Rok 2005

13 stycznia 2005 - dla dzieci uczęszczających na świetlicę środowiskową odbył się "Karnawałowy bal przebierańców". Prawie 60-ciu uczestników balu (nie tylko z Szemrowic, ale też z Warłowa, Rzędowic, Kocur, Malichowa i Klekotnej) przebrało się we wspaniałe stroje. Każde dziecko mogło zaprezentować postać, w którą się wcieliło. Były konkursy i tańce karnawałowe oraz poczęstunek. Przedszkolaki bawiły się tego dnia już na drugim balu. Jednocześnie rozpoczęły się na nowo zajęcia świetlicowe.

15 stycznia 2005 - strażacy OSP Szemrowice spotkali się na dorocznym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym z udziałem władz gminy i przedstawicieli Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie.

21 stycznia 2005 - w Dobrodzieniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin" na temat "Flichtowanie, czyli ucieczki mieszkańców gmin Dobrodzień i Zębowice przed frontem radzieckim w styczniu 1945 roku". Swoimi wspomnieniami z ponad setką zebranych osób podzielił się mieszkaniec naszej wioski, pan Paweł Piegsa. Jako trzynastoletni chłopak, razem z innymi dojechał aż do miejscowości Tisa (Tyssa) w północnych Czechach.

23 stycznia 2005 - w tym roku inaczej niż zwykle nasze przedszkolaki zaprosiły swoje Babcie i Dziadków do sali w remizie strażackiej. Oprócz swoich dziadków zaprosili samotnych seniorów mieszkających w naszej wiosce i okolicy. Seniorzy dopisali w 100%. Dzieci zachwyciły wszystkich ogromną ilością wierszy, piosenek i tańców, które przygotowały panie M. Goczoł, J. Koj z przedszkola oraz A. i R. Stych ze szkoły. Każdy dziadek i babcia wyszli z uroczystości z prezentami: drewnianą łyżką z uśmiechem w postaci kwiatka. Oczywiście nie zabrakło kawy i ciasta, których głównym sponsorem była Mniejszość Niemiecka - bardzo im dziękujemy.

Luty 2005 - mieszkaniec Zębowic, pan Franciszek Morawiec rozpoczął prace nad wykonaniem drewnianego modelu szemrowickiego kościoła, spalonego w 1965 roku. Z powierzonych mu zdjęć narysował szkic. Praca potrwa kilka miesięcy, a wykonany model będzie wystawiony w kościele parafialnym w Szemrowicach.

5 lutego 2005 - korzystając z pięknej, zimowej i bardzo mroźnej aury, około dwudziestoosobowa grupa mieszkańców Szemrowic zorganizowała kulig z pochodniami. Trasa kuligu wiodła ośnieżonymi ulicami Szemrowic,a także sąsiednich wsi: Malichów i Kocury. Ta niezwykła eskapada dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu radosnych przeżyć, ciekawych wrażeń, a także niecodziennych doznań estetycznych, gdyż w trakcie kuligu mogli podziwiać przepiękne zimowe krajobrazy. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem, połączonym z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek.

8 lutego 2005 - pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów z szemrowickiej szkoły podstawowej obejrzała w teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu sztukę pt. "Kot w butach". Wyjazd ten został dofinansowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice. Wartka akcja, wspaniała gra aktorów i piękne ,"bajkowe" dekoracje były przyczyną wielu niezwykłych emocji i wrażeń, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych dzieci.

14 lutego 2005 - w sali wystawienniczej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublińcu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy naszej mieszkanki Joanny Winkler. Na wystawie zostały zaprezentowane grafiki wykonane tuszem. Głównym organizatorem i zarazem wystawiającym swoje prace był pan Wiesław Drynda z Lublińca. Wystawa jest jesto otwarta od 14 lutego do 11 marca.

20 lutego 2005 - blisko 30 osób - głównie strażaków, ale i mieszkańców wsi wzięło udział w kursie pierwszej pomocy zorganizowanym przez OSP. Oprócz teorii, jak pomagać ofiarom różnych wypadków, można było wykonać praktyczne ćwiczenia pod kierunkiem strażaków z PSP z Olesna.

24 lutego 2005 - na spotkaniu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Kocury - Malichów "Brzozowa Dolina" dyskutowano o wspólnych działaniach jakie mają być zrealizowane w 2005 roku.

