ROK 2006

 

8 STYCZNIA 2006 - w sali OSP zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice. Zebraniu przewodniczył prezes Stowarzyszenia Joachim Wloczyk. W czasie spotkania zostało przedstawione sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za miniony rok oraz zostały omówione plany działania na bieżący rok. Plany przewidują zorganizowanie już po raz kolejny Dni Szemrowic i III Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku (w dniach 3 i 4 czerwca 2006 roku), Autosacrum - Szemrowice 2006 (9 lipca 2006 roku). Będzie również w dalszym ciągu prowadzona świetlica środowiskowa dla dzieci i zostanie dla nich zorganizowana wycieczka. Także w tym roku, wiosną zostaną zakończone prace związane z utworzeniem skwerku przy ul. Wiejskiej i być może zostanie zagospodarowany teren na zasypanym stawie, także przy ul. Wiejskiej.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA DZIĘKUJE SERDECZNIE WSZYSTKIM CZŁONKOM STOWARZYSZENIA, MIESZKAŃCOM SZEMROWIC, WARŁOWA I INNYCH MIEJSCOWOŚCI ZA WSZELAKĄ POMOC W ORGANIZACJI IMPREZ JAKIE ODBYŁY SIĘ W SZEMROWICACH.

31 stycznia 2006 - w nowowyremontowanej świetlicy OSP odbyły się pierwszy raz zajęcia świetlicowe dla dzieci.

Styczeń 2006 - śnieżna zima zebrała również swoje żniwo w naszej wiosce. W wyniku dużych opadów, pod naporem śniegu, zawaliły się dwa dachy budynków: jednego gospodarczego, drugiego mieszkalnego. Budynek mieszkalny, jeden z najstarszych domów w wiosce, musi zostać rozebrany, a jego mieszkaniec wyprowadził się.

Kwiecień 2006 - nareszcie mieszkańcy naszej wioski mogą pozbyć się zalegających w domu makulatury, opakowań szklanych czy plastyku. Od kwietnia firma Remondis rozpoczęła zbiórkę posortowanych śmieci od mieszkańców. Kłopot z makulaturą z głowy, a my coraz bardziej w Europie.

Maj 2006 - być może nie wszyscy odwiedzający tęstronęwiedzą o tym, że od października wiele dzieci z Szemrowic i okolicznych wiosek uczęszczało na kurs tańca, który odbywał się w naszej szkole. Co czwartek kilkadziesiąt osób podzielonych na dwie grupy wiekowe ćwiczyło naukę tańców nopwoczesnych i klasycznych pod wprawnym okiem instruktorów Klubu Miłośników Tańca Towarzyskiego "ALVARO" z Ozimka. Zajęcia dla dzieci i młodzieży zakończyły się pokazem tańców w Domu Kultury w Ozimku, 27 maja. Uczestnicy zakończonego właśnie kursu mogli zaprezentować swoje umiejętności rodzicom i licznie zgromadzonej publiczności.

3 - 4 czerwca 2006 - III Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku.

W sobotę, 3 czerwca, w ramach imprez strażackich odbyła się o godzinie 10 konferencja popularno-naukowa pt. "Dzieje pożarnictwa na Górnym Śląsku do 1945 roku". W ramach konferencji referaty wygłosili: o. Henryk Kałuża (SVD) - "Z dziejów pożarnictwa na Śląsku do 1945 roku" i Marcin Majowski - "Kilka uwag o Strażaku Śląskim (1927 - 1939)". Po południu odbyły się II Górnośląskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy użyciu zabytkowej ręcznej, przenośnej sikawki. W zawodach wzięło udział 11 drużyn męskich i 7 żeńskich. W zawodach mogli wystartować młodzi strażacy w wieku pomiędzy 12 a 16 rokiem życia.

WYNIKI ZAWODÓW:

Kolejność miejsc w kategorii dziewcząt:

I miejsce - MDP Knieja - 59 pkt., MDP Rudniki - 59 pkt., MDP Zębowice - 59 pkt.

