WYDARZENIA 2010

SYPNĘŁO GRZYBAMI

Październikowe dni przyniosły prawdziwy wysp grzybów w okolicznych lasach. Wiele osób wybrało się do lasu w poszukiwaniu grzybów. Z ich zebraniem nie ma najmniejszych problemów - jest ich tak wiele, że można ich nazbierać dosłownie w jednym miejscu albo zbierać tylko te które chcemy. Rośnie dużo prawdziwków i maślaków. Trzeba jednak uważać, bo niektóre są bardzo piękne, ale i śmiertelnie trujące. Jednak te trujące są także... fotogeniczne!

         
         
         
         
     

GMINNE DOŻYNKI W SZEMROWICACH

Tegoroczne Miejsko - Gminne Dożynki odbyły się w dniach 28 - 29 sierpnia.

W sobotę, 28 sierpnia, zabawę taneczną zagrał zespół SPEKTRUM z Klekotnej.

Zanim jednak w niedzielę rozpoczęły się uroczystości gminne, to przed południem szemrowiccy parafianie świętowali dożynki parafialne, a przed ołtarzem zostały złożone, jako dziękczynienie za zebrane plony, kolejno korony z Szemrowic, Warłowa oraz z Kocur i Malichowa.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 29 sierpnia, a rozpoczęły się uroczystą mszą dożynkową w intencji rolników i ich rodzin. Msza została odprawiona, ze względu na niezbyt sprzyjającą pogodę,  w kościele parafialnym św. Trójcy przez proboszcza ks. Henryka Malornego oraz ks. Piotra Kuca, który wygłosił kazanie. Starostami dożynek byli państwo Gizela i Joachim Kostyra, którzy w czasie mszy złożyli na ołtarzu wotum dziękczynne w imieniu wszystkich rolników gminy Dobrodzień. Po mszy sprzed kościoła ruszył  tradycyjny korowód dożynkowy ulicami Szemrowic, przygotowany przez poszczególne wioski gminy. Nie zabrakło dowcipnych pomysłów, odwołujących się często do życia na wsi. Korowód otwierała szemrowicka orkiestra dęta, po niej bryczką jechali starostowie dożynek i zaproszeni goście, korony dożynkowe i kolorowe wozy dożynkowe, których było kilkanaście. Trasa korowodu była wspaniale przystrojona dożynkowymi ozdobami, a szczególnie zachwycały te, które nawiązywały do życia na wsi i zakończonych właśnie żniw. Niestety w czasie korowodu zaczął padać deszcz, ale to nie przeszkodziło specjalnie we wspaniałej zabawie uczestnikom korowodu. Zaraz po korowodzie, który zakończył się przed namiotem festynowym wszyscy przybyli na dożynki poczęstowali się kołoczem śląskim z kawą, a otwarcia dożynek dokonała burmistrz Dobrodzienia, pani Róża Koźlik. Zresztą nie zabrakło dostojnych gości: wicemarszałek Województwa Opolskiego pan Józef Kotyś, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Oleskiego pani Barbara Kaczmarczyk, Prezes Opolskiej Izby Rolniczej pan Herbert Czaja, Prezydent Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce pan Bernard Gaida, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrodzieniu pan Damian Karpinski, wiceburmistrz Dobrodzienia pan Marek Witek, sekretarz gminy Dobrodzień pan Waldemar Krafczyk, wielu sołtysów i radnych gminnych. Podczas oficjalnej części głos zabrali także wicemarszałek Józef Kotyś, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Oleskiego Barbara Kaczmarczyk, Prezes Izby Rolniczej Herbart Czaja oraz pan Bernard Gaida - Prezydent Niemieckich Stowarzyszeń. 

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Kolejno wystąpili: orkiestra dęta z Szemrowic, przyjęty owacjami występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szemrowicach, a później zaproszone zespoły, czyli NATALIA PIERWOŁA (laureatka znanego programu telewizyjnego "Szansa na sukces") oraz zespół "BAJERY".

