiekowy dąb oraz uroczą kapliczkę.

Po dotarciu na miejsce dzieci od razu wskoczyły do wody, kąpały się nieustannie. Można było też pograć w siatkówkę, badmintona, piłkę nożną, a na zakończenie odwiedziliśmy smażalnię ryb.

         

 


PODSUMOWANIE AUTOSACRUM, MECZ PIŁKARSKI

W sobotę, 16 lipca, mieszkańcy naszej wioski spotkali się na podsumowaniu AUTOSACRUM, jakie odbyło się tydzień wcześniej. Jednym z głównych atrakcji spotkania był mecz piłkarski "juniorzy  - seniorzy" oraz otwarcie boiska do gry w siatkówkę i badmintona.

Zanim doszło do meczu nastąpiło krótkie podsumowanie AUTOSACRUM, a prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice Joachim Wloczyk podziękował wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy. Szczególnie wyróżniona została nasza młodzież, która w tym roku szczególnie angażowała sie w wiele prac społecznych przy organizacji Sikawek czy Autosacrum lub prace porządkowe. Po poczęstunku kawą i kołaczem, wszyscy zgromadzili się naprzeciw budynku straży, gdzie trwały przygotowania do pierwszego w tym roku meczu piłkarskiego. Miała go rozegrać nasza młodzież kontra piłkarscy oldboje. Mecz podzielono na dwie 25 - minutowe połowy, ustalono wprowadzenie zmian w składzie podczas meczu, tak jak w hokeju (to na życzenie oldbojów ;) ). Spotkanie było bardzo zacięte, obydwie drużyny raz za razem przypuszczały szturmy na bramkę przeciwnika, ale gra przebiegała z zachowaniem fair - play. Do końca pierwszej połowy padły trzy bramki i zakończyła się ona zwycięstwem juniorów 2:1, a bramki strzelali dla juniorów Jan Kociubiński i Dawid Nieszporek, a dla seniorów Stanisław Pzionka. Po zmianie stron nasi juniorzy szybko podwyższyli wynik na 3:1 po golu Marcina Czapli, jednak w ciągu kilku minut Norbert Miosga zmniejszył bramkową przewagę i po pięknym rajdzie z wykorzystaniem błędów przeciwnika. Końcówka meczu należała jednak dla młodzieży, a czwartą bramkę strzelił Marcin Czapla. Mecz zakończył się wynikiem 4:2. Równocześnie można było pograć na nowym boisku do siatkówki i badmintona, a środki na jego urządzenie (zakup siatki) zdobyła nasza młodzież zaangażowaniem podczas Sikawek.

Po zakończeniu meczu podczas towarzyskiego spotkania, można było się poczęstować grillowanym karczkiem, śląską kiełbaską.

NASTĘPNY MECZ PIŁKARSKI ODBĘDZIE SIĘ 13 SIERPNIA, A ZAGRAJĄ PANIE Z PANAMI. ZAPRASZAMY!

           

 


AUTOSACRUM – SZEMROWICE

9 – 10 LIPCA 2011

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice i Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Trójcy już po raz dziewiąty zorganizowały wspólnie AUTOSACRUM, imprezę, która ma w naszej wiosce i parafii już trzydziestopięcioletnią  tradycję. W tym roku impreza trwała dwa dni. 9 lipca, w sobotę, odbyła się dyskoteka, a młodzieży i dorosłym przygrywał do tańca DJ MOUSE. W niedzielę, 11 lipca, już przed godz. 15 zaczęły zjeżdżać się przed kościół parafialny pierwsze samochody osobowe. Rozpoczęła się msza św. w intencji kierowców i ich bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy i ich rodziny dziękowali za bezpieczną jazdę przez cały rok, ale modlili się również za osoby, które w ostatnim czasie tragicznie zginęły na drogach. Mszę św. odprawili wspólnie proboszcz parafii, ks. Henryk Malorny i ks. Piotr Kuc. Po mszy św. odbyło się poświęcenie pojazdów samochodowych. W tym roku na poświęcenie pojazdów zjechało szczególnie dużo kierowców.

Kolejna cześć imprezy miała miejsce przed remizą OSP. O godz. 17.00 rozpoczął się pokaz, w którym pokazowo rywalizowały dwa zaprzęgi konne ze stadniny BRENDA z Lubecka, specjalizującej się w hodowli koni rasy śląskiej, z quadem i samochodem terenowym marki Suzuki. Zaraz po pokazie rozpoczęły się zawody sprawnościowe dla kierowców, rowerowe i motorowerowe. W tegorocznych zawodach zarówno rywalizacja pań jak i panów cieszyła się sporym zainteresowaniem.  Tradycyjnie zawody rowerowe cieszyły się wielkim powodzeniem, ale ze względu na duży upał zawody skończyły się wcześniej.