15 marca 2005 - tylu wyśmienitych strażaków szemrowice jeszcze chyba nie gościły! Na spotkanie poświęcone organizacji tegorocznych II Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku przybyli przedstawiciele wojewódzkich komend OSP z Opola (pan Wiesław Penk) i Katowic (pan Alojzy Gąsiorczyk), a także zastępca komendanta powiatowego PSP w Oleśnie pan Henryk Wieczorek, komendant powiatowy PSP w Lublińcu pan Edward Nocuń oraz prezes OSP w Jastrzębiu Zdroju, pan Józef Płonka i przedstawiciel OSP w Strzelcach Oposkich pan Edward Dalibóg. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele władz samorządowych: pan Norbert Hober z ramienia Starostwa Powiatowego i burmistrz gminy Dobrodzień Lidia Kontny oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice.

10 kwietnia 2005 - na placu przed remizą strażay z OSP Szemrowice i Radawie odbyli próbę przed planowanymi zawodami sikawek dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Strażacy wypróbowali przenośne sikawki, pochodzące z Rzędowic i Radawia.

22 maja 2005 - załogi, które wezmą udział w zawodach sikawek konnych przyjechały na odprawę przed zawodami, w celu wyjaśnienia wszelkich regulaminowych zawiłości.

3 czerwca 2005 - z gościnną wizytą przyjechali do nas strażacy z dwóch niemieckich miast, a mianowicie Loerrach i Koetzting. Strażacy zwiedzili siedzibę PSP Olesno, kościół Św. Anny w Oleśnie, a wieczorem spotkali się z szemrowickimi strażakami. Spotkanie zakończyło sią wymianą okolicznościowych prezentów.

4 czerwca 2005 - drużyny młodzieżowe wzięły udział w I Górnośląskich Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy użyciu ręcznej zabytkowej sikawki. W zawodach wzięło udział 7 drużyn męskich i 4 żeńskie. Bezkonkurencyjne okazały się drużyny z Kniei, zwyciężając w obydwu kategoriach. GRATULACJE.

5 czerwca 2005 - aż piętnaście drużyn strażackich wzięło udział w II Zawodach Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. Tytuł obroniła drużyna OSP Łany. Dalsze miejsca w kolejności: OSP Świbie, OSP Molna, OSP Staniszcze Wielkie, OSP Łężce, OSP Dobrzeń Wielki, OSP Szemrowice, OSP Widów, OSP Wędzina, OSP Rozmierka, OSP Radawie, OSP Strzelce Opolskie, OSP Loerrach (Niemcy), OSP Leśnica. W zawodach wzięła również udział kobieca drużyna z Widowa.

23 czerwca 2005 - Urząd Marszałkowski w Opolu poinformował, że w konkursie na organizację przedsięwzięć promujących idee Odnowy Wsi II Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku zajęły II miejsce w kategorii na przedsięwzięcia o charakterze ponadlokalnym i ponadregionalnym, uzyskując stosowną dotację. W walce o najwyższe podium wyprzedziła nas tylko słynna Bobrowa organizująca Międzynarodowe zawody Drwali.

3 lipca 2005 - mieszkańcy Szemrowic wzięli tłumnie udział w zorganizowanym w Kocurach przez tamtejsze stowarzyszenie festynie "Powitanie wakacji 2005". Jedną z głównych atrakcji były rozgrywki piłki nożnej Kocury/Malichów - Szemrowice. W trzech spotkaniach zagrała młodzież (porażka w karnych), mężczyźni (2 : 1 dla nas), a główną atrakcją był mecz piłkarski pań. W zaciętej walce nasze panie uległy 0 : 1 w ostatnich minutach meczu. Już jednak zapowiedziały reważ w przyszłym roku.

9 - 10 lipca 2005 - "Autosacrum - Szemrowice 2005". Już w sobotę w zabawie tanecznej przygrywał zespół "Collony" z Kolonowskiego. W niedzielę odbyła się w strugach deszczu msza św. w intencji kierowców i poświęcenie pojazdów. Kiedy już przestało lać kierowcy wzięli udział w zawodach sprawnościowych (wśród pań zwyciężyła Róża Koźlik, a wśród panów Sebastian Pyka), dzieci i młodzież rywalizowała na torze rowerowym i motorowerowym. W namiocie festynowym trwały koncerty zespołów "Meteor", "Gorzowianek", a wieczorem licznie zgromadzoną publiczność bawił kabareciarz Grzegorz Stasiak z zespołem "Exodus". Wszyscy zajadali przepyszne kołocze upieczone przez gospodynie z Warłowa i Szemrowic.

26 lipca 2005 - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice zorganizowało dla dzieci wycieczkę do Tarnowskich Gór. Dzieci zwiedzały zabytkową kopalnię srebra, poznając jej ciekawe miejsca, a potem spedziły dwie godziny w basenach "Parku Wodnego". Po posiłku w MacDonalds'ie pojechały jeszcze na lotnisko w Pyrzowicach.