II miejsce - MDP Szemrowice - 61 pkt.

III miejsce - MDP Tworóg - 63 pkt.

IV miejsce - MDP Łany - 66 pkt.

V miejsce - MDP Widów - 75 pkt.

Kolejność miejsc w kategorii chłopców:

I miejsce - MDP Dobrodzień - 48 pkt.

II miejsce - MDP Knieja - 50 pkt., MDP Kośmidry - 50 pkt.

III miejsce - MDP Rudzieniec - 52 pkt., MDP Jamy - 52 pkt., MDP Tworóg - 52 pkt.

IV miejsce - MDP Kadłub Wolny - 54 pkt.

V miejsce - MDP Zębowice - 56 pkt., MDP Szemrowice - 56 pkt.

VI miejsce - MDP Widów - 71 pkt.

VII miejsce - MDP Dobrodzień II - 73 pkt.

Wieczorem, w namiocie festynowym, rozpoczęły się DNI SZEMROWIC. Rozpoczęły siętradycyjnie od występu dzieci z przedszkola i naszej szkoły, a później dla dorosłych podczas zabawy tanecznej przygrywał zespół "Collony".

W niedzielę, 4 czerwca, odbyły się III Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. W zawodach wzięło ostatecznie 14 drużyn męskich i jedna żeńska. Swoją obecnością zawody uświetnili m. in. wicemarszałek województwa opolskiego pan Jan Kotyś, strosta oleski pan Jan Kus oraz wiceprzewodnicząca powiatu oleskiego pani Barbara Kaczmarczyk. W trakcie zaciętej rywalizacji (trzeba było przeprowadzić dogrywkę o miejsce II i III oraz miejsca VII - X, uzyskano następujące wyniki:

WYNIKI ZAWODÓW:

Kategoria kobiety

I miejsce - OSP Widów - 56 pkt.

Kategoria mężczyźni:

I miejsce - OSP Łany - 40 pkt. (zwycięstwo po raz trzeci z rzędu!)

II miejsce - OSP Staniszcze Wielkie - 42 pkt.

III miejsce - OSP Warłów - 42 pkt.

IV miejsce - OSP Świbie - 43 pkt.

V miejsce - OSP Molna - 45 pkt.

VI miejsce - OSP Dobrzeń Wielki - 46 pkt.

VII miejsce - OSP Widów - 46 pkt.

VIII miejsce - OSP Rozmierka - 50 pkt.

IX miejsce - OSP Szemrowice - 50 pkt.

X miejsce - OSP Wędzina - 50 pkt.

XI miejsce - OSP Czepielowice - 51 pkt.

XII miejsce - OSP Strzelce Opolskie - 54 pkt.

XIII miejsce - OSP Kośmidry - 60 pkt.

XIV miejsce - OSP Lubecko - 72 pkt.

Po zakończeniu zawodów w namiocie festynowym wystąpił gwazdor Dni Szemrowic, TOBY, a wieczorem przygrywał tańczącym zespół "Alf"

17 czerwca 2006 - w remizie OSP odbyło się podsumowanie III Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. Prezes SRWS, Joachim Wloczyk, podziękował wszystkim mieszkańcom za wkład w organizację imprezy, a wiceprezes Urszula Kontny przedstawiła bilans finansowy.

15 czerwca 2006 - to dzień uroczystości Bożego Ciała. Wszyscy parafianie wzięli udział w tradycyjnej procesji, jak przeszła ulicami Szemrowic. Przy remizie OSP tradycyjnie mieszkańcy Szemrowic wykonali jeden z czterech ołtarzy. Tak prezentował się w dniu procesji...