WYNIKI: Rowery 7 - 11 lat dziewczęta: 1. Natalia Ochmann 2. Anna Pytel 3. Aleksandra Świder Rowery 7 - 11 lat chłopcy: 1. Rafał Wloczyk 2. Szymon Tkaczyk 3. Kamil Pytel Rowery 12 - 16 lat dziewczęta: 1. Dżesika Korn 2. Ewelina Pytel 3. Magdalena Skowronek Rowery 12- 16 lat chłopcy: 1. Bartłomiej Wloczyk 2. Sebastian Wloczyk 3. Mateusz Miosga Motorowery: 1. Łukasz Jelonek 2. Mateusz Bednorz 3. Ewelina Pytel Samochody kobiety: 1. Teresa Dworaczyk 2. Joanna Miozga 3. Brygida Kontny Samochody mężczyźni: 1. Artur Dziuba 2. Andrzej Kontny 3. Rafał Sczygiol

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom za ufundowanie nagród rzeczowych

Tymczasem w namiocie festynowym  odbywały się występy zespołów "SZAFIR" i "TRIO HARMONIE". Wieczorem do tańca przygrywał zespół "MOKATO" oraz DJ MOUSE.  

 

           

           

 


NOWY INSTRUMENT DLA ORKIESTRY DĘTEJ

Szemrowicka orkiestra dęta wzbogaciła się o nowy instrument. Jest nim Tuba Roy Benson.

Instrument ten udało się zakupić dzięki dotacji uzyskanej z kilku źródeł. Koszt jego zakupu to prawie 5400 zł. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice uzyskało na ten cel dotację z Gminy Dobrodzień w wysokości 2000 zł w ramach realizacji zadania publicznego "Rozwój kultury i dziedzictwa narodowego", a resztę środków przeznaczyła sama orkiestra dęta, Parafia Pw. św. Trójcy w Szemrowicach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice.


                                                                     

              

                    

 

 

                            „ Babciuniu Dziadziuniu , w dniu waszego święta

                               Życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta

                               Wy zawsze wszystko najlepiej wiecie

                               Smutno by było bez was na świecie

                               Uczycie kochać, być dobrym, uczciwym

                                Życzliwym, uczynnym, ciepłym i wrażliwym

                                Bardzo, ach bardzo was za to kochamy

                                I te piosenkę teraz zaśpiewamy”

 

Te słowa wiersza brzmiały podczas występów przedszkolaków z okazji dnia babci i dnia seniora w kole mniejszości niemieckiej. Dzieci mówiły wiersze  i śpiewały piosenki w języku polskim i niemieckim, tańczyły i grały na instrumentach, a to wszystko dla swoich ukochanych babć i dziadków.

Dla wszystkich były piękne niespodzianki: w przedszkolu babcie dostały od swoich wnucząt :etui skórzane na okulary, zaś w kole mniejszości  seniorzy otrzymali kolorowe kwiaty z papieru.

Organizatorom z koła DFK z Szemrowic dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie z poczęstunkiem, zaś wszystkim rodzicom za pomoc w dowiezieniu dzieci na miejsce.

 

       

 

 

 


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE DFK SZEMROWICE

W dniu 30 stycznia 2011 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze DFK Szemrowice. Na zebraniu przedstawiono sprawozdanie z działności za ostatnie cztery lata wspominając jednocześnie że Stowarzyszenie istnieje już 20 lat i wspomniano historię jego powstania i krótką informację o osobach które je tworzyły i pracowały na jego rzecz. Listem gratulacyjnym wyróżniono Panów Georga Dworaczyk i Josefa Serwuschok długoletnich Przewodniczących Stowarzyszenia. Wyróżniono także Pana Alfreda Jendruś ,który przez 12 lat reprezentował mieszkańców jako radny Rady Miejskiej w Dobrodzieniu.

Na zebraniu wybrano Zarząd stowarzyszenia na następną 4-letnią kadencję w składzie:

Przewodniczący: Lidia Kontny

Z-ca przewodniczącego – Marek Witek

Sekretarz – Róża Koźlik

Kasjer – Anna Dyla oraz członkowie: Gizela Dyllong, Gabriela Jaguś i Monika Maleska.