5 - 7 sierpnia 2005 - wśród mieszkańców Szemrowic pracownicy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB z Warszawy przeprowadzili ankietę dotyczacą głównie rolnictwa oraz osób nie posiadających gospodarstw rolych. Ankieta dotyczyła też spraw ekonomiczno - społeczno - demograficznych. W naszej wiosce takie badanie są przprowadzane co pięć lat.

7 sierpnia 2005 - przez Szemrowice, wczesnym rankiem, przechodziła piesza pielgrzymka z Legnicy do Częstochowy. Pielgrzymi w liczbie około 2000 osób przeszli ulicą Kretą w kierunki Kocur i Malichowa.

20/21sierpnia 2005 - w niedzielny poranek wielu mieszkańców naszej wioski nie mogło uwierzyć w to co się stało. Jacyś wandale grasowali pod osłoną nocy i powynosili furtki, bramy, poprzewracali skrzynki pocztowe. Kilku mieszkańców zaniepokojonych szczekaniem psów zadzoniło po policję. Następnego dnia trzeba ich było szukać całe przedpołudnie. Jak dotąd nie wiadomo, kto był sprawcą tego niewybrednego "żartu", zwłaszcza, że dotknął on również ludzi starszych i niepełnosprawnych.

28 sierpnia 2005 - w gminie i w naszej parafii mieliśmy dożynki, mimo, że nie wszyscy jeszcze pokosili zboża. Kilkunastu mieszkańców wsi Szemrowice i Warłowa przygotowało wóz dożynkowy. Statek piratów - bezwzględnych, rabujących wszystko i wszystkich korsarzy pojechał do Bzinicy i tam zdobył pierwsze miejsce w kategorii wozów korowodowych. Warto dodać, że najpiękniejszą koroną wybrana został korona przygotowana przez mieszkańców Warłowa. Gratulacje!!!

18 września 2005 - zachęceni sukcesem na dożynkach gminnych w Bzinicy, dzielni i nieustraszeni piraci postanowili się pokazać także na dożynkach gminy Zębowice, które odbyły sięw Kadłubie Wolnym. Tym razem objechali najpierw całe Zębowice, by potem "poszaleć" w Kadłubie podczas korowodu. No i udało się... piraci zajęli trzecie miejsce, a warto dodać, że skład części załogi był zmieniony. Cóż, niektórzy wyjechali na zagraniczne saksy.

25 września 2005 - był czas pirackich żniw, to i nadszedł czas zabawy. W piękny sobotni wieczór wszyscy szemrowiccy piraci, razem ze swoimi rodzinami oraz osoby, które w jakikolwiek sposób zaangażowały się w organizację dożynkowego wozu, spotkali się nad zalewem przy młynie w Kadłubie Wolnym. Oprócz dobrej zabawy przy żeglarskiej muzyce można się było poczęstować pięknie przyrządzonym mięsem lub upiec kiełbaskę, popijając napojem chłodzącym.

październik 2005 - trwają prace remontowe przy budynku OSP. Obecnie trwa remont elewacji zewnętrznej i wymieniane są okna. Docelowo zostanie również wyremontowana świetlica, w której swoją siedzibę ma nasze koło Mniejszości Niemieckiej. I to właśnie ono pozyskało pieniądze z Fundacji Rozwoju Śląska, dzięki którym remont jest możliwy. Wcześniej odbył się przetarg, przeprowadzony przy pomocy Urzędu Miasta i Gminy w Dobrodzieniu. Zakończenie prac w listopadzie. Trwają również prace przy zasypywaniu stawu przy ulicy Wiejskiej.

9 listopada 2005 - w naszej parafii odbyły się po raz kolejny już obchody dnia św. Marcina, patrona żołnierzy i żebraków. W tym roku uroczystość przygotowały wspólnie parafia pw. św. Trójcy, szkoła podstawowa, Ochotnicza Straż Pożarna i przedszkole. Najpierw w kościele parafialnym odbyła się msza św. ku czci św. Marcina, a potem licznie zgromadzona rzesza dzieci i dorosłych była świadkami przedstawienia ilustrującego czyny św. Marcina. Po uroczystym przemarszu przez wieś z pochodniami i wykonanymi przez dzieci lampionami, wszyscy udali się na kolorowo oświetlony plac przy przedszkolu. Tam każdy mógł zjeść rogala św. Marcina i obejrzeć przedstawienie ku czci patrona, wykonane w języku niemieckim przez dzieci ze szkoły podstawowej. Najmłodsi mogli potańczyć i pośpiewać przy ognisku, a wszyscy napić się kawy, herbaty i zjeść kiełbaskę. Na zakończenie odbyło się losowanie dwóch porcelanowych i jednej żywej gęsi.