WYDARZENIA 2008

21 grudnia 2008 - Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szemrowicach niedzielne popołudnie 21 grudnia spędzili w Dobrodzieniu i Rzędowicach, gdzie zagrali tradycyjne "Jasełka". "Jasełka" w Szkole Podstawowej w Szemrowicach są już tradycyjnie wystawiane z okazji świąt Bożego Narodzenia. W tym roku po raz pierwszy zostali zaproszeni na Jarmark Bożonarodzeniowy, organizowany przez Grupę Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Dobrodzieniu. Podczas jarmarku można było kupić wykonane przez uczniów szkół lub twórców ludowych piękne bożonarodzeniowe ozdoby, a także posłuchać występów artystycznych dzieci, młodzieży i dorosłych ze szkół i zespołów artystycznych naszej gminy. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny wyreżyserowany przez panie Halinę Pelc i Aldonę Stych-Borkowską. Młodzi artyści zaprezentowali opowieść o narodzinach Jezusa na podstawie zapisów Pisma Św. Natomiast o godz. 15 odbył się występ dla mieszkańców Rzędowic, którzy tłumnie zgromadzili się na spotkaniu opłatkowym organizowanym przez przez tamtejsze koło Mniejszości Niemieckiej. Po występie dzieci otrzymały poczęstunek.

6 września 2008 - Szemrowice gościło uczestników Gminnych Zawodów Sportowo - pożarniczych. W tym roku każda z czterech startujących drużyn OSP Szemrowice stanęła na podium.

Zawody odbyły się przy pięknej i upalnej pogodzie. Szemrowiccy strażacy cały tydzień poświęcili na odpowiednie przygotowanie torów zawodów, rozgrywanych już po raz kolejny w naszej gminie według nowego systemu CDIF. Zawody rozpoczęły się w sobotnie popołudnie po godzinie 15 zbiórką wszystkich uczestników zawodów. Przywitała ich burmistrz Dobrodzienia, pani Róża Koźlik. Na zawody przyjechało łącznie 12 drużyn (w tym 3 żeńskie) z Bzinicy Starej (dwie), Dobrodzienia (trzy), Główczyc (dwie), Klekotnej i Szemrowic (cztery). W tym roku w zawodach nie wzięły udziału drużyny z Rzędowic.

Rywalizacja rozpoczęła się od sztafety z przeszkodami, po którym na trzech torach miała miejsce rywalizacja w ćwiczeniu bojowym. Zawody zakończyły się około godziny 18.

Wyniki:

MDP żeńska: I miejsce - OSP Szemrowice - 987 punktów

MDP męska: I miejsce - OSP Szemrowice - 1038 punktów, II miejsce - OSP Bzinica Stara - 1013 punktów, III miejsce - OSP Dobrodzień - 969 punktów

Grupa seniorów żeńska: I miejsce - OSP Główczyce - 135 punktów, II miejsce - OSP Szemrowice - 145 punktów

Grupa seniorów męska: I miejsce - OSP Główczyce - 110 punktów, II miejsce - OSP Bzinica Stara - 115 punktów, III miejsce - OSP Szemrowice - 117 punktów, IV miejsce - OSP Klekotna - 122 punkty, V miejsce - OSP Dobrodzień 2 - 135 punktów, VI miejsce - OSP Dobrodzień 1 - 159 punktów

Zwycięzcy i uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, a zwycięzcy będą reprezentować gminę podczas zawodów powiatowych.

24 sierpnia 2008 - święto dziękczynne za tegoroczne plony, czyli dożynki, odbyły się zarówno w naszej parafii, jak i w gminie. Organizatorem gminnych dożynek były Rzędowice. Długa szemrowicka tradycja nakazuje, że koronę żniwną wykonują na przemian mieszkańcy. Co roku inne rodziny wykonują tradycyjną koronę dożynkową. W tym roku zaszczyt ten przypadł mieszkańcom części ulicy Krętej i ulicy Polnej. Wykonali koronę sami, według oryginalnego pomysłu. Tak nietypowo kwiatami ozdobioną koronę zanieśli w niedzielny poranek, jako wotum dziękczynne Bogu za udane i wolne od klęsk żywiołowych żniwa, razem z chlebem i innymi darami, które urodziła ziemia na szemrowickich polach. Msza św. dziękczynna w intencji szemrowickich rolników odbyła się w kościele parafialnym pw. Św. Trójcy. Natomiast po południu wszystkie korony wykonane przez parafian zostały zabrane do Rzędowic, gdzie w tym roku odbyły się dożynki gminne. W Rzędowicach odbyła się msza św. dziękczynna, która odprawił proboszcz parafii Dobrodzień, ks. Alfred Weindok. Asystował mu oprócz innych kapłanów, proboszcz szemrowickiej parafii, ks. Henryk Malorny, a kazanie wygłosił ks. Piotr Kuc. Po nabożeństwie odbył się tradycyjny korowód dożynkowy, który otwierały majoretki i orkiestra dęta. Wzięły w nim udział władze gminy, powiatu oleskiego, radni gminni i sołtysi, no i oczywiście kolorowo przystrojone wozy dożynkowe. Uwagę zwracały również dowcipne hasła, będące jakże celnym komentarzem do naszej gospodarczej i politycznej rzeczywistości. Po korowodzie odbył się festyn wraz z konkursem na najpiękniejszą koronę dożynkową. Najpiękniejszą koroną roku 2008 w gminie Dobrodzień została korona z Rzędowic.

lipiec - sierpień - budynek Szkoły Podstawowej w Szemrowicach wreszcie doczekał się porządnego remontu. Przez wiele lat nie cieszył oka przejeżdżających obok niej ludzi. Co prawda już kilka ładnych lat temu zostały wymienione wszystkie okna, ale brudna i odrapana elewacja zewnętrzne i gdzieniegdzie widoczne cegły powodowały wrażenie niezbyt ciekawe. Kiedy 1 września uczniowie poszli do szkoły, to chyba jej nie poznali. Już od połowy czerwca trwały tam prace polegające na termoizolacji budynku. Początkowo rozpoczęto termoizolację zachodniej ściany budynku i remont dachu, a następnie prace przeniosły się na pozostałe ściany. W drugim tygodniu sierpnia trwały prace wykończeniowe ostatniej, południowej ściany budynku. Zostały w ten sposób docieplone zewnętrzne ściany, a na to został nałożony żółto - zielony tynk. Spore zmiany mają miejsce także wewnątrz szkoły. Tutaj zostały wyremontowane sanitariaty oraz została zmieniona cała instalacja centralnego ogrzewania i urządzenia w kotłowni, gdzie został zamontowany nowoczesny i oszczędny kociół centralnego ogrzewania. Zostanie również zmieniona instalacja elektryczna w kotłowni, a na zewnątrz instalacja odgromowa. Cała inwestycja  kosztowała ponad 842 tysiące złotych, z czego 222 tysiące zł otrzymała gmina z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a resztę funduszy pochodzi z budżetu. Całość prac zakończyła się w połowie września.                                                                        

17 sierpnia 2008 - nasi strażacy udali się do Sudic w Czechach na zaproszenie prezesa tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej, jako rewizyta za przyjazd delegacji czeskiej z okazji odsłonięcia tablicy ku czci J.C. Hellmanna. W Sudicach przyjęli nas niezwykle miło starosta pan Petr Halfar oraz prezes OSP pan Pavel Plachtzik wspólnie ze strażakami. W tym dniu w Sudicach odbywały się doroczne zawody strażackie, w których wzięło udział 13 drużyn męskich i 4 żeńskie. Zawody, co ciekawe, odbywają się tam na zupełnie innych zasadach. Mają charakter wybitnie sportowy i polegają na jak najszybszym strąceniu ogników. Odbywają się, tak jak u nas, na czas i nie ma w ich regulaminie toru przeszkód. Co ciekawe odbywają się w dwóch turach. Pierwsza to rywalizacja o puchra przechodni, a druga o pieniądze. Zawody były doskonałą okazją do towarzyskiego spotkania. Było wiele dyskusji o oglądanych zawodach i Zawodach Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. Strażacy z Sudic żałowali, że nie mogli zostać w Szemrowicach na następny dzień, bo zdjęcia z imprezy oglądali w internecie. Po zakończeniu sudickich zawodów zostaliśmy zaproszeni na kolację, po której oglądaliśmy remontowane właśnie sikawkę konną i remizę straży. Jej kompletny remont polega na odnowieniu pomieszczeń wewnątrz oraz wymianie okien, dachu i odnowieniu elewacji. W rozmowach mieszkańcy Sudic byli bardzo zainteresowani postacią Hellmanna.

7 sierpnia 2008 - już po raz kolejny XVI Pielgrzymka Legnicka na Jasną Górę, w czwartek 7 sierpnia 2008 roku, przechodziła przez naszą wioskę. Około 1200 pielgrzymów, podzielonych na grupy, tego ranka wyruszyło z Zębowic. Do Szemrowic dotarli dokładnie o 6.15. Przeszli ulicą Krętą, modląc się i śpiewając. Rodziny z ulic Krętej i Nowej przygotowały im poczęstunek - ciasto i kawę. Pielgrzymi udali się polnymi drogami w kierunku Malichowa i poprzez Rzędowice, Jeżową i wieczorem dotarli do Zborowskiego. To już ósmy dzień pielgrzymki - pielgrzymi dotrą na Jasną Górę w sobotę, 9 sierpnia.                                                                                                                                                                              

21 lipca 2008 - naszą wioskę odwiedziły dwie przeurocze dziennikarki Nowej Trybuny Opolskiej, Monika Kluf i Dorota Richter, które podróżują po województwie opolskim w ramach corocznego, ciekawego i popularnego słonecznego patrolu z NTO "Wkoło Opolskiego". Poniedziałkowa trasa wiodła je z Dobrodzienia przez Warłów, Szemrowice i Kadłub Wolny do Zębowic. W Szemrowicach dziennikarze NTO gościli w ten sposób już dwa lata temu. W tym roku szczególnie zainteresowała je tablica ku czci Hellmanna uroczyście odsłonięta 7 czerwca. Napisały artykuł i zrobiły zdjęcia naszym strażakom, które ukazały się we wtorkowym wydaniu NTO, a z dziennikarkami spotkali się Rudolf Hyla i Joachim Wloczyk.

12-13 lipca 2008 - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice i Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Trójcy już po raz szósty zorganizowały wspólnie AUTOSACRUM, imprezę, która ma w naszej wiosce i parafii już ponad trzydziestoletnią tradycję. W tym roku impreza trwała dwa dni. 12 lipca, w sobotę, odbyła się zabawa taneczna, a młodzieży i dorosłym przygrywał do tańca zespół "Dawid's". W niedzielę, 13 lipca, już przed godz. 15 zaczęły zjeżdżać się przed kościół parafialny pierwsze samochody osobowe. Tuż przed tą godziną drogi dojazdowe do kościoła były zapełnione samochodami, motorowerami i motocyklami. Rozpoczęła się msza św. w intencji kierowców i ich bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy i ich rodziny dziękowali za bezpieczną jazdę przez cały rok, ale modlili się również za osoby, które w ostatnim czasie tragicznie zginęły na drogach. Mszę św. odprawili wspólnie proboszcz parafii, ks. Henryk Malorny i ks. Piotr Kuc. Po mszy św. odbyło się poświęcenie pojazdów samochodowych. Kolejna cześć imprezy miała miejsce przed remizą OSP. o godz. 16.30 rozpoczęły się zawody sprawnościowe dla kierowców, rowerowe i motorowerowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody sprawnościowe samochodowe wśród panów oraz rowerowe. Tutaj walka była najbardziej zacięta, a każda informacja o ustanowieniu nowego rekordu przejazdu powodowała, że zawodnicy, którzy przegrali swoje pierwsze miejsca ustawiali się w kolejce do nowego przejazdu. Każde dziecko na starcie otrzymało batonik i napój, a kierowca zapach do samochodu, ufundowane przez naszego sponsora - sklep "STRZODA" z Dobrodzienia. Kierowcy walczyli tradycyjnie o puchar Proboszcza. Niestety dobrze rozwijające się zawody przerwała burza.

Rzęsiście padający deszcz nikogo jednak nie zraził, chociaż dzieci protestowały, dlaczego trzeba zawody przerywać. Na poprawienie humorów wystąpił zespół "Dwa Kamraty", który nieźle rozbawił zgromadzoną w namiocie publiczność, a przy przepysznych ciastach przygotowanych przez szemrowickie i warłowskie gospodynie, przy kawie, przepysznych krupniokach, szaszłykach i można było naprawdę miło spędzić czas. Po występie "Dwóch Kamratów" odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów zwycięzcom zawodów. Wśród motorowerzystów zwyciężył Tomasz Tworek. W zawodach rowerowych dla dzieci w wieku 7 - 11 lat: dziewczęta I - Nikola Korn, II - Weronika Strzoda, III - Paulina Strzoda; chłopcy I - Rafał Wloczyk, II - Sebastian Wloczyk, III - Mateusz Thomassek. Wśród uczestników zawodów rowerowych dla dzieci w wieku 12 - 16 lat: dziewczęta I - Urszula Czapla, II - Martyna Miosga, III - Natalia Bonk; chłopcy I - Krystian Oleś, II - Marcin Czapla, III - Denis Piegsa. W zawodach dla kierowców: panie I - Teresa Dworaczyk, II - Gabriela Jańta; panowie I - Martin Pytel, II - Joachim Skorupa, III - Krystian Czaja. Po ceremonii dekoracji zwycięzców zostały rozlosowane wśród wszystkich uczestników zawodów nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych sponsorów - sklep STRZODA z Dobrodzienia. Wśród motorowerzystów była to kurtka przeciwdeszczowa, rowerzystów - radiomagnetofon, a wśród kierowców - zestaw kina domowego. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna, a przygrywał zespół "Paweł Band".

maj 2008 - sympatycy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemrowicach. Miło nam poinformować, że w plebiscycie na Strażaka Roku, ogłoszonego przez Nową Trybunę Opolską w kategorii Drużyna Ochotnicza nasi strażacy zajęli 18 miejsce. Na naszych dzielnych ochotników swoje głosy oddało łącznie 275 osób. Strażacy bardzo serdecznie dziękują im za pamięć i głosowanie.

25 maja 2008 - z okazji Dnia Matki sala świetlicy OSP zapełniła się niemalże do ostatniego miejsca. Tradycyjnie już uroczystości zostały zorganizowane w dużej części przez szemrowickie Koło Mniejszości Niemieckiej. Panie przystroiły stoły przepięknie wykonanymi przez przedszkolaków papierowymi kwiatami. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15.30. Wszystkich ciepłymi słowami w języku niemieckim i polskim powitała przewodnicząca Koła Lidia Kontny. Podkreśliła doniosłość  Dnia Matki, a także zachęciła wszystkich do częstszych spotkań w większym gronie oraz do aktywnej pracy w Kole Mniejszości Niemieckiej czy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Szemrowice. Zapowiedziała również występy artystyczne przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej, dziękując paniom opiekunkom za ich przygotowanie. Dzieci zaprezentowały wiązankę wierszy i piosenek wykonywanych w języku niemieckim i polskim, poświęconych Matce. Występy były często nagradzane brawami. Po występie Lidia Kontny zaprosiła wszystkich na kawę i ciasto, a miejsce na scenie zajął zespół instrumentalny z Szemrowic, który wykonywał przez ponad godzinę skoczne utwory muzyki dętej. Po każdym z nich muzyków suto nagradzano brawami.  Na zakończenie każda mama, na prośbę przedszkolaków miała zabrać jeden kwiatek do domu, na pamiątkę.

22 maja 2008 - ulicami naszej wioski tradycyjnie już przeszła procesja Bożego Ciała. tegoroczna aura nie była zbyt sprzyjająca: niebo było zachmurzone, a temperatura przekraczała zaledwie 10 stopni. Jednak w procesji wzięły udział tłumy parafian. Po raz pierwszy baldachim nieśli strażacy, a przygotowane przez mieszkańców, czterech wiosek naszej parafii, ołtarze prezentowały się bardzo okazale, niosąc ze wiele religijnych treści. Ołtarz szemrowicki przygotowywali w tym roku mieszkańcy ulic Leśna i Kręta.

marzec 2008 - tradycyjnie, jak co roku, tak i w tym przedszkolaki uczestniczyły w pięknym zwyczaju "chodzenia z gaikiem". Przygotowania trwały już w przedszkolu na jakiś czas wcześniej, należało przygotować "gaik", czyli przyozdobić kolorowo gałąź i wykonać świąteczne kartki z życzeniami.

Dzieci zaś nie mogły doczekać się i codziennie pytały, kiedy idziemy.

Nauczyły się przyśpiewki ludowej, którą witały wszystkich odwiedzanych mieszkańców, a słowa są takie:

Gaiczek zielony pięknie przystrojony,

w czerwone wstążeczki przez śliczne dzieweczki.

Witały się także słowami takiego wiersza:

Do Was dzisiaj wstępujemy, zdrowia szczęścia winszujemy,

wiosny, lata i jesieni w zdrowiu, szczęściu Wam życzymy.

Recytowały wiersze związane z tradycją gaikową:

Od chaty do chaty

wędruje gaiczek,

siedzi na nim cicho

drewniany słowiczek.

Nie śpiewa piosenek

o zielonym gaju,

dziewczęta i chłopcy

za niego śpiewają.

Treść recytowanych przez dzieci wierszy powiązana była także z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi, a brzmiała ona tak:

                           Święta, święta Wielkanocne

                           jak wesoło, jak radośnie,

                           już słoneczko mocniej grzeje,

                           miły wiatr wokoło wieje.

A w koszyczku na święcone

jajka równo ułożone, Śliczne, pięknie malowane, w różne wzory wymyślane.

Jest baranek z chorągiewką,

żółty kurczak ze wstążeczką,

i barwinek jest zielony

w śliczne kwiatki ustrojony.

Wszyscy mieszkańcy wioski czekają na przedszkolaków, a niektórzy już w progu witają i poznać, że bardzo się cieszą.

Na zakończenie takich odwiedzin przedszkolacy proszą i dziękują tymi słowami:

Gospodarzu, gospodyni, do Was z drzewkiem przychodzimy,

zdrowia, szczęścia Wam życzymy i o dary Was prosimy_

Do każdego domu dzieci zanoszą kolorową kartkę z życzeniami i pozdrowieniami od przedszkolaków.

W podziękowaniu za miłe odwiedziny dzieci obdarowywane są słodyczami, które wiadomo sprawiają im ogromną radość. Tymi słodyczami częstują się w przedszkolu. Nosimy także że sobą skarbonkę, chociaż jest ona mała, to zawartość jej jest OGROMNA!! Za zebrane pieniądze dzieci pojadą do Dobrodzienia na spektakl pod tytułem "Calineczka" w wykonaniu lalek i aktorów z teatru z Opola.

 

WSZYSTKIM, KTÓRZY BARDZO MIŁO I SERDECZNIE PRZYJĘLI PRZEDSZKOLAKÓW SKŁADAMY RAZ JESZCZE GORĄCE PODZIĘKOWANIE!

8 luty 2008 - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice otrzymało z opolskiego Oddziału Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo w sprawie planów przebudowy skrzyżowania obwodnicy z drogą biegnącą z Warłowa do Dobrodzienia. Informuje się w nim, że zlecono opracowanie w sierpniu 2007 roku koncepcji sygnalizacji świetlnej, a obecnie oddział podejmie decyzję, według którego z opracowanych wariantów należy zlecić wykonanie projektu technicznego budowy sygnalizacji. "Oznacza to gotowość do realizacji inwestycji w drugiej połowie br. pod warunkiem uzyskania zapewnienia finansowania dla przedmiotowej inwestycji" - napisano w piśmie podpisanym przez z - cę dyrektora Oddziału inż. Jerzego Roczka.

12 luty 2008 - członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice spotkali się na zebraniu podsumowującym działalność organizacji w 2007 roku. Sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności przedstawił prezes Joachim Wloczyk, sprawozdanie finansowe skarbnik Teresa Kuc, a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawiła Urszula Niedziela. Po udzieleniu absolutorium Zarządowi w czasie dyskusji dotyczącej planów na nowy rok omawiano sprawę organizacji V Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku - Dni Szemrowic 2008, podczas których nową imprezą towarzyszącą zawodom będzie festiwal piosenki strażackiej  i Autosacrum - Szemrowice 2008. Oprócz tego ustalono, że Stowarzyszenie będzie się starało o fundusze unijne dla Szkoły Podstawowej oraz rozpocznie starania o wybudowanie ze szkoły w kierunku Szemrowic i Warłowa chodnika. Sprawozdania: merytoryczne i finansowe więcej...

23 lutego 2008 - delegacja odwiedziła leżącą, tuż za polską granicą, pięknie położoną czeską miejscowość Sudice. Rudolf Hyla, Piotr Kazior i Joachim Wloczyk. W Sudicach pięknie ugościł Szemrowiczan starosta gminy, pan Petr Halfar oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej pan Pavel Plachtzik. Wizyta była związana z organizacją V Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku i planami odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Conradowi Hellmannowi, a właśnie w Sudicach w 1840 Hellmann się urodził. Sudice to bardzo zadbana i pięknie utrzymana wioska, licząca ponad 650 mieszkańców. W wiosce znajduje się szkoła podstawowa, straż pożarna, rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela i parafia ewangelicka, a także działa mniejszość niemiecka. Zwraca również uwagę pomnik ku czci poległych mieszkańców Sudic w czasie I i II wojny światowej.W czasie spotkania gospodarze pokazali nam budynek straży pożarnej i odremontowaną sikawkę konną, a także sztandar strażacki. Zaprosiliśmy strażaków z Sudic do odwiedzenia Szemrowic w czerwcu i zaproszenie zostało przyjęte. Potem mogliśmy jeszcze zwiedzić kościół parafialny, gdzie zapoznaliśmy się z historią kościoła i mogliśmy zobaczyć sztandar strażacki znajdujący się w kościele. Potem zwiedziliśmy urząd gminy. Na zakończenie wizyty gospodarze zaprosili nas na obiad. Teraz czekamy na naszych czeskich przyjaciół w czerwcu.

27 stycznia 2008 - niedzielne popołudnie było okazją do towarzyskiego spotkania w ramach Dni Babci i Dziadka, którego organizatorem było Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców koło Szemrowice. W jego ramach odbyło się również doroczne zebranie sprawozdawcze. Wszystkich zebranych, członków Stowarzyszenia oraz zebranych gości, powitała przewodnicząca Lidia Kontny. Na spotkanie przybyli członkowie TSKN, babcie i dziadkowie, a także przewodnicząca gminnego TSKN Pani Barbara Kaczmarczyk i burmistrz Dobrodzienia Pani Różna Koźlik oraz Ewa Chmielewska - dyrektor PSP w Szemrowicach. Lidia Kontny zaprosiła na występ dzieci z programem artystycznym poświęconym Świętom Bożego Narodzenia oraz Dniu Babci i Dziadka. Dzieci pod kierunkiem Pani Aldony Stych - Borkowskiej zaśpiewały piosenki i powiedziały wierszyki w języku niemieckim i polskim. Występ został nagrodzony rzęsistymi brawami. Po występie odbyło się zebranie sprawozdawcze, podczas którego Lidia Kontny przedstawiła sprawozdanie z działalności za 2007 rok oraz plany w 2008 roku. Podziękowała wszystkim za aktywną współpracę i zachęciła do pracy w następnych działaniach. Pani Marta Jendruś przedstawiła sprawozdanie finansowe. Głos zabrała również Pani Barbara Kaczmarczyk, podkreślając fakt aktywnej działalności Towarzystw TKSN z gminy Dobrodzień co wyróżnia je spośród innych gmin. Głos zabrała również Burmistrz Róża Koźlik, przedstawiając zamierzenia inwestycyjne gminy, m. in. zamiar remontu elewacji zewnętrznej szkoły w Szemrowicach. Joachim Wloczyk zwrócił uwagę na starania związane z zawodami sikawek konnych i aktywnego udziału w imprezie szemrowickiego TSKN, także jeśli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy z funduszy Konsulatu Generalnego Niemiec. W czasie spotkania poruszano również inicjatywę odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Johannesa Conrada Hellmanna. Dla Wszystkich gości przygotowany został poczęstunek i kawa, a dzieci otrzymały słodycze.

2 luty 2008 - po zebraniu sprawozdawczym DFK Szemrowice, w pierwszą sobotę lutego spotkali się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zebranie otworzył prezes OSP Rudolf Hyla, witając zebranych i gości: burmistrz Dobrodzienia Różę Koźlik, wiceburmistrza Marka Witek, komendanta gminnego Zarządu Gminnego OSP Stanisława Kuleja, delegata PSP Olesno st. kpt. Jarosława Zalewskiego. Prezes R. Hyla przedstawił sprawozdanie z działalności OSP za 2007 rok, podkreślając udział jednostki w imprezach i uroczystościach organizowanych na szczeblu lokalnym i regionalnym, przedstawił udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych i podziękował wszystkim za zaangażowanie w działalność OSP. Następnie Erwin Dziuba w imieniu Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie finansowe, a naczelnik Klaudiusz Maziol zapoznał zebranych z planami dotyczącymi potrzeb mundurowo - sprzętowych w bieżącym roku. W trakcie dyskusji głos zabrała burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik, która poinformowała o finansach, jakie gmina przeznaczyła jednostkom OSP. W dalszej części dyskusji podnoszono kwestię zakupu umundurowania dla strażaków i zakupu strojów dla członków MDP, pytano, dlaczego w roku ubiegłym nie było żadnych szkoleń, o co strażacy się upominali. Zarządowi udzielono absolutorium.

8 stycznia 2008  - pierwsze zajęcia świetlicowe w 2008 roku były okazją do interesującego spotkania z dobrodzieńskim podróżnikiem i obieżyświatem - Panem Jackiem Plutą. Pan Jacek jest nauczycielem geografii i jego pasją jest podróżowanie do najciekawszych zakątków naszej planety. W ubiegłym roku, na przełomie listopada i grudnia, był na kolejnej wyprawie, tym razem odwiedzając kraje południowo - wschodniej Afryki - Republikę Południowej Afryki, Namibię i Zambię. Pan Jacek przyjechał do szemrowickiej świetlicy by podzielić się z dziećmi swoimi przeżyciami i przygodami. W czasie swojej wyprawy zwiedził Kapsztad z przepiękną Górą Stołową, najdalej na południe Afryki wysunięty skrawek Czarnego Lądu - przylądek Horn. Jednak najbardziej emocjonująca była dla niego wyprawa przez pustynię i parki narodowe, gdzie mógł podziwiać dzikie zwierzęta, które w Europie można oglądać tylko w zoo: lwy, antylopy, zebry i słonie. Wiele wrażeń dostarczyła też wyprawa nad deltą rzeki Okawango i spotkania z mieszkańcami Afryki, szczególnie urzekły go małe dzieci. Pan Jacek pokazał podczas spotkania kilkaset zdjęć ilustrujących wyprawę oraz pamiątki.