W międzyczasie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszą koronę dożynkową, najpiękniejszy pojazd w korowodzie dożynkowym i najpiękniejszą dekorację dożynkową. Pojazdy  zostały poddane ocenie komisji, której zadaniem było wybrać te najciekawsze. W skład komisji weszli: Damian Karpinski- przewodniczący Rady Miejskiej, Waldemar Krafczyk-Sekretarz Gminy, Rozalia Gaś- przedstawiciel Rady Miejskiej, Paweł Mrozek-plastyk, Liliana Adamska – inspektor ds. rolnictwa i leśnictwa w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu. Tytuł Najpiękniejszego Pojazdu Korowodu Dożynkowego otrzymał wóz z sołectwa Myślina- Turza. Drugie miejsce exequo zajęły Ligota Dobrodzieńska oraz Kocury- Malichów. Wyróżnienia przyznano sołectwom: Warłów, Klekotna. Ocenie komisji podlegały także będące zwieńczeniem pracy rolników korony dożynkowe. Najpiękniejszą okazała się korona sołectwa Kocury-Malichów. Drugie miejsce  zajęło sołectwo Kolejka, trzecie Gosławice. Wyróżnienia przyznano sołectwom: Szemrowice, Myślina, Turza, Warłów, Pludry, Rzędowice, Klekotna. Tradycją dożynkową w naszej gminie stało się zabawne przystrajanie posesji. Komisja, mająca wybrać najzabawniej przystrojoną posesję postanowiła nagrodzić następujące posesje: pierwsze miejsce posesja pana Piotra Kazior, który otrzymał również nagrodę od firmy IMEX - MARGO, drugie miejsce: posesja pana Norberta Max, trzecie miejsce posesja państwa Moniki i Petra Goczol; wyróżnienie otrzymali: pani Goj Maria, państwo Gizela i Joachim Dyllong, pan Paweł Miosga, pani Elżbieta Miosga oraz pan Ginter Bednorz.

A wieczorem dla wszystkich oleski zespół "RENEX" zagrał zabawę taneczną.

DOŻYNKOWE DEKORACJE
         
         
         

MSZA ŚW. DOŻYNKOWA

KOROWÓD DOŻYNKOWY

       
       
       

UROCZYSTE OTWARCIE DOŻYNEK

       

WYSTĘPY ARTYSTYCZNE

 

ORGANIZATORZY:

RADA SOŁECKA WSI SZEMROWICE

BURMISTRZ DOBRODZIENIA

STOWARZYSZENIE ROZWOJU WSI SZEMROWICE

OCHOTNICZA STRZAŻ POŻARNA SZEMROWICE

DFK SZEMROWICE

DOBRODZIEŃSKI OŚRODEK KULTURY I SPORTU

SPONSORZY:

IMEX - MARGO

GRUPA

IMEX - PIECHOTA

SKŁAD OPAŁU

 ALTANA W KSZTAŁCIE SAMOCHODU - JUŻ ZAMONTOWANA

Altanka w kształcie samochodu, wykonana przez mieszkańców Szemrowic, już cieszy oczy. Została zamontowana na skwerku u zbiegu ulic Wiejskiej i Na Makowczyce.

Sobotni dzień, 21 sierpnia, upłynął inicjatorom realizacji pomysłu na pracach związanych z przewiezieniem poszczególnych elementów altanki i zamontowaniu jej na skwerku. W przewiezieniu pomogła szemrowicka firma Trans - Raunen, za co wielkie podziękowania. Najtrudniejszym zadaniem było przewiezienie tylnej części altanki i osadzenie jej na specjalnie wcześniej przygotowanych stojakach.

           

Przypominamy, że pomysł zrodził się w ubiegłym roku, jesienią. W październiku gościem w Szemrowicach był oleski artysta rzeźbiarz, pan Marek Mielczarek. Jest związany już z naszą wioską poprzez wykonanie projektu i tablicy ku czci Joahannesa Hellmanna, która została odsłonięta w 2008 roku. Podczas jego ubiegłorocznego pobytu padł pomysł zagospodarowania kilku miejsc w Szemrowicach pod kątem organizacji Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku - idea ta nawiązuje do tzw. wioski tematycznej.

Pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze zimą. Został wybrany projekt wybudowania samochodu wzorowanego na zabytkowym wozie strażackim z pierwszej połowy XX wieku. Projekt ten był konsultowany z panem Markiem Mielczarkiem. Z funduszy Stowarzyszenia i sponsorów zostało zakupione drewno, farba i inne potrzebne materiały, a od początku przy pracach brali udział Jolanta i Norbert Max, Lucjan Tkaczyk, Andrzej Pluta i Piotr Gomulski. Prace przeciągały się, głównie z powodu długiej zimy i nie udało się go zakończyć do początku czerwca.

Tam przebiegają ścieżki rowerowe, a przez naszą wieś coraz częściej przejeżdżają turyści i tam właśnie będą mogli się zatrzymać, aby sobie odpocząć.

A tak wyglądały prace nad wykonaniem altanki

 

           

LEGNICZANIE PIELGRZYMOWALI PRZEZ SZEMROWICE

Niespełna 1200 pielgrzymów, uczestników XVIII Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, zatrzymało się w piątek, 6 sierpnia w Szemrowicach, na krótki odpoczynek.

To był już ósmy dzień pielgrzymki z Legnicy. Pielgrzymujący rozpoczęli go w Jełowej, skąd wyruszyli po noclegu, docierając w południe do Radawia. Tam odwiedził ich ks. bp dr Stefan Cichy, który odprawił mszę św. na Legnickich Polach w Radawiu. Potem, około godziny 13.30 wyruszyli w kierunku Szemrowic, do których dotarli przed godziną 16, idąc w strugach ulewnego deszczu. Uprzednio przygotowana przed plebanią gościna, przez proboszcza ks. Henryka Malornego i parafian, musiała zostać przeniesiona do wnętrza kościoła. Pielgrzymi weszli do kościoła, który był jedynym schronieniem dla tak dużej grupy przed deszczem i wiatrem. Tam czekały na nich ciasto, napoje chłodzące, kawa i herbata. Po krótkim odpoczynku, pielgrzymi wyszli dalej w kierunku Dobrodzienia. Tam i w pobliskich Gosławicach spędzili nocleg. Na Jasną Górę dotrą w poniedziałek, 9 sierpnia.

Warto zajrzeć na stronę internetową pielgrzymki. http://www.pielgrzymka.legnica.pl/2010/JG/index.htm


Z WYCIECZKĄ W "KRAINIE DINOZAURÓW"

W czasie dwudniowej wycieczki dzieci odwiedziły Spórok i Krasiejów. 

             
             

Wycieczka była rowerowa, a te dzieci, które nie miały karty rowerowej, jechały samochodami z rodzicami. Wyjechaliśmy we wtorek 27 lipca w kierunku Spóroka, przez Myślinę i Staniszcze Małe, gdzie już powitał uczestników pierwszy spotkany w Krainie Dinozaurów zwierz z dawnej epoki. Na miejscu, w Spóroku, skorzystaliśmy z gościny wiejskiego centrum aktywności wiejskiej, czyli domu spotkań. Zanim rozpoczęły się wycieczkowe zajęcia, to mamy ze Spóroka usmażyły przepyszne naleśniki. Dzieci szemrowickie wspólnie z dziećmi ze Spóroka i Staniszcz wzięły udział w podchodach. Jedna z grup przygotowywała zadania dla grupy następnej: m. in. trzeba było poznać historię grobu znajdującego się przy drodze czy nazbierać określoną ilość jagód w lesie. Głównym miejscem spotkania było "Źródełko Zgody i Miłości", gdzie jednym z zadań było wykonanie ławeczek. Po powrocie i krótkim odpoczynku dzieci wzięły udział w pokazach strażackich i rywalizacji w podbijaniu piłki nożnej i skakaniu na skakance. Każde dziecko mogło też spróbować jak przy pomocy węża strażackiego i wody strzelić piłką do bramki. W sali gimnastycznej był dla dzieci i opiekunów przygotowany nocleg. Podczas pobytu w Spóroku wzięliśmy udział w realizacji części projektu "Jak aktywnie spędzić czas poza szkołą" - wypoczynek podczas wakacji letnich dla dzieci i młodzieży z powiatu strzeleckiego z elementami sportu, edukacji i rekreacji. Zajęcia były zorganizowane w ramach realizacji zadania publicznego, dofinansowanego przez powiat strzelecki. Ich organizatorami są: Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Staniszczach Wielkich, Odnowa Wsi Spórok, Odnowa Wsi Staniszcze Małe.

Następnego dnia, w padającym deszczu, pojechaliśmy do Krasiejowa, gdzie znajduje się "JURAPARK". W czasie kilkugodzinnego pobytu jechaliśmy w tunelu czasu, obejrzeliśmy zgromadzone okazy dinozaurów z różnych epok ich życia, a rewelacją okazał się również pokaz filmu w technologii 5D o dinozaurach z Patagonii. Na zakończenie wszyscy zjedli obiad.

Wycieczka była możliwa dzięki dofinansowaniu przez gminną Komisję Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu.  


AUTOSACRUM – SZEMROWICE

10 – 11 LIPCA 2010

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice i Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Trójcy już po raz ósmy zorganizowały wspólnie AUTOSACRUM, imprezę, która ma w naszej wiosce i parafii już trzydziestopięcioletnią  tradycję. W tym roku impreza trwała dwa dni. 10 lipca, w sobotę, odbyła się zabawa taneczna, a młodzieży i dorosłym przygrywał do tańca zespół "SPEKTRUM". W niedzielę, 12 lipca, już przed godz. 15 zaczęły zjeżdżać się przed kościół parafialny pierwsze samochody osobowe. Rozpoczęła się msza św. w intencji kierowców i ich bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy i ich rodziny dziękowali za bezpieczną jazdę przez cały rok, ale modlili się również za osoby, które w ostatnim czasie tragicznie zginęły na drogach. Mszę św. odprawili wspólnie proboszcz parafii, ks. Henryk Malorny i ks. Piotr Kuc. Po mszy św. odbyło się poświęcenie pojazdów samochodowych. Kolejna cześć imprezy miała miejsce przed remizą OSP. O godz. 16.30 rozpoczęły się zawody sprawnościowe dla kierowców, rowerowe i motorowerowe. W tegorocznych zawodach brało udział kilku kierowców, ale rywalizacja pomiędzy nimi była bardzo zacięta. Mniejszym zainteresowaniem cieszyła się rywalizacja wśród pań.  Tradycyjnie zawody rowerowe cieszyły się wielkim powodzeniem, ale ze względu na duży upał zawody skończyły się wcześniej. Nasi sponsorzy ("sklep auto - moto - części, artykuły przemysłowe" - ILONA I HENRYK STRZODA oraz firma IMEX - MARGO z grupy IMEX - PIECHOTA) ufundowali nagrody rzeczowe, a firma TRANS - RAUNEN oraz Urząd Miejski w Dobrodzieniu pomogły w organizacji imprezy. Oczywiście kierowcy i motorowerzyści walczyli tradycyjnie o puchar Proboszcza Parafii Szemrowice.

Zwycięzcy: Samochody - panie: I - Brygida Kontny, II - Gabriela Jainta, III - Barbara Brylka, panowie: I - Artur Dziuba, II - Marek Pytel, III - Rudolf Wiendlocha. Motorowery I - Daniel Ćwielong,  Rowery 12 - 16 lat (dziewczęta) I - Nikola Korn, II - Urszula Czapla, III - Ewelina Pytel, (chłopcy) I - Bartłomiej Wloczyk, II - Denis Kubik, III - Sebastian Wloczyk; 7 - 11 lat (dziewczęta) I - Dżesika Korn, II - Barbara Maciuch, III - Natalia Ochmann, (chłopcy) I - Rafał  Wloczyk, II - Piotr Wloczyk, III - Szymon Tkaczyk

Tymczasem w namiocie festynowym  odbywały się występy zespołu "Śląskie Szwagry". Wieczorem do tańca przygrywał zespół "Voyager"

           
           

PODIUM W RADSLAVICACH

Nasi strażacy zajęli drugie miejsce w zawodach sikawek konnych w czeskich Radslavicach. Najlepsi byli strażacy z OSP Dobrodzień.

5 lipca delegacja strażaków OSP Szemrowice wraz ze strażakami z OSP Dobrodzień gościła w czeskich Radslavicach, gdzie odbywały się Zawody Sikawek Konnych. W zawodach wzięło udział 11 ekip strażackich, w tym cztery z województwa opolskiego. Nasi strażacy tym razem startowali z dobrodzieńską konną sikawką i przy wsparciu kolegów z tej właśnie jednostki. Nasze ekipy wystartowały rewelacyjnie i okazało się, że OSP Dobrodzień wręcz zdeklasowała innych rywali, wygrywając zawody, a nasi zajęli miejsce tuż za podium.

Radslavickie zawody odbywają się troszkę inaczej niż w Szemrowicach. Podczas zawodów nie używa się koni, a zawody rozpoczynają się od przejścia przez drzwi, które są imitacją strażnicy. Potem dowódca drużyny zamyka drzwi na kłódkę i dopiero potem strażacy mogą pchać sikawkę konną slalomem wokół słupków do zbiornika z wodą. Tam następuje przygotowanie sikawki do gaszenia ognia. Zadanie kończy się wtedy, gdy w specjalnym zbiorniku wody napełni się  tak dużo, aż zapali się czerwona lampka.

           
     

Podczas pobytu w Radslavicach zostaliśmy wspaniale ugoszczeni i mogliśmy zwiedzić remizę strażacką i wioskę. Mieszka w niej 1100 mieszkańców. Mają pięknie odremontowaną szkołę i przedszkole, a ozdobą są pomniki Masaryka - twórcy niepodległej Czechosłowacji oraz pomnik Cyryla i Metodego. 5 lipca Czesi obchodzą właśnie święto ku ich czci, a następnego dnia ku czci Jana Husa. Na uwagę zasługuje zwarta zabudowa wioski - ściany domów do siebie przylegają. Także domy budowane na nowym osiedlu są podobnie ustawiane. Nowe osiedle przypomina raczej miejskie osiedle w polskim mieście. Wioska ma kompleks boisk piłkarskich oraz hipodrom. Podczas zwiedzania Radslavic spotkaliśmy jednego z mieszkańców, który już dziesięć razy startował w Wielkiej Pardubickiej i chwalił polskie konie, bo jest ich trenerem. Cała wieś jest bardzo zadbana, a w jej centrum znajduje się kościół katolicki ku czci św. Józefa Robotnika. Kościół został zbudowany w 1932 roku, ale jak podkreślają nasi znajomi z Radslavic, niewielu mieszkańców do niego uczęszcza. Ksiądz odprawia jedną lub dwie msze w tygodniu. W czasie pobytu zaprosiliśmy strażaków na do przyjazdu do Szemrowic w następnym roku.

         

 

 


OPOWIADALIŚMY O ODNOWIE WSI

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice spotkali się 4 czerwca w Domu Spotkań w Zębowicach z grupami odnowy wsi z województwa dolnośląskiego. Spotkanie zorganizowała Lokalna Grupa Działania "Kraina Dinozaurów".

Przedstawiciele Stowarzyszenia: Lucjan Tkaczyk, Marek Witek i Joachim Wloczyk przedstawili działania Szemrowic w Odnowie Wsi. Omówili zrealizowane do tej pory projekty, a specjalny czas został poświęcony na przedstawienie Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku.


PODTOPIENIA PO WIELKIEJ ULEWIE

Burza jaka rozpętała się nad Szemrowicami w sobotnie popołudnie, 22 maja, spowodowała liczne podtopienia i zalanie części kilku ulic. Tego co się stało większość mieszkańców jeszcze nie przeżyła.

Cały dzień był ciepły i słoneczny, ale około godziny 16 nad Szemrowice nadeszła burza z ulewnym deszczem - prawdziwe oberwanie chmury, które potem przerodziło się w trwające około pół godziny opady gradu. Kulki gradowe miały średnicę od 0,5 do 1 cm. Jeszcze w czasie trwania ulewnego deszczu, woda zaczęła spływać z okolicznych pół otaczających Szemrowice w dół i wypełniać rowy i ulice. Część ulic zamieniła się w rwące strumienie (ul. Rzemieślnicza, Grzybowska), przy ul. Wiejskiej zostały zalane rowy, a posesje, które przy nich się znajdują, zostały podtopione. Najgorzej wyglądała sytuacja na ulicach Nowa i Kręta. Woda zalała całe skrzyżowanie tych ulic oraz wypełniła podwórka domów na całym ciągu ulicy Krętej, aż do ul. Wiejskiej. Jednak nigdzie woda nie wdarła się do domów, ale było wiele zalanych piwnic. Zostały także podtopione domy przy innych ulicach.

Natychmiast pojawiło się kilka jednostek straży pożarnej, które rozpoczęły wypompowanie wody z zalanych rowów. Często rury nie mogły przyjąć tak dużej ilości wody, więc trzeba było wodę skierować do innego rowu. Mieszkańcy natychmiast przygotowali worki z pisakiem, aby obłożyć nimi drzwi wejściowe do domów, którym groziło zalanie. Wysoki poziom wody utrzymywał się jeszcze przez całą noc, a jednostki straży pożarnej z Dobrodzienia, Olesna, Bzinicy i Szemrowic wypompowywały wodę w niedzielę do godziny czwartej nad ranem. Jeszcze w niedzielę OSP Szemrowice wyjeżdżała do kilku domów, aby wypompować wodę z zalanych piwnic.

         

OŁTARZE NA BOŻE CIAŁO

Oto ołtarze przygotowane przez parafian z okazji święta Bożego Ciała


JOHANNES HELLMANN WYBITNA POSTAĆ ŚLĄSKIEGO POŻARNICTWA

Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej i Związek Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opolu zorganizowały 29 kwietnia konferencję popularno - naukową poświęconą pamięci Johannesa Hellmanna. 

Konferencję otworzył Marszałek Województwa Opolskiego Pan Józef Sebesta, Pan Rafał Bartek - Dyrektor Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej, a słowo wstępne wygłosił również Pan Rudolf Hyla - Prezes OSP Szemrowice. Konferencja była podzielona na dwie części. Pierwsza poświęcona była dziejom śląskiego pożarnictwa, a referaty wygłosili: Pan Dariusz Falecki z Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach ("Historia Śląskiego Pożarnictwa") i Pani Teresa Tiszbierek - Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP ("Rozwój śląskiego pożarnictwa w XIX i XX wieku na przykładzie Ziemi Opolskiej"). W trakcie dyskusji miała miejsce miła niespodzianka, szczególnie dla osób, które interesują się życiem Hellmanna. Otóż jeden z gości - strażak z Nysy pochwalił się, że odnalazł górną część nagrobku Hellmanna. Odkrycia dokonał kilkanaście lat wcześniej, ale dopiero niedawno skojarzył, że pochodzi on właśnie z tego nagrobku. Po przerwie prof. Joanna Rostropowicz z Uniwersytetu Opolskiego przedstawiła życiorys J. Hellmanna, a ks. Henryk Schroeder - kapelan powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu kluczborskiego opowiedział o dokonaniach Hellmanna jako działacza na rzecz zachowania i rozwoju wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Górnego Śląska. Na zakończenie Pan Wiktor Urbański, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu, przedstawił historię medalu im. Hellmanna oraz koncepcję jego ponownego ustanowienia, jako medalu za wybitne, nietuzinkowe zasługi dla śląskiego pożarnictwa. Dodał, że pierwszy medal miałby byćwręczony w sierpniu 2010 roku w 170 rocznicę urodzin Hellmanna


ODBUDOWA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO - HISTORIA LOKALNA

Niedzielne popołudnie w dniu 25 kwietnia było okazją do wspomnienia dziejów odbudowy kościoła parafialnego w Szemrowicach. Podczas spotkania z cyklu "Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin powiatu oleskiego" ks. prałat Zbigniew Donarski opowiedział o dziejach odbudowy kościoła i pokazał około tysiąca zdjęć swojego autorstwa.

Spotkanie było już kilka razy przekładane, jednak w niedzielne popołudnie aula Szkoły Podstawowej w Szemrowicach zapełniła się do ostatniego miejsca. Na spotkanie przybyło ponad 120 osób, obecnych i byłych mieszkańców parafii oraz wielu gości z powiatu oleskiego, gminy Dobrodzień oraz księża ks. parałat Zbigniew Donarski i proboszcz ks. dziekan Henryk Malorny. Podczas spotkania gości powitał Joachim Wloczyk, słowo wstępne wygłosiła Przewodnicząca Rady Powiatu Oleskiego pani Barbara Kaczmarczyk, a wiele niesamowitych wrażeń zapewnił występ dzieci - uczniów szkoły podstawowej, którzy opowiedzieli zebranym w ciekawej i wesołej formie o życiu wioski oraz parafii. Najważniejszym punktem spotkania był referat ks. Zbigniewa Donarskiego, który w ciągu prawie trzech godzin opowiedział o odbudowie kościoła, pokazując niepublikowane w większości zdjęcia. Zebrani żywo reagowali, szczególnie rozpoznając osoby uwidocznione na zdjęciach, często swoich krewnych, znajomych albo nawet samych siebie. Opowieść ks. Donarskiego była okraszona wieloma anegdotami i wspomnieniami. Po zakończeniu wystąpienia zostały wręczone podziękowania oraz kwiaty, a zebrani zostali zaproszeni na kawę i ciasto.

 

           

NAGRYWALI REPORTAŻ O HELLMANNIE

Reporterzy programu telewizyjnego "Schlesien Journal" kręcili w czwarek, 22 kwietnia, reportaż o J. C. Hellmannie. Oczywiście nie zapomnieli o Szemrowicach. Miało to związek z konferencją popularnonaukową o J. C. Hellmannie.

Wszystko zaczęło się w połowie kwietnia, kiedy to dziennikarka programu radiowego "Schlesien Aktuell" nagrała radiową audycję o Hellmannie z Rudolfem Hylą i Joachimem Wloczykiem. Emisja audycji odbyła się 19 kwietnia w Radio Opole. Podczas spotkania narodził się pomysł nakręcenia pokazu gaszenia ognia przy pomocy zabytkowej sikawki konnej. I tak się właśnie stało w dniu 22 kwietnia. Najpierw został nagrany wywiad z Rudolfem Hylą, a wcześniej ekipa telewizyjna pojechała także śladami Hellmanna, do Nysy, czeskich Sudic oraz do Kluczborka. W Szemrowicach w międzyczasie została przygotowana atrapa domku, prowizoryczna studnia, tak by pokaz gaszenia ognia nawiązywał do dawnych czasów. Nagrywanie materiału trwało prawie dwie godziny, zgromadziło sporą publiczność. Niektóre sekwencje były kręcone po kilka razy. Program "Schlesien Journal" zostanie wyemitowany 4 maja 2010 roku w TVP Opole o godzinie 19 oraz w Telewizji Katowice.

         

ELEKTROWNIE WIATROWE - BĘDĄ CZY NIE?

Mieszkańcy Szemrowic, Warłowa i Makowczyc spotkali się z przedstawicielem firmy WINDPROJEKT Sp. z o.o. oraz władzami gminy Dobrodzień w sprawie planów budowy między tymi miejscowościami dwóch elektrowni wiatrowych. Mieszkańcy mieli mnóstwo pytań i wątpliwości.

Spotkanie otwarła Burmistrz Dobrodzienia, pani Róża Koźlik, natomiast dyrektor firmy WINDPROJEKT Sp. z o.o., pan Wróbel, zapoznał zebranych ze stanem rozwoju elektrowni wiatrowych w Europie i w Polsce, zwracając na potrzeby naszego kraju w zakresie budowy elektrowni. Przedstawił także korzyści, jakie miałyby płynąć z budowy elektrowni wiatrowych dla gminy, mieszkańców i kraju. Zaznaczył, że budowa jednej elektrowni wiatrowej kosztuje 12 - 14 mln złotych. Wspomniane dwie elektrownie miałyby moc 2 MW każda. Przedstawił także warunki jakie musi spełniać taka elektrownia wiatrowa, szczególnie jeśli chodzi o poziom hałasu, emisję pola elektromagnetycznego czy emisji infradźwięków. Uczestnicy zebrania właśnie do tego mieli zastrzeżenia, obawiając się, czy planowane elektrownie nie będą ustawione zbyt blisko zabudowań i czy nie będą zbyt głośno pracowały. Ponieważ zebranie miało również charakter konsultacji społecznych, dlatego od głosowania miało zależeć czy gmina w ogóle wyda decyzję o warunkach zabudowy. W wyniku głosowania uczestnicy zdecydowali, że mogą elektrownie powstać, chociaż były też osoby, które głosowały przeciw lub wstrzymały się od głosu. Zebranie odbyło sie 7 kwietnia.


BĘDZIEMY MIELI KANALIZACJĘ!!!

W dniu 25 lutego na stronie gminy Dobrodzień ukazała się następująca informacja: "W dniu 24 lutego 2010r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik oraz Skarbnik Gminy Aniela Kniejska podpisały  umowę o przyznanie pomocy w ramach działania „Podstawowe Usługi dla Gospodarki i Ludności Wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Gmina Dobrodzień otrzymała  4.000.000,00 złotych dotacji na realizację projektu pn.  „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Szemrowice i Warłów z tranzytem ścieków do oczyszczalni w Dobrodzieniu”. Całkowita wartość projektu wynosi 8.569.162,43. Zakończenie realizacji powyższej  inwestycji szacuje się na październik 2012 r."

                                                                                                                                                                     Żródło: www.dobrodzien.pl


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE STOWARZYSZENIA ROZWOJU WSI SZEMROWICE

24 lutego 2010 roku zebrali się członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice na zebraniu podsumowującym działalność organizacji w 2009 roku, a także w celu zmiany Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności przedstawił prezes Joachim Wloczyk, dziękując jednocześnie wszystkim osobom, które w jakiejkolwiek formie przyczyniły się do działań na rzecz Stowarzyszenia i wioski. Prezes Joachim Wloczyk podziękował również wszystkim, którzy przekazali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia. Sprawozdanie finansowe przedstawiła skarbnik Teresa Kuc, a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Urszula Niedziela. Po udzieleniu absolutorium Zarządowi przystąpiono do przeprowadzenia zmian w Zarządzie. W miejsce ustępującej wiceprezes zarządu Urszuli Kontnej zebranie wybrało Lucjana Tkaczyka, a na skutek ustąpienia z zarządu Bożeny Umiastowskiej, która pełniła funkcję sekretarza, zebranie wybrało Jolantę Max. W czasie dyskusji dotyczącej planów na nowy rok omawiano sprawę organizacji VII Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku - Dni Szemrowic 2009 ,Autosacrum - Szemrowice 2010 oraz dożynki gminne.


18 stycznia 2010 - podczas spotkania Burmistrza Dobrodzienia z sołtysami wiosek z gminy Dobrodzień nasze sołectwo zgłosiło deklarację organizacji w 2010 roku Gminnych Dożynek. Dożynki odbędą się w dniu 29 sierpnia 2010 roku.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE TSKN KOŁO SZEMROWICE

Niedzielne popołudnie, 17 stycznia, było okazją do towarzyskiego spotkania w ramach Dni Babci i Dziadka, którego organizatorem było Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców koło Szemrowice. W jego ramach odbyło się również doroczne zebranie sprawozdawcze.

Wszystkich zebranych, członków Stowarzyszenia oraz zebranych gości, powitała przewodnicząca Lidia Kontny. Na spotkanie przybyli członkowie TSKN, babcie i dziadkowie, a także przewodnicząca gminnego TSKN Pani Barbara Kaczmarczyk i burmistrz Dobrodzienia Pani Różna Koźlik oraz Pani Urszula Witczak - dyrektor PSP w Szemrowicach. Lidia Kontny zaprosiła na występ dzieci z programem artystycznym poświęconym Dniu Babci i Dziadka. Program przedstawiły dzieci z przedszkola - zaśpiewały piosenki i powiedziały wierszyki w języku niemieckim i polskim. Występ został nagrodzony rzęsistymi brawami.

         
         

Po występie odbyło się zebranie sprawozdawcze, podczas którego Lidia Kontny przedstawiła sprawozdanie z działalności za 2009 rok oraz plany w 2010 roku. Podziękowała wszystkim za aktywną współpracę i zachęciła do pracy w następnych działaniach. Głos zabrała Pani Barbara Kaczmarczyk i poinformowała o przypadającym w tym roku jubileuszu 20 - lecia TSKN w województwie opolskim. Postanowiono urządzić gminne obchody tego jubileuszu. Natomiast Marek Witek zaprezentował projekt tablic ku czci poległych parafian w I i II wojnie światowej


ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

W sobotę, 9 stycznia strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej spotkali się, aby podsumować ubiegły rok i zakreślić plany działania na następny. Zebranie otworzył prezes OSP Rudolf Hyla, witając zebranych i gości: burmistrz Dobrodzienia Różę Koźlik, delegata PSP Olesno zastępcę komendanta PSP w Oleśnie Wojciecha Wiechę oraz wiceprezesa Zarządu Gminnego OSP Ewalda Zająca. Prezes R. Hyla przedstawił sprawozdanie z działalności OSP za 2009 rok, podkreślając udział jednostki w imprezach i uroczystościach organizowanych na szczeblu lokalnym i regionalnym, przedstawił udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych i podziękował wszystkim za zaangażowanie w działalność OSP. Następnie Gerard Stych w imieniu Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie finansowe. W trakcie dyskusji głos zabrała burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik, która poinformowała o finansach, jakie gmina przeznaczyła jednostkom OSP, zaznaczając, że w roku bieżącym wydatki na zakup sprzętu dla OSP będą niższe, co jest związane z innymi wydatkami budżetowymi gminy. Szczególnie wiele pytań w trakcie dyskusji dotyczyło przygotowań do wejścia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.  Zarządowi udzielono absolutorium. Zastępca komendanta PSP w Oleśnie przedstawił dane statystyczne dla powiatu i gminy za 2009 rok, a dotyczące wyjazdów do pożarów i akcji ratowniczych. Poinformował również o ilości wyjazdów OSP Szemrowice do akcji ratowniczo - gaśniczych.

       

5 stycznia - po siedmiu latach istnienia rozwiązał się Społeczny Komitet Kanalizacji Wsi Szemrowice. Ze względu na zmiany prawne nie było możliwości istnienia takiego Komietetu. osoby, które do tej pory wpłaciły na konto Komitetu pieniądze będą je miały zwrócone.