Wybrano także Komisję Rewizyjną w skladzie: Helmut Maleska, Teresa Kuc i Ernest Skorupa.

       

 


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE STOWARZYSZENIA ROZWOJU WSI SZEMROWICE

29 stycznia 2011 roku zebrali się członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice na zebraniu podsumowującym działalność organizacji w latach 2008 - 2010 (tutaj...), a także w celu wyboru nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności przedstawił prezes Joachim Wloczyk, dziękując jednocześnie wszystkim osobom, które w jakiejkolwiek formie przyczyniły się do działań na rzecz Stowarzyszenia i wioski. Prezes Joachim Wloczyk podziękował również wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia.

Przedstawione zostały również sprawozdania finansowe. Po udzieleniu absolutorium Zarządowi przystąpiono do wyborów nowych władz Stowarzyszenia. Członkowie Stowarzyszenia obecni na zebraniu stwierdzili, że Zarząd i Komisja Rewizyjna powinna pozostać bez zmian. W czasie dyskusji dotyczącej planów na nowy rok omawiano sprawę organizacji VIII Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku - Dni Szemrowic 2011, Autosacrum - Szemrowice 2010 oraz planach związanych z pisaniem projektów do różnych instytucji w celu dofinansowania działań Stowarzyszenia. Dokonano również zmian w statucie Stowarzyszenia w związku z nowelizacją ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.


WYBORY SOŁECKIE 2011

Podczas zebrania wiejskiego, jakie odbyło się w dniu 25 stycznia 2011 roku, mieszkańcy wioski wybrali Sołtysa i Radę Sołecką na kadencję w latach 2011 - 2015. Nowym sołtysem został Pan Norbert Max.

Zebranie prowadziła burmistrz Dobrodzienia, Pani Róża Koźlik, która przywitała wszystkich zebranych. Gośćmi zebrali byli również przewodniczący Rady Miejskiej Pan Damian Karpinski, wiceburmistrz Dobrodzienia Pan Marek Witek i Pani Barbara Orlikowska. W zebraniu uczestniczyło 34 mieszkańców Szemrowic. Po przedstawieniu porządku zebrania, ustępujący sołtys, Joachim Wloczyk, przedstawił sprawozdanie za czas kadencji 2007 - 2010:

Kadencja Sołtysa i Rady Sołeckiej w latach 2007 – 2010 koncentrowała się wokół następujących działań:

1.    Położenie nawierzchni asfaltowej na część ulicy Słonecznej i ul. Polną – ulice te były już remontowane poprzez nałożenie tam kamienia, jednak nie spełnia to do końca swego zadania, szczególnie w okresie długich opadów deszczu i roztopów. Według zapewnień droga ta miała być wyasfaltowana w 2010 roku, jednak decyzja o wykonaniu w  Szemrowicach kanalizacji spowodowała odłożenie tej inwestycji na następne lata. W 2010 roku przywieziony został tam kamień, którym mieszkańcy we własnym zakresie wypełnili ubytki w drodze na ul. Słonecznej i Krętej. Pozostały tam, składowany kamień, do dziś służy do tego celu.

2.    W 2008 roku mieszkańcy Domu Nauczyciela zwrócili się do Gminy Dobrodzień wnioskiem o wykupienie tego budynku na własność. Gmina zapytała o wyrażenie opinii Radę Sołecką, która podjęła decyzję, wspólnie z Radą Sołecką Warłowa, o udzieleniu negatywnej opinii dotyczącej sprzedaży budynku, który jest własnością komunalną, ale dla mieszkańców jest domem przeznaczonym jako mieszkania dla nauczycieli. Ponownie z takim wnioskiem mieszkańcy Domu Nauczyciela zwrócili się w 2010 roku. Tutaj opinia również była negatywna, jednak w październiku odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy z burmistrzem i pracownikami. Rada Sołecka w dalszym ciągu była przeciwna sprzedaży domu. Wnioskowała jednocześnie o rozpoczęcie remontu domu ze względu na trudne warunki mieszkaniowe tam panujące: nieszczelne, drewniane okna, przestarzałe centralne ogrzewanie.

3.    W 2008 roku Gminy Dobrodzień zwróciła się z prośbą do Rady Sołeckiej o wyrażenie opinii dotyczącej zgody na sprzedaż działki – łąki przy ul. Strażackiej. Rada Sołecka nie wyraziła na to zgody, argumentując, że łąka jest potrzebna OSP i SRWS do organizacji różnych imprez i ćwiczeń strażackich.

