Rok 2004

21 sierpnia 2004 - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice zorganizowało dla dzieci wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do Ogrodzieńca. Pod opieką przewodnika prawie 50 dzieci poznało tajemnice zamku i zwiedziły go.

lato 2004 - mieszkańcy ulicy Leśnej doczekali się nowej, asfaltowej i porządnie wykonanej nawierzchni. Dla wielu mieszkańców wioski to nie tylko dojazd na pola uprawne, ale i nowa trasa spacerowa i rowerowa. Asfaltowa droga prowadzi prawie do samego lasu.

2-3 października 2004 - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice zorganizowało wycieczkę do Zakopanego. Pojechało 19 osób. Pierwszego dnia, korzystając z przepięknej pogody, wycieczkowicze spragnieni gór dotarli aż do Morskiego Oka, a nawet na Czarny Staw. Wieczorem odbyła się zabawa przy ognisku. Następnego dnia udział we Mszy Św. na Krzeptówkach, a potem wjazd na Gubałówkę i zwiedzanie Zakopanego, szczególnie Krupówek.

23 października 2004 - burmistrz Dobrodzienia Lidia Kontny, pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Dobrodzieniu Janina Chmielecka, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice Joachim Wloczyk i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Rudolf Hyla odebrali w Kamieniu Śląskim wyróżnienie dla Szemrowic za organizację "Dni Szemrowic - I Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku" w konkursie "PIĘKNA WIEŚ OPOLSKA 2004.

Listopad 2004 - mieszkańcy ulicy Polnej i części Słonecznej już nie muszą wracać z kościoła do domu, idąc po nieoświetlonej drodze. Właśnie zamontowanych zostało tam pięć lamp ulicznych.

Listopadowe ogólnopolskie wydanie miesięcznika "Strażak" (nr 11, 2004) zamieściło artykuł na temat zawodów sikawek konnych, jakie odbyły się w Szemrowicach 6 czerwca tego roku.

Rozpoczęły się prace budowlane przy remizie OSP. Zostaną wkrótce wybudowane wewnątrz budynku nowoczesne ubikacje, także dla osób niepełnosprawnych.

Na stronie internetowej www.historycy.pl ukazał się referat Pana Piotra Kalinowskiego na temat dziejów ochotniczych straży pożarnych na Górnym Śląsku. Został on wygłoszony podczas 5 czerwca seminarium "Dzieje pożarnictwa na Górnym Śląsku do 1945 roku", jakie odbyło się w Szemrowicach przy okazji I Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku. Miłej lektury!

10 listopada 2004 - zarówno w naszej szkole podstawowej, jak i w przedszkolu obchodzono uroczystość świętego Marcina. W przedszkolu tym razem dorośli przygotowali przedstawienie o św. Marcinie, potem wszyscy częstowali się rogalami. Po posiłku odbył się przemarsz ulicami wioski, konkurs na najpiękniej wykonany lampion i na koniec ognisko.

14 listopada 2004 - w kościele parafialnym z okazji Święta Niepodległości, wystąpiły solistki Opery Śląskiej z Katowic - Elżbieta Mazur i Maria Zientek. Podczas niedzielnej mszy św. i bezpośrednio po niej zaśpiewały religijne utwory znanych kompozytorów.

18 listopada 2004 - odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice. W czasie zebrania zostały omówione działania Stowarzyszenia za okres ostatniego roku (od listopada 2003), a także ustalony został plan działań na następny rok.

19 listopada 2004 - potężna wichura ze śnieżycą pozbawiła większość wsi elektryczności na dwie doby. Jedynie ulica Grzybowska mogła cieszyć się z dobroci cywilizacji. Mieszkańcy wsi ostatni raz tak długo byli pozbawieni prądu w 1978 roku, podczas słynnej zimy stulecia.

20 listopada 2004 - nie zważając na brak prądu, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice jednak zorganizowało zabawę andrzejkową. Co prawda zabawę trzeba było przenieść z remizy OSP do baru Państwa Marulewskich, ale prąd był z agregatora prądotwórczego, a zabawa przy świecach była nadzwyczaj romantyczna. Specjalność wieczoru, czyli pieczonego prosiaka podzielił Lucjan Tkaczyk. Liczne wróżby przygotowała Urszula Kontny z Moniką Goczol.

Grudzień 2004 - ukazał się najnowszy, świąteczny już, numer czasopisma "Małe wiadomości przedszkolne". W gazetce Przedszkola Samorządowego w Szemrowicach można przeczytać m. in. o św. Mikołaju, niedawnej uroczystości ku czci św. Marcina, a także jak obchodzą Boże Narodzenie w innych krajach. Poza tym dowiemy się co przyjemnego czeka przedszkolaków i ich rodziny w najbliższym czasie.

5 grudnia 2004 - niespodziewanie po południu, ku uciesze dzieci i zaskoczeniu rodziców, na ulicy Grzybowskiej pojawił się Święty Mikołaj. Każde dziecko otrzymało kalendarz adwentowy, a rodzice, babcie i dziadkowie, słodycze. Święty Mikołaj przybył od strony Marzatki i później w tamtą stronę wracał. Na pewno w lesie na polanie zostawił renifery i sanie. Dziękujemy, Ci Św. Mikołaju.

6 grudnia 2004 - św. Mikołaj odwiedził przed południem przedszkolaków, uczniów Szkoły Podstawowej, a wieczorem przyjechał do kościoła. Wszystkim dzieciom oczywiście rozdał prezenty.

31grudnia 2004/1 stycznia 2005 - sylwestrowa noc upłynęła nam pod znakiem udanej zabawy podczas wielu towarzyskich spotkań. Po północy mieszkańcy wsi licznie zebrali się na ulicach gratulując sobie powodzenia w Nowym Roku. Niektórzy złożyli sobie życzenia przy skwerku na styku ulic Wiejskiej i Na Makowczyce. Początek nowej tradycji?