24 czerwca 2006 - nasi strażacy po raz pierwszy wystartowali w zawodach sikawek konnych poza Szemrowicami. Pojechali do Jastrzębia-Zdroju, gdzie odbywały się II Zawody Sikawek Konnych Województwa Śląskiego. W zawodach wystartowało 15 drużyn, nie tylko ze Śląska, ale również z Wielkopolski, Czech i Słowacji oraz dwie kobiece. W zawodach zwyciężyła drużyna gospodarzy, OSP Jastrzebie Górne, przed OSP Widów i OSP Świbie. Nasi strażacy spisali się całkiem dobrze - wywalczyli piąte miejsce. GRATULACJE!!!

8 - 9 lipca 2006 - w Szemrowicach tradycyjnie odbyło się "Autosacrum". Tym razem w sobotę rozpoczęło się od zabawy tanecznej, a tańczącym przygrywał zespół "Corado". W niedzielę o godzinie 15 odbyła się msza święta w intencji kierowców, która odprawił proboszcz Henryk Malorny. Po mszy poświęcił on wszystkie pojazdy mechaniczne i rowery. następnie przed remizą OSP rozpoczęły się zawody sprawnościowe dla kierowców, motorowerowe dla młodzieży i rowerowe dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych. Szczególnie zaciętą walkę o nagrody rzeczowe (ufundowane przez sklep PP. Ilonę i Henryka Strzoda) i Puchar Proboszcza stoczyły panie i dzieci w rywalizacji rowerowej. Równocześnie w namiocie festynowym odbywały się występy artystyczne zespołów "Zębowiczanie" i "Meteor". Wieczorem odbyła się zabawa taneczna z zespołem "Renex". Oczywiście swoją część wieczoru mieli również kibice, którzy mogli na żywo oglądać mecze finałowe mistrzostw świata w piłce nożnej.

13 lipca 2006 - po raz kolejny już i tradycyjnie dzieci i młodzież z Szemrowic i Warłowa pojechały na letnią wycieczkę. Tym razem spędzili cały dzień w stolicy Polski. Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa zwiedzała Pałac Prezydencki, Sejm i Łazienki. W czasie pobytu w Sejmie mogli się przysłuchiwać obradom Sejmu, spotkali się z posłem na Sejm RP Panem Andrzejem Grzesikiem, który opowiedział nie tylko o Sejmie, ale też po nim wycieczkę oprowadził. Swoją obecnością zaszczycił wycieczkę również poseł Henryk Kroll. W Łazienkach najbardziej podobały się dzieciom przepiękne pawie.

19 lipca 2006 - Szemrowice odwiedziła delegacja Urzędu Marszałkowskiego z Opola. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice zgłosiło III Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku do konkursu "Piękna Wieś Opolska 2006". Przedstawiciele Urzędu wysłuchali relacji dotyczącej kulisów organizacyjnych, zaangażowania mieszkańców w organizację imprezy.

Lipiec 2006 - w ciągu kilku dni zostały wymienione we wsi wszystkie lampy uliczne. Nowe oświetlenie jest znacznie oszczędniejsze, a światło lamp jest bardziej intensywne.

Lipiec 2006 - przez cały miesiąc nie padał deszcz. Trawa na łąkach wyschła prawie zupełnie, przydomowe trawniki słońce wypaliło całkowicie. Jednak już pod koniec trzeciego tygodnia lipca rozpoczęły się żniwa. Jeśli w dalszym ciągu nie będzie deszczu, to rolnicy zakończą żniwa w pierwszym tygodniu sierpnia.

28 - 29 lipca 2006 - susza zaczyna zbierać także swoje żniwo. Strażacy w ciągu dwóch dni trzykrotnie wyjeżdżali do pożarów zboża czy sprzętu rolniczego.

7 sierpnia 2006 - we wczesnych godzinach rannych przez naszą wioskę przechodziła piesza pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę. Pielgrzymi przybyli z Zębowic, gdzie spędzili noc. Ulicą Kretą przeszli przez Szemrowice i skierowali się w stronę Kocur i Malichowa.

16/17 sierpnia 2006 - naszą miejscowośc odwiedzili dziennikarze "Nowej Trybuny Opolskiej" - Anna Listowska i Adam Pochroń. W ramach akcji "Z NTO wkoło Opolskiego" w tym tygodniu jadą na rowerach przez powiat oleski. W środę, 16 sierpnia, wyjechali z Pietraszowa i przez Pludry, Bzinicę, Dobrodzień, Ligotę Dobrodzieńską, Makowczyce dotarli w godzinach popołudniowych do Szemrowic. W Szemrowicach naszych gości interesowała sprawa pomysłu, organizacji oraz przebiegu Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. Wszystko to opowiedział im Rudolf Hyla prezes OSP. Następnego dnia dziennikarze wyruszyli dalej, w kierunku Zębowic i Kadłuba Wolnego. Swoją rowerową wędrówkę po powiecie oleski zakończą w Borkach.

27 sierpnia 2006 - w naszej parafii odbyły się tradycyjne dożynki. Zwyczaj wykonywania korony żniwnej przez mieszkańców Szemrowic sięga już kilku pokoleń. Co roku, pod koniec sierpnia, tradycyjnie wykonuje ją grupa mieszkańców wsi. Najpierw trzeba przygotować odpowiednie snopy różnego zboża, które dawniej przechowywano zwiezione z pól, gdzie czekało na młócenie. Obecnie w dobie kombajnów należy zadbać o to, by odpowiednio wcześniej zebrać tyle zboża ile potrzeba do wykonania korony. Tak też stało się w tym roku. Praca nad wykonaniem korony trwa około tygodnia. W tym roku wykonywały ją mieszkanki ul. Grzybowskiej od państwa Tkaczyk do państwa Swierczok. Jak ją strojono, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

    Msza św. dziękczynna za plony, które rolnicy zebrali z pól, sadów i ogrodów, w intencji parafian z Szemrowic, została odprawiona o godz. 7 rano w niedzielę 27 sierpnia 2006 roku przez księdza proboszcza Henryka Malornego. Na kolejnych mszach za tegoroczne plony dziękowali parafianie z Warłowa, Kocur i Malichowa. Parafianie przynieśli do kościoła piękne korony żniwne oraz kosze pełne dorodnych owoców, warzyw oraz chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Złożyli w ten sposób podziękowanie nie tylko za plony, ale też za spokojny przebieg żniw. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za wykonanie korony żniwnej oraz uświetnienie uroczystości.

31 sierpnia 2006 - Rozstrzygnięta została - zorganizowana przez Urząd Marszałkowski - ósma edycja konkursu "Piękna wieś opolska 2006". Warto przypomnieć, że konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:  "Najpiękniejsza wieś", "Najpiękniejsza zagroda wiejska", "Najlepszy projekt odnowy wsi". Od trzech Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice zgłaszała organizowane przez Szemrowice imprezy i festyny w kategorii "Najlepszy projekt odnowy wsi". W 2003 roku Stowarzyszenie zgłosiło "Autosacrum 2003", zajmując trzecie miejsce, rok później wieś otrzymała wyróżnienie za organizację I Zawodów Sikawek Konnych. W ubiegłym roku zostały zgłoszone I Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy użyciu ręcznej, przenośnej zabytkowej sikawki - tutaj sukcesu nie było. W tym roku został zgłoszony projekt "III Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku w ramach Dni Szemrowic". Komisja konkursowa wizytowała naszą wieś w związku z projektem 19 lipca br. I opłaciło się! W tegorocznej edycji konkursu uzyskaliśmy wyróżnienie i 1 tys. złotych nagrody. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień dla zwycięzców konkursu odbędzie się, zgodnie z tradycją we wsi, która w tym roku została uznana za najpiękniejszą w województwie opolskim. Tą wsią okazała się wieś Pilszcz w gminie Kietrz. Uroczystość odbędzie się 7 października.

Sierpień 2006 - ten miesiąc był w Szemrowicach był raczej deszczowy. Kto spędzał tutaj wakacje mógł się o tym przekonać. Aura była tak kapryśna, że mieszkańcy mawiali, że przypomina marcową pogodę. Jednak można było na niebie zaobserwować niezwykle ciekawe, ale i rzadkie zjawisko atmosferyczne. Po krótkim i ulewnym deszczu na niebie pojawiała się przepiękna tęcza. Te zdjęcia udało się wykonać 28 sierpnia, ale tęcza na niebie pojawiała się kilkakrotnie w ciągu miesiąca.

Wrzesień 2006 - Po kilku latach nieurodzajnych, w tym roku, w lasach wokół Szemrowic można zebrać ich niesamowite ilości. Takiego "wysypu" grzybów nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy Szemrowic. W pierwszym tygodniu września wyjście do lasu na grzyby było naprawdę przyjemnością. Wreszcie również, to więcej było w lesie grzybów niż ich zbieraczy. Ludzie wozili je całymi koszykami. Pełny kosz grzybów można było nazbierać za niecałe pół godziny. Pojawiły się w dużych ilościach nie tylko powszechnie znane podgrzybki (czyli zajoncoki), ale mnóstwo prawdziwków, kozaków, borowików czy kani. Byli też tacy, którym udało się przynieść do domu pełny koszyk rydzów. Rydze nie rosły w naszych lasach już od blisko dwudziestu lat. Tydzień ten był też bardzo pracowity dla szemrowickich gospodyń. W sobotę prawie w każdym domu trwało wielkie obieranie grzybów i przyrządzanie do słoików.

9 września 2006 - w Bzinicy Starej strażacy tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej obchodzili setną rocznicę powstania jednostki strażackiej. W uroczystościach wzięła również udział zaproszona delegacja OSP Szemrowice z jej prezesem Rudolfem Hylą. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem ulicami wioski na boisko sportowe pocztów sztandarowych i zaproszonych delegacji, gdzie mszę św. odprawił proboszcz parafii ks. Alfred Weindok. Po nabożeństwie prezes bzinickiej OSP przedstawił dzieje straży. Później głos zabrali zaproszeni goście z Urzędu Miasta i Gminy w Dobrodzieniu oraz przedstawiciele władz wojewódzkich OSP z Opola. Jednym z najważniejszych punktów uroczystości była dekoracja sztandaru OSP Bzinica Złotym Znakiem Związku OSP oraz dekoracja medalami zasłużonych strażaków. W uroczystościach brała udział delegacja strażaków z Szemrowic ze sztandarem pod przewodnictwem prezesa Rudolfa Hyli. Odznaczenie zostało przyznane Lidii Kontny. Odznaczeni zostali również szemrowiccy strażacy: dh Maksymilian Kutz oraz dh Piotr Kazior. Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie towarzyskie i poczęstun

30 września/1 października 2006

 

Korzystając ze wspaniałej jesiennej pogody grupa mieszkańców naszej wioski, ale również kilka osób z Dobrodzienia, wybrała się z wycieczką do Kotliny Kłodzkiej.

Nasz weekendowy "wypad" rozpoczęliśmy od przyjazdu do Polanicy - Zdrój, gdzie prowadzi swój pensjonat szemrowiczanka. Tam też zatrzymaliśmy się na nocleg. Po zakwaterowaniu zaraz pojechaliśmy na Błędne Skały (w Górach Stołowych) - pierwszy punkt naszej wyprawy. Tam niezwykle ciekawy okazał się niesamowity labirynt potężnych głazów, wśród których możnaby było godzinami błądzić.

Potem wszyscy uczestnicy wycieczki pojechali pod Strzeliniec, gdzie po kilkudziesięciu minutach wspinaczki dostaliśmy się na sam wierzch górującego nad okolicą wzniesienia. Roztacza się z niego przepiękny widok na okoliczne miejscowości. Po powrocie z Gór Stołowych przyszedł czas na spacer po Polanicy - Zdrój. Miasto zrobiło na nas wielkie wrażenie. Główny deptak to wspaniale odnowione centrum, leżące po obu stronach przepływającej przez miasto rzeki. Oczywiście nie wolno było zapomnieć o odwiedzeniu wód zdrojowych i przespacerowaniu się po przyzdrojowym parku, w którym znajduje się przepiękna fontanna. Tuż po zmierzchu spotkaliśmy się przy niej jeszcze raz, aby zobaczyć przedstawienie światła i wody przy dźwiękach muzyki. Późnym wieczorem zasiedliśmy przy kominku i częstowaliśmy się przygotowaną wcześniej potrawą. Była nią golonka w kapuście.

W niedzielny poranek, 1 października, zwiedziliśmy jeszcze ruiny, pochodzącego z XIV w., zamku Szczerba, w Międzygórzu mogliśmy podziwiać wodospad wpadający do kilkunastometrowego kanionu oraz podziwiać Ogród Bajek. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki było zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej. Została ona odkryta w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku i w 1974 roku udostępniona dla zwiedzających.

październik 2006 - przy ulicach naszej wioski zostały ustawione drogowskazy pozwalające łatwiej dotrzeć do szukanej ulicy. Podobne zostały już wcześniej ustawione w innych miejscowościach gminy Dobrodzień. Teraz można dużo łatwiej trafić na właściwą ulicę. Tabliczka bez strzałki, a z herbem gminy oznacza nazwę ulicy, na której się znajdujemy. Natomiast tabliczka ze strzałką oznacza kierunek, w którym najszybciej możemy do szukanej ulicy dotrzeć.

7 października 2006 -  gala finałowa kolejnej edycji konkursu "Piękna Wieś Opolska 2006". W tym roku laureaci zjechali do miejscowości Pilszcz w powiecie Głubczyce. Pilszcz zwyciężyła w kategorii na najpiękniejszą wieś Opolszczyzny. Szemrowice otrzymało wyróżnienie za realizację projektu "III Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku". Na uroczystość wręczania nagród pojechali z Szemrowic: Rudolf Hyla, Piotr Kazior i Joachim Wloczyk. Wieś Pilszcz leży tuż przy czeskiej granicy w gminie Kietrz i jest pierwszą wsią, tzw. przesiedleńczą, która otrzymała to najwyższe wyróżnienie. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. odprawionej w tutejszym kościele parafialnym przez duszpasterza rolników diecezji opolskiej. Bezpośrednio po mszy wszyscy udali się na spacer po wsi, by pokazać jej dokonania, jakie wieś uczyniła od 1998 roku, kiedy to przystąpiła do programu odnowy wsi. W wyniku prac wykonywanych przez mieszkańców udało się zbudować boisko do piłki nożnej, zniwelować teren wokół szkoły podstawowej i urządzić tam park oraz plac zabaw dla dzieci. Mieszkańcy wsi we własnym zakresie wyremontowali również budynek szkoły podstawowej, a w ubiegłym roku ufundowali zegar na wieży kościelnej. Zrealizowali również projekt pn. "Kwitnące zoo" - wykonali kilka kompozycji z kwiatów przedstawiających zwierzęta. Trzeba podkreślić, że prezentują się one okazale. Po prezentacji wsi, w sali gimnastycznej, odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień. Po południu mieszkańcy przygotowali dla gości poczęstunek złożony z regionalnych potraw, prezentując również własne osiągnięcia. Na uroczystość przybyły najwyższe władze województwa: wojewoda Adam Tomaszek oraz Marszałek Województwa Opolskiego Grzegorz Kubat. W czasie uroczystości delegacja Szemrowic otrzymała dyplomy i listy gratulacyjne Urzędu Marszałkowskiego, Izby Rolniczej i Wojewody. Spotkanie było również okazją do wymiany poglądów na temat odnowy wsi.

15 października 2006 -  w świetlicy OSP odbyło się spotkanie poświęcone Szemrowic na dawnej fotografii. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice i Koło Mniejszości Niemieckiej. W czasie trwającego prawie dwie godziny spotkania mieszkańcy Szemrowic, Warłowa oraz innych miejscowości mogli zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć ukazujących bogate dzieje naszej wioski i parafii w ubiegłym stuleciu. Szczególnie dużo zostało zaprezentowanych, przez prowadzącego spotkanie Joachima Wloczyka, fotografii sprzed II wojny światowej. Do tej pory zachowało się wiele zdjęć dawnego kościoła, ukazujących jego wygląd zewnętrzny i wewnętrzny, a także przedstawiających życie religijne (pielgrzymki, procesje) i szkolne, szczególnie fotografie dzieci szkolnych. Dużą uwagę poświęcono również fotkom przedstawiającym skutki pożaru drewnianego kościoła oraz budowy nowej świątyni. Cześć prezentowanych podczas spotkania zdjęć możecie oglądać na naszej stronie www. W czasie spotkania zostało również zaprezentowanych kilka dokumentów pochodzących z przedwojennej gminy Szemrowice oraz makieta drewnianego kościoła.

15 października 2006 - Oto na zdjęciach poniżej makieta naszego dawnego kościoła parafialnego. Wykonał ją mieszkaniec Zębowic, pan Franciszek Morawiec już w ubiegłym roku, ale dopiero teraz zobaczyli ją mieszkańcy Szemrowic. Wierna kopia kościoła została wykonana na podstawie zachowanych archiwalnych zdjęć. Każda, nawet najmniejsza cześć jest oddzielnie klejona z małych, często wielkości paznokcia, elementów. Prace nad tym pięknym dziełem trwały kilka tygodni. Pan Franciszek Morawiec wykonał już wiele makiet drewnianych kościołów i jak powiedział blisko dwa lata temu, jego marzeniem jest wykonać jeszcze makietę szemrowickiego kościoła. Dzieło to jest tym cenniejsze, że od spalenia kościoła minęło w tym roku już 40 lat i większość mieszkańców parafii już nie pamięta wyglądu dawnej świątyni.

13 listopada 2006 - Poniedziałkowy wieczór wielu mieszkańców wsi spędziło w niezwykle miłej atmosferze, włączając się do uroczystości obchodów święta poświęconego świętemu Marcinowi. Uroczystość została zorganizowana wspólnym wysiłkiem  parafii pw. Św. Trójcy, Mniejszości Niemieckiej, przedszkola, Szkoły Podstawowej, szemrowicckich strażaków i Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice.     Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną w miejscowym kościele parafialnym, a następnie odbyła się inscenizacja poświęcona postaci św. Marcina. Przed kościołem została odtworzona jedna z najważniejszych scen z życia św. Marcina. Jako żołnierz uratował żebraka, podając mu swój płaszcz. Następna św. Marcin na czele pochodu udał się do remizy straży pożarnej. W związku z tym, że padał deszcz, trzeba było schronić się w sali remizy, która dosłownie pękała w szwach. Okazało się, że na uroczystościach są nie tylko szemrowiccy parafianie, ale również mieszkańcy Rzędowic, Klekotnej i Makowczyc. Wszyscy zostali poczęstowani rogalami św. Marcina, a w niektórych z nich zamiast marmolady znajdował się mak. Ten kto taki rogalik wybrał czekała nagroda - czekolada. Po poczęstunku wystąpiły z programem artystycznym poświęconym patronowi, uczniowie szkoły podstawowej, które w języku niemieckim przedstawiły jego dzieje. Po przedstawieniu odbył się pokaz wykonanych przez dzieci specjalnie na tę okazję lampionów. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodyczami. Najważniejszym punktem obchodów św. Marcina było losowanie trzech gąsek - jednej pluszowej, drugiej porcelanowej i trzeciej, tej najważniejszej, czyli żywej. Żywą gąskę wylosował syn pani Stych z Kocur. Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała.

6 grudnia 2006 - jak co roku, tego dnia, wszystkie dzieci odwiedzał św. Mikołaj. Tym razem przyniósł prezenty dzieciom z przedszkola, szkoły podstawowej, a po południu był w kościele, gdzie spotkał się z najmłodszymi. Natomiast wieczorem sprawił jeszcze bardzo miłą niespodziankę odwiedzając najmłodszych mieszkańców ulicy Grzybowskiej.

9 grudnia 2006 - w sklepie spożywczym rozpoczęła się zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących rodzin w naszej gminie. Pomysłodawcą zbiórki jest Stowarzyszenie "Dobrodzień Potrzebującym". W ciągu najbliższego tygodnia, każdy, kto zechce wspomóc najbiedniejszych, będzie mógł zakupić artykuły spożywcze (mąkę, cukier, itp.) i włożyć je do kosza wystawionego w sklepie. 

9 grudnia 2006 - wielu mieszkańców ze zdumieniem ujrzało, że na szemrowickich łąkach najspokojniej w świecie spaceruje sobie... bocian. Jeden bociek co prawda wiosny nie wróży, zwłaszcza, że jeszcze nie rozpoczęła się zima. Bocian najprawdopodobniej nie odleciał z innymi do ciepłych krajów. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, to na razie przechadzający się po łąkach ptak nie wyglądał na zmartwionego. Dostojnie, wolnym krokiem przemieszczał się, co jakiś czas nachylając się w poszukiwaniu pożywienia. Specjalnie nie przeszkadzało mu pasące się nieopodal stado krów.

25 grudnia 2006 - TVP3 Opole nadała w lokalnych wiadomościach Kuriera Opolskiego krótką informację z Szemrowic. Widzowie całego województwa mogli się dowiedzieć ile osób przyjechało na święta Bożego Narodzenia w rodzinne strony zza granicy.

29 grudnia 2006 - Święta Bożego Narodzenia i okres międzyświąteczny, czyli tzw. gody, spędzamy w naszej wioseczce bardzo wesoło. Warto jednak wtedy odejść chociaż na jakiś czas od świątecznego stołu, skorzystać z pięknej aury i wybrać się na spacer po Szemrowicach, aby zobaczyć przepięknie upiększone kolorowymi światełkami przydomowe choinki czy też przyozdobione drzwi wejściowe do domów. Wielu mieszkańców, w okresie przedświątecznym poświęca na to wiele godzin. W tym roku prawie każdy dom jest w jakiś sposób przyozdobiony. Jeśli kolorowe światełka nie znajdują się na świerku, to ozdabiają okna, drzwi czy balkony domów. Również w tym roku kolorowe światełka pojawiły się na krzewach i drzewkach rosnących na skwerku przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Na Makowczyce.

31grudnia 2006/1 stycznia 2007 - sylwestrową noc wielu mieszkańców spędziło na różnego rodzaju spotkaniach rodzinnych i towarzyskich, bawiąc się u krewnych lub znajomych. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej witali Nowy Rok na spotkaniu w remizie OSP. Równo o północy, na pożegnanie starego roku i powitanie Nowego, rozbrzmiały kościelne dzwony i włączona została syrena na budynku straży, a nad wsią rozbłysło wiele kolorowych fajerwerków. Cześć mieszkańców wyszła na ulice, by wspólnie składać sobie życzenia noworoczne. Tak też było przy skwerku u zbiegu ulic Wiejskiej i Na Makowczyce. W tym roku dotrzymana została również stara tradycja tzw. "wynoszenia" furtek i bram. W tym roku prawie przy każdym domu brakowało furtki lub bramy. Jednak co bardziej zapobiegliwi gospodarze sami je schowali przed dowcipnisiami.