4.     Podjęcie starań Gminy łącznie ze Starostwem Powiatowym w Oleśnie zmierzających do wybudowania chodnika od strony Szemrowic i Warłowa dla dzieci szkolnych – natężenie ruchu samochodowego jest na tym odcinku szczególnie duże w godzinach porannych, kiedy dzieci idą do szkoły. Obecnie trwają przygotowania do określenia, ile inwestycja miałaby kosztować.

5.    Podjęcie starań o wykonanie nawierzchni asfaltowej przez ul. Śmiałków oraz wśród pól w kierunku Warłowa, jako drogi dojazdowej do pól. Ul. Śmiałków wymaga gruntownego remontu nawierzchni, gdyż szczególnie podczas opadów deszczu trudno się po niej poruszać. Wiosną 2010 roku został przywieziony tam kamień, ale zasypano tylko co większe ubytki drogi.

6.    Corocznie Rada Sołecka występowała z wnioskiem o zamontowanie lampy ulicznej na słupie przy ul. Strażackiej – ulica ta szczególnie w kierunku południowym jest nieoświetlona – bez rezultatu.

7.    Został rozwiązany Społeczny Komitet Kanalizacji Wsi Szemrowice z powodu uzyskania przez Gminę dotacji unijnej.

8.    W 2009 roku weszła w życie ustawa o funduszu sołeckim, dzięki której wieś mogła zdecydować o wydaniu na rok 2010 funduszy o wysokości prawie 15 tys. Złotych. Zakupiono kosiarkę – traktorek (6999,01zł), pokrywę betonową (89,45 zł), kombinezon na szerszenie i rękawice dla OSP (1289,35 zł), wymieniony został hydrant (1462,59 zł), wykonana została brama wjazdowa od południowej strony remizy OSP (2000 zł), wyremontowany został przepust drogowy przy ul. Strażackiej (2700 zł). Łącznie wydano 14540,40 zł. W 2010 roku zebranie wiejskie ustaliło, że przyznana suma funduszu sołeckiego zostanie przeznaczona na wykonanie planu – projektu wielofunkcyjnego pomieszczenia – hali na różne cele, głównie rekreacyjne.

9.    W 2008 roku został napisany nowy program Odnowy Wsi na lata 2008 – 2015, przyjęty przez Radę Gminy.

10. Przynajmniej jeden raz w roku odbywały się zebrania wiejskie informacyjne z udziałem burmistrza Dobrodzienia lub np. Policji.

11. W 2010 roku Rada Sołecka wspólnie z innymi organizacjami działającymi w Szemrowicach zorganizowała Gminne Dożynki. Za uzyskane z zysku pieniądze postanowiono doposażyć kuchnię w remizie OSP: zakupiono termosy na kawę i herbatę, garnek do podgrzewania raz komplet 36 sztuk talerzy, sztućców oraz kubków. Zostanie zakupiona także zamrażarka.

12. Jesienią 2010 roku wystąpiono z prośbą do Powiatowego Zarządu Dróg w Oleśnie o ustawienie lustra drogowego u wylotu ulicy Krętej – bez rezultatu. Mimo obietnicy i ponownych telefonów do Zarządu, do dziś lustra nie ustawiono.

 

Poza tym wiele działań było podejmowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice, Ochotniczą Straż Pożarną i Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim – koło Szemrowice, których działalność i podejmowane inicjatywy integrują mieszkańców całej wioski. Tyle działających aktywnie organizacji w wiosce, to prawdziwa siła i wielość ciekawych pomysłów.

 Chciałbym podziękować serdecznie wszystkim mieszkańcom za jakąkolwiek współpracę i wszechstronną pomoc, uwagi i propozycje, także te krytyczne. W szczególności chciałbym podziękować Radzie Sołeckiej za wiele rad i pracy oraz pomoc organizacyjną. Chciałbym też podziękować szczególnie Panu Rudolfowi Wiendlocha za wspaniałą współpracę w zimie – nasze drogi były zawsze odśnieżone i przejezdne. Dziękuję również Pani Sylwii Sczygioł za pomoc w umieszczaniu ogłoszeń w sklepie oraz w przyjmowaniu wpisów na różnego rodzaju listy uczestnictwa w wycieczkach i zebraniach. Dziękuję Gminie Dobrodzień, w szczególności Pani burmistrz Róży Koźlik za współpracę i wszelaką pomoc. Mam też nadzieję, że przyszłoroczna budowa kanalizacji i tegoroczna realizacja projektu związanego z zakupem samochodu strażackiego poprawi w znacznym stopniu standard życia naszych mieszkańców.

Nie wszystko udało się wykonać, ale wypada mieć nadzieję, że wszystkie plany zostaną zrealizowane.

                                                                                                                                                                        Joachim Wloczyk

Po przedstawieniu sprawozdania rozpoczęły się wybory, które po raz pierwszy były tajne. W wyborach na sołtysa została zgłoszona jedna kandydatura Pana Norberta Maxa, który jednogłośnie został wybrany sołtysem Szemrowic na kadencję 2011 - 2015. Następnie odbyły się wybory do Rady Sołeckiej. Zebrani zgłosili 7 kandydatur, spośród których wybrano w tajnym głosowaniu 4 członków Rady: Beatę Pluta, Martynę Czaja, Lucjana Tkaczyka i Joachima Wloczyka.

Burmistrz Róża Koźlik w trakcie dyskusji odniosła się także do niektórych punktów sprawozdania sołeckiego, szczególnie dotyczących stanu niektórych dróg gminnych przebiegających w wiosce oraz poinformowała o stanie przygotowań do budowy kanalizacji ściekowej w Szemrowicach, jaka ma być zrealizowana w 2012 roku. Zaapelowała, aby odwiedzić pokój nr 1 w Urzędzie Gminy i wskazać na planach, gdzie ma znajdować się przyłącz. Poinformowała, że od mieszkańców nie będą pobierane żadne opłaty za przyłącz do kanalizacji, a do kanalizacji zostanie przyłączona każda posesja. Każdy kto korzysta z wody wodociągowej dla celów gospodarczych (np. pobiera wodę dla celów rolniczych), powinien mieć założony na własny koszt podlicznik. Właściciel posesji będzie miał również obowiązek wskazać firmie instalującej przyłącz, wszelkiego rodzaju rury, kable elektryczne, rury wodociągowe przebiegające przez teren posesji. Właściciel posesji, który nie będzie chciał mieć podłączonej kanalizacji, będzie zobowiązany do odpowiedniego udowodnienia, że ścieki są wywożone do oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy mogli zapoznać się z planami budowy kanalizacji. Podczas zebrania zapytano także o sprawę Spółki Wodnej i odpłatności składek na jej rzecz.


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE OSP SZEMROWICE

Zebranie sprawozdawczo - wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemrowicach odbyło się 8 stycznia br. na zakończenie kadencji  Zarządu. W sali OSP spotkali się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zebranie otworzył prezes OSP Rudolf Hyla, witając zebranych i gości: burmistrz Dobrodzienia Różę Koźlik, komendanta gminnego Zarządu Gminnego OSP Stanisława Kuleja, delegata PSP Olesno st. kpt. Jarosława Zalewskiego. Prezes R. Hyla przedstawił sprawozdanie z działalności OSP za całą trzyletnią kadencję, podkreślając udział jednostki w imprezach i uroczystościach organizowanych na szczeblu lokalnym i regionalnym, przedstawił udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych i podziękował wszystkim za zaangażowanie w działalność OSP. Następnie Klaudiusz Maziol zapoznał zebranych z planami dotyczącymi potrzeb mundurowo - sprzętowych w bieżącym roku. W trakcie dyskusji głos zabrała burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik, która poinformowała o finansach, jakie gmina przeznaczyła jednostkom OSP, dziękując strażakom za zaangażowanie w działalność pożarniczą. Także Erwin Dziuba przedstawił sprawy związane z działaniami związanymi z realizacją projektu Zakup specjalistycznego samochodu strażackiego wraz z wyposażeniem do ochrony szlaków komunikacyjnych w gminie Dobrodzień przez OSP Szemrowice dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarządowi udzielono absolutorium i jednocześnie Zarząd na następną kadencję pozostał bez zmian. Została podjęta także uchwała o powołaniu pięcioosobowej Komisji Przetargowej, związanej z realizacją projektu unijnego.

     


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W SZEMROWICACH

   Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był dla naszej wioski szczególnie udany! Krótko przed końcem starego roku Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała z Fundacji, wart kilka tysięcy złotych, agregat prądotwórczy, FOGO FH 3541. Jest wyposażony w silnik Hondy o pojemności 196 ccm. Agregat ma moc maksymalną 3000 W. Będzie służył strażakom przez długie lata.

Miło również poinformować, że podczas zbiórki w dniu 9 stycznia, jaka odbyła się przed nabożeństwami, mieszkańcy naszej parafii zebrali

863,